Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mégegyszer a köves kérdés?

Mégegyszer a köves kérdés?

Figyelt kérdés

Isten tud akkora követ teremteni, amekkorát nem tud felemelni? A válasz az volt rá, hogy "Ha Isten mindenható, akkor túl tud lépni a logika szabályain, mivel azokat is ő alkotta, tehát elvileg meg tudná tenni.". Ez érthető. Ebből következik a kérdésem.


Isten ha túl tud lépni a logikán, akkor tud egyszerre létezni is és nem létezni is. Tehát, ha én azt mondom, hogy Isten nem létezik, akkor ugye nem fognak rámugrani a hívők, hogy mekkora hülyeségeket beszélek, mert ők sem tudják, lehet, hogy most éppen egyszerre nem is létezik a létezésen túl?


2016. febr. 13. 02:38
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"Nyilván a kérdés alapján a logika a mi logikánk ebben a kérdésben."


Ez a köves kérdés csak az arisztotelészi logikai rendszerben paradoxon. Más logikai rendszerekkel megközelítve, ez még csak nem is paradoxon.


Ha tehát van olyan emberi logikai rendszer, ahol ez nem is igazán probléma, akkor Isten logikájának még kevésbé az.

2016. febr. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

„Akkor mostantól nem leszek rest megkérdezni honnan tudják a keresztények, hogy nem igaz az, hogy Isten nem létezik. Sőt egyáltalán Isten létezik? Nem csak a logika szabályaival következtették ki ezt? Vagy mondta Isten, hogy létezik?”


Az egész keresztény vallásnak az az alapja, hogy Isten kinyilatkoztatta magát az embereknek, szóval nem következtetésen alapul. Tehát igen, Isten „mondta”, hogy ő létezik, legalábbis a keresztények így gondolják.


„Isten ha túl tud lépni a logikán, akkor tud egyszerre létezni is és nem létezni is. Tehát, ha én azt mondom, hogy Isten nem létezik, akkor ugye nem fognak rámugrani a hívők, hogy mekkora hülyeségeket beszélek, mert ők sem tudják, lehet, hogy most éppen egyszerre nem is létezik a létezésen túl?”


Miért szükséges, hogy igazat adjanak neked a hívők? A keresztény tanítás szerint Isten az egyetlen, akinek léte van önmagában, minden más csak őáltala létezik. Saját világlépük szerint egy pillanatra sem várható el tőlük, hogy helyt adjanak ilyen felvetésnek.


Másrészt, a logikában nem lehet a szabályokat egy érvelésben átmenetileg felfüggeszteni, mert akkor tetszőleges állítás bebizonyítható (következtetési paradoxon). Logikai értelemben az az érvelés sem érvényes (más értelemben viszont helyénvaló), hogy Istenre nem vonatkoznak a formális logika szabályai. Vagyis innentől kezdve mindenféle logikai következtetés értelmetlen.

2016. febr. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

"Ha tehát van olyan emberi logikai rendszer, ahol ez nem is igazán probléma, akkor Isten logikájának még kevésbé az."


Igen, ezért mondtam, hogy akkor lehet, hogy mégsem létezik.


"Az egész keresztény vallásnak az az alapja, hogy Isten kinyilatkoztatta magát"


Mit jelent az, hogy kinyilatkoztatta magát?


"Másrészt, a logikában nem lehet a szabályokat egy érvelésben átmenetileg felfüggeszteni, mert akkor tetszőleges állítás bebizonyítható (következtetési paradoxon). Logikai értelemben az az érvelés sem érvényes (más értelemben viszont helyénvaló), hogy Istenre nem vonatkoznak a formális logika szabályai. Vagyis innentől kezdve mindenféle logikai következtetés értelmetlen."


Ez így van. Akkor vagy azt mondjuk Isten nem áll a logika felett vagy nem próbáljuk meg logikával megérteni. De hogyan lehet valamit logika nélkül megérteni?

2016. febr. 15. 14:38
 14/18 anonim ***** válasza:

„Mit jelent az, hogy kinyilatkoztatta magát?”


