Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Tórát, a Bibliát vagy a...

A Tórát, a Bibliát vagy a Koránt legkönnyebb kikezdeni?

Figyelt kérdés

Vegyük bele a hindu és buddhista tanokat,szent iratok.


Melyiken lehet legkönnyebben fogást találni és megkérdőjelezni a hitelességét?

Logikai,szerkesztésbeli,időrendi hiba melyikben van több?


Azt is kérdezhetném, hogy melyik a legmegalapozottabb.



2015. aug. 13. 16:56
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
0%
Számomra mindegyikbe egyformán egyszerű belekötni, bár a Koránt még nem olvastam végig, de egy ezresbe, hogy az se sokkal különb.
2015. aug. 15. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
64%
Egyikbe se lehet belekötni, ha nem a saját, esetenként hiányos tudásod alapján próbálod értelmezni, hanem azok szándéka és azon célok szerint, ahogy írták.
2015. aug. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
17%

Oh my sweet summer child...

Szóval szerinted egy könyvet csakis egyféle módon kell értelmezni, hogy tisztába lehessünk az író szándékával? Nagyszerű...

Had áruljam el a szóban forgó 3 könyv íróinak a szándékait.

A Tórát Mózes azért alkotta, hogy az által gyakorolhasson hatalmat a sémiták felett, mint teokrata vezető. Csak a Tóra (vagyis ő) létezett, aki azoknak ellent mert mondani, azt megölték, vagy száműzték. A központi karaktere (Jahve) egy az egyben a kor despotáiról lett mintázva, hogy ezáltal is igazolhassa magát. (fun fact: Mózes előtt már létezett egyistenhit, az Ehnaton-féle vallásrefomr lényege pont ez volt, szóval Mózes is csak plagizált és egy letűnt egyiptomi eszmerendszert alakított át). Tehát Mózes, azaz az író szándéka a vallás általi uralom volt.

A Mai értelemben vett Bibliát a 4. században állították össze római vallási vezetők, akik az új hit által akartak egy vallásilag homogén társadalmat kialakítani. A rendelkezésre álló iratok és levelek közül a legbanálisabbakat választották ki, mert tisztában voltak vele, hogy a legutolsó paraszt számára is nyilvánvaló kell, hogy legyen az egész. Az írók célja: vallási egység kialakítása dogmák által.

A Koránt nem Mohamed alkotta (analfabéta volt, csak ezt nem illik hangoztatni), ő csupán az alapfilozófiát fektette le. Mivel elsősorban félig-meddig ősközösségekben élő berbereket és egyéb nomádokat akartak egyesíteni vele, ezért még a Bibliánál is egyszerűbb téziseket foglaltak össze benne. Mivel harcos közösségeknek szólt, ezért a központi elvei a hűség, engedelmesség és a harc. A Korán szerint csak akkor lehet világbéke, ha "a világ összes embere Mohamed intelmei szerint éli Istennek (Allahnak) tetsző életét" - ez dióhéjban annyit jelent, hogy csak akkor lesz harmónia, ha mindenkit megtérítenek, a keményvonalasok szerint ez csak dzsiháddal lehetséges. A Korán íróinak (konkrétan le nem írt) célja a sokat emlegetett világkalifátus létrehozása, kvázi egy teljesen iszlám világközösség megalkotása.


Ennyit az írói szándékokról. Szóval mibe is nem lehet belekötni?

2015. aug. 16. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


OFF!


Szerintem ebbe a mindenben hibát keresek habitusba, mert nyugtalanságot okoz. Ki a francnak van szüksége nyugtalanságra, mikor a nyugalom sokkal édesebb?

2015. aug. 20. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!