Szerintetek a vallások összekeverik a tudatot a lélekkel?
Elöször is mi a lélek?
Egyes vallások egy különálló valaminek tartják.
De érdekes módon a Biblia azt állítja, hogy a lélek, maga az ÉLÖ ember és állat.
Régen szokás volt úgy szólítani valakit, hogy "drága lelkem", ez természetesen azt jelentette, hogy "drága Iluskám, lelkem", nem a halottat hívták vissza
A tudat hozzátartozik az élethez. Bár ez megbetegedhet, vannak lelki beteg emberek, akiknél a tudathasadás bekövetkezhet. Ez az orvos szakértökre tartozik.
A Prédikátor 9:5 /Károli 7 vers/ ezt írja: "Az élök. tudják hogy meghalnak, de a halottak halottak semmit sem tudnak"
Tehát a tudat nagyon is kötödik a lélekhez, vagyis az élö emberhez.
A tudatot így elemzi a szótár
"A harmadik dolog nyilván a halál, az egyszerű ember nem látja, mi a biokémiai különbség az élő és holttest között, pont ugyanúgy néz ki. Adja magát, hogy a különbség a lélek. "
Rend a lelke mindennek. ;-)
"Például (csak egy példa a sok közül), egy alkalommal az orvosok egy papírfecnire ráírtak egy bonyolult számsort, és feltették a műtő plafonjáról lelógó lámpájának a tetejére, vagyis nem látható helyre. A beteg egy rövid időre meghalt abban a teremben, állítólag "felemelkedett" a lelke a plafonig, ahonnan láthatta a szóban forgó számokat, és újraélesztése után pontosan visszamondta azokat."
Mert egy, az életéért küzdő, a testéből kilépő beteg lelkének pont az lesz a legfontosabb dolga, hogy a lámpa tetején eldugott, bonyolult számsorokat jegyezzen meg. Felettébb életszerű a történet.
Ez az egyik legnyilvánvalóbban kamu történet.
A látáshoz szem kell, és agy. Nem elég, hogy csak van ott valami, ami kijön és lebeg. Tanulmányozd a látás fizikáját, biokémiáját, neurológiáját. Miért látható a tinta a papíron, miért más színű, mint a papír?
Mondok még egy érdekességet, hogy rávilágítsak arra, hogy mennyire nonszensz az anekdota. Ha láthatatlanná tudnál válni, akkor nem látnál, mert a fény akadálytalanul áthaladna a fejeden. A lélek minimum azért nem láthat semmit, mert láthatatlan. Azon túl nem fizikai, pedig a papírfecni igen, és azzal nem léphet kölcsönhatásba, mert akkor túl egyszerűen bizonyítható lenne a létezése. Ezen kívül nincs szeme és agya... szóval ez nagyon sok sebből vérzik.
Az eredeti kérdésre válaszolva, a kereszténység nem keveri össze a tudatot a lélekkel.
Először is, a magyar "lélek" szó két eltérő, de jól meghatározott értelemben használatos.
Van a héber "nefes", ez ugyanaz, mint a görög "psziché" és a latin "anima". Magyarul ezt mindig léleknek fordítják, és ugyanazt kell érteni alatta amit a hétköznapi beszédben a psziché alatt értünk, tehát a tudatos és tudattalan tartalmakat. A tudat tehát a psziché része. A psziché megszűnik a biológiai élet elmúltával. Pszichével az állatok is rendelkeznek.
Emellett létezik a héber "ruah", a görög "pneuma" a latin "spiritus". Magyarul ezt is sokszor léleknek fordítják, pedig igazából a "szellem" fogalmát fedi le. A pneuma az embernek az "isteni részecskéje", ezt lehelte Isten az emberbe, amikor megteremtette. Pneumával az állatok nem rendelkeznek. A pneuma halhatatlan, a test halála után ez kerül a mennybe vagy a pokolba.
T. Kerdezo!
Igen, nem azonos a ketto.
Vajon a "lelek" olyasvalami, ami az ember halalakor elvalik a testtol es tovabb el valahol? Egy Bibliai szotar szerint a "lelek" szo alatt sokszor maga a szemely ertendo. A Mozes I2:7 verse pl. kijelenti: Isten megformalta az embert a fold porabol, es az orraba lehelte az elet leheletet, igy lett az ember elo lelekke." Az elso ember Adam, lelek volt.
Azt az értelmezést, hogy a „lélek” szó jelentheti a személyt mint egészet, más írásszövegek is alátámasztják. A Biblia szerint például a lélek munkát végez (3Mózes 23:30). Lehet fáradt, bosszús, álmatlan, félelemmel teli és lehangolt is (Bírák 16:16; Jób 19:2; Zsoltárok 119:28; Cselekedetek 2:43; 1Tesszalonika 5:14). A Róma 13:1 úgy utal a lélekre, mint személyre, és ezt írja: „Minden lélek rendelje alá magát a felsőbb hatalmaknak”. Az 1Péter 3:20-ban pedig ezt olvassuk: „Noé napjaiban . . . kevés ember, azaz nyolc lélek vitetett át biztonságban a vízen.” Ezekben a bibliaversekben semmi sem mutat arra, hogy a lélek egy anyagtalan valami volna, amely a halál után tovább él.
Mit mondhatunk az állatokról és a növényekről? Vajon ők is lelkek? Figyeljük meg, hogyan ír a Biblia az állatok teremtéséről. „Pezsdüljenek a vizek az élő lelkek sokaságától” – parancsolta Isten. A teremtés következő napján pedig ezt mondta: „Hozzon elő a föld élő lelkeket a nemük szerint: háziállatokat, csúszó és mászó állatokat és a föld vadállatait a maguk neme szerint!” (1Mózes 1:20, 24). Így tehát minden élő teremtmény lélek, legyen akár