Kinyilvánította létezését és akaratát az embereknek, megismertette velük az igazságot.


„Ez így van. Akkor vagy azt mondjuk Isten nem áll a logika felett vagy nem próbáljuk meg logikával megérteni. De hogyan lehet valamit logika nélkül megérteni?”


A logika egy ember által önkényesen megalkotott szabályrendszer. Egy nagyon hasznos, sőt, elengedhetetlen dolog a megismeréshez, de korlátozott.


Az emberi tapasztalatszerzés és azok feldolgozása nem tisztán logikai alapon történik, nagy szerepe van az érzelmeknek is. Az egészséges életminőséghez viszont szükséges az, hogy az őt ért élményeket az egyén megfelelően dolgozza fel. Önmagunk megismeréséhez túl kell lépnünk a logika keretein, mert belső világunkat nem az szabályozza.

2016. febr. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

"Kinyilvánította létezését"


Magyarul azt mondta, hogy létezik? Tudom, hogy ti hívők értitek a saját nyelveteket, de lehetnétek tekintettel az ateistákra is.


"Az emberi tapasztalatszerzés és azok feldolgozása nem tisztán logikai alapon történik, nagy szerepe van az érzelmeknek is."


Az érzelmek is tisztán logikai alapon működnek. Sőt szerintem nagy baj van ott, ahol a logikától elhatárolódik valami.

2016. febr. 17. 18:47
 16/18 anonim ***** válasza:

„Magyarul azt mondta, hogy létezik?”


Nagyon leegyszerűsítve... igen, bár eleve, ha már mond valamit, akkor az azt jelenti, hogy létezik. Akkor úgy fogalmazok, tudomására hozta az embernek, hogy Ő létezik.


„Az érzelmek is tisztán logikai alapon működnek. Sőt szerintem nagy baj van ott, ahol a logikától elhatárolódik valami.”


Nem. Az, hogy valamire létezik magyarázat, még nem jelenti, hogy az logikus is. Lehet, hogy bizonyos érzelmi reakciókat vagy jelenségeket meg lehet magyarázni racionálisan, de ettől még a hatása alatt álló egyén döntései nem válnak racionálissá, ahogyan szubjektív élményeit sem feltétlen tudja racionálisan megérteni. Az emberi psziché nem egy program.

2016. febr. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

"Lehet, hogy bizonyos érzelmi reakciókat vagy jelenségeket meg lehet magyarázni racionálisan, de ettől még a hatása alatt álló egyén döntései nem válnak racionálissá, ahogyan szubjektív élményeit sem feltétlen tudja racionálisan megérteni."


De, teljesen racionálisak a döntései. Ha meg lehet magyarázni egy jelenséget akkor az megfelel a természet és a logika szabályainak, tehát logikus. Ha te más értelemben használod a racionális, akkor nem lesz racionális, de az lényegtelen.

2016. febr. 18. 18:32
 18/18 anonim ***** válasza:

Szómángorlás, belemagyarázás. A formális logika nem a "meg lehet magyarázni" dolgokról szól, hanem egy rendkívül strukturált és szigorú fogalomrendszer. Amit az emberek hétköznapi értelemben logikának neveznek, az csak sekély felszíne annak, amit mondjuk Arisztotelész lefektetett, vagy Aquinói Szent Tamás alkalmazott.


Másrészt: a természeti jelenségeknek és a logika rendszerének önmagában semmi köze egymáshoz. A logika egy teljesen absztrakt fogalomrendszer, nem a természetről szól, hanem fogalmak, alapfogalmak, axiómák egymással való viszonyáról, és nem foglalkozik azzal, hogy a vizsgált állításoknak van-e bármi köze a valós tapasztalatokhoz.


De hangsúlyozom, megmagyarázni dolgokat nem ugyanaz, mint logikus, racionális döntést hozni. Megmagyarázhatja valaki, hogy egy ember miért ölte meg hirtelen felindulásból a családtagját, attól az még nem lesz racionális döntés. Érzelmekre hivatkozás nem racionális, hiába magyarázat.

2016. febr. 18. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!