Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért ízléstelen jelkép a...

Miért ízléstelen jelkép a kereszt, vagy csillag egyeseknek? Miért gondolják így néhányan?

Figyelt kérdés
2008. szept. 27. 13:52
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező. Én is utánnanéztem a kerseszt témakörében,s tényleg oszlopről van szó..ja, s értve olvasom a Bibliát magam is. Gondolom, ezt nem akarod megkérdőjelezni. Ja, s így nem méltó egy igaz keresztényhez, hogy keresztet hordjon.
2008. dec. 28. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

aki értve olvassa a Bibliát az tudja,hogy keresztről van szó.

IGY VAN.

2008. dec. 28. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Most tuti le leszek pontozva.:))) Hogy lehet így tálalni egy álláspontot? Ez egy érv akar lenni a keresztek mellett vagy mi?


"Aki értve olvassa a Bibliát az tudja". Jah, és az a tudós, aki a Biblia eredeti szövegének tanulmányozásának szenteli fél életét, majd történetesen arra a következtetésre jut, hogy mégiscsak cölöpök voltak, az hülye, mi?:) Szerintem ennyinél azért több tisztelet jár nekik. Az a minimum, hogy ha nem értünk egyet valakivel, akkor kifejtjük, hogy miért is nem.


Azt megfigyeltem azért, hogy milyen éles különbség van az egyes válaszolók minősége között. Vannak, akik szépen leírják, mit hogyan gondolnak, forrásokat mellékelnek, megnevezett szakértők véleményére hivatkoznak. Öröm őket olvasni, még akkor is, ha nem értek velük egyet. Aztán vannak, akik csípőből rátüzelnek valakire, hogy az hülyeség, nem úgy van, mert ők TUDJÁK, hogy van. Vagy csak egy csupasz ÍGY VAN-nal fejezik be. Ettől majd biztosan sokan lemerednek, és fejvakarva mormogják a bajusszuk alatt, hogy "Hát, ha az illető azt mondja, akkor bizonyára úgy kell lennie. Hmm..Hmm.. Különben nem mondaná.."


Rengeteg esetben olvasok olyan válaszokat, amikkel nem értek egyet, de fel tudom mérni, hogy az én érveim kevésbé megalapozottak az övéinél. És tisztelem, amiért úgy szólt hozzá, ahogyan. De mellbevág, hogy néhányan milyen színvonalon állnak. Tényleg ennyire alacsony igényeket támasztanak egyesek saját magukkal szemben?


De komolyan, gyerekek! Ha most átugranék egy diktafonnal a szemközti kocsmába, végigkérdezném a jelenlevőket, és ide beírnám a válaszokat, még csak fel sem tűnne senkinek. Ehh.. Agyrém! Kellett nekem visszalátogatni ehhez a kérdéshez.. Pedig nagyon jó a kérdés, és érdekes válaszok is érkeztek.

2008. dec. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 Xmes ***** válasza:
Egyszerű. A kereszt nem csak, hogy ízéstelen, de keményen morbid is. Adott egy vallás, ami a szeretet, megbocsájtást, stb, stb hirdeti, miközben egy római, pogány, brutális kivéző eszköz a legfőbb jelképük, és arra verik az "okosok" a nyálukat.
2009. febr. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Kereszt vagy kínzócölöp?


Miután Joseph Franklin Rutherford Jehova Tanúit 1931-ben „az üdvösség új népének" kiáltotta ki, egyre fontosabb lett számukra, hogy minél több ponton megkülönböztessék magukat az egyházaktól, így távolították el a keresztyénség fő szimbólumát, a keresztet az Őrtorony-iratokból. Ez persze kb. fél évszázaddal azután történt, hogy Charles Taze Russell megalapította az Őrtorony Társulatot. Történeti művükben: „Jehova Tanúi - Isten Királyságának hirdetői" „Az elhagyott szokások" címmel a keresztet is említik:

„A bibliakutatók évekig keresztet és koronát ábrázoló jelvényt viseltek azonosításként, és ez a szimbólum volt az 'Őrtorony' címlapján 1891 és 1931 között... 1936-ban rámutattak, hogy a bizonyítékok azt igazolják, Krisztus oszlopon és nem egy két gerendából álló kereszten halt meg" (200. o.).

Mi az alapja ennek az „új felfedezésnek"? Az Őrtorony Társulat lényegében a következő érveket nevezi meg:

a) A görög „sztaurosz", amelyet szokás szerint „kereszt"-nek fordítanak, „pusztán egy függőlegesen álló törzset, cölöpöt, hegyes karót, pillért vagy támasztékot jelent", de nem keresztet, ezt az is igazolja, hogy az Újszövetségben „a xülon a sztaurosz szinonimájaként" használható lenne, amely egyszerűen „fát" vagy „fagerendát" jelent (Segítség a Biblia megértéséhez, 1.158. o.).

Ehhez el kell mondanunk, hogy az Őrtorony Társulat a maga fordításával bizonyosan visszaadja a „sztaurosz" és a „xülon" eredeti jelentését (vö. Bauer 1971, 1086. has kk; 1.515k). Amit viszont nem vesz észre, az az eredeti jelentés bővülése, amely az idők folyamán ezekhez a szavakhoz tapadt. így történetileg biztos tény, hogy a rómaiak mind egyszerű oszlopokon, mind pedig kereszteken (függőleges oszlop keresztgerendával) végrehajtottak kivégzéseket (vö. pld.: Seneca: De vita beata [= A boldog életről] 19,3; Epistola 101,12; Tacitus: Históriáé IV,3; Josephus: Antiquitates [=A zsidók története] 1 l,261kk). A Jézus korában szokásos kivégzést forma a keresztrefeszítés volt (vö. ThWNT [=Újszövetségi Teológiai Szótár] VÜ/1964, 573k). A „kereszt"-re használt latin fogalmat, a „crux"-ot az Újszövetség szerzői a görög „sztaurosz"'-szál (néha a „xülon"-nál adjákvissza.

b) Az Őrtorony Társulat részéről továbbá úgy érvelnek, hogy „a két gerendából álló kereszt kaldeai eredetű", ezért elvetendő (Segítség... 1.158. o.). - Erre ez a válaszom: Nyilvánvaló, hogy a keresztrefeszítés halálbüntetése (de a „cölöpreszegezés" is) a pogány világból származik. Ezt azonban a rómaiak, a görögök, a perzsák és más népek is gyakorolták. A kereszt különböző változatokban több vallásban is megtalálható szimbólumként. A pogány gyökerek és párhuzamok azonban semmiképpen sem szólnak a keresztyénségben való használat ellen. Hiszen először is Jézus nem maga választotta meg a kivégzési módot, hanem a rómaiak (a pogányok) saját szokásaik szerint ölték meg. Másodszor a kereszt csakis és kizárólag azért lett a fő keresztyén szimbólum, mert Jézust így végezték ki -, tehát az antik népek és a pogány vallások mindenféle egyéb szokásától függetlenül.

A probléma nem a kereszt mint szimbólum miatt van, hanem csak ott, ahol ma keresztyén köntösben mágikus célokra (babona, szellem- idézés, fehér mágia) visszaélnek vele. Az ilyen visszaéléseket kell elutasítani (vö. 5Móz 18,9kk). De sok máshoz hasonlóan itt is igaz: „Abusus non tollit usum" -, azaz, a visszaélés nem szünteti meg a (józan, ésszerű) használatot.

c) Az Új Világ fordítás függelékében található egy „crux simplex" (felállított gerenda) rajza a római kivégzési mód „illusztrálására". Itt a következőket fejtegetik: „A gonosztevő rászögezésére szolgáló egyszerű törzset a latinban crux simplexnek nevezték. Egy ilyen kínzóeszközt ábrázol Justus Lipsius (1547-1606) De cruce libri trés című könyvében, Antwerpen, 1629, 19. o. A crux simplex itt látható fotográfiája [sic!] valódi reprodukció az ő könyvéből (ÚVF [német] 1.642. o.). - Az Őrtorony Társulat elhallgatja azt a tényt, hogy „könyvében" Lipsius (valójában három könyv - „libri trés") 15 további illusztrációt nyomtatott ki, amelyek legtöbbje kereszten való kivégzést {crux commissa és immissa formájában) ábrázol. Ez a kép tehát semmit sem bizonyít Jézus kivégzésének módjával kapcsolatban. Ha az Őrtorony Társulat Lipsiust akarja koronatanúnak a „cölöpözéshez", akkor becsületesen be kellene vallania, hogy maga Lipsius (például könyvének 661. oldalán) kifejezetten a keresztre feszítést (nem pedig az oszlopra szegezést) ábrázolja Jézus kivégzésének módjaként.

d) A legfontosabb kérdés azonban az, hogy a Biblia tartalmaz-e valamiféle utalást Jézus kivégzésének módjára. Jehova Tanúi számára világos a helyzet:„A rómaiaknál az volt a szokás, mint Jézus esetében is, hogy az elítélt kezeit (és valószínűleg a lábait is) egy törzsre szegezték" (segítség a Biblia megértéséhez... 1.157. o.). A Lipsius könyvéből vett ábra megmutatja, hogyan képzeli el a Őrtorony Társulat ezt a felszegezést: Egy-egy szöggel fúrták át a kezeket és a lábakat. – Van azonban egy vers a Bibliában, amely félreérthetetlenül megmondja, hogy Jézus kezeit két szöggel ütötték át: Jn 20,25. Tamás itt mondja Jézus feltámadása után: „Ha nem látom a kezén a szegek (tón hélón, többes-szám) helyét, és nem érintem meg ujjammal a szegek (szintén többes- szám!) helyét, és nem teszem a kezemet az oldalára, nem hiszem."

Kényszerítőén adódik tehát az a következtetés, hogy Jézus kitárt karokkal egy igazi kereszten (crux commissa vagy immissa) halt meg, amit a Jézus környezetéből való kortárs tudósítások is megerősítenek, és amit - Jehova Tanúinak kivételével és náluk is csak 1931 óta - soha, semmikor sem vontak kétségbe az egyház története folyamán.

2010. jún. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
Olvassátok el ezt is! [link]
2016. jún. 6. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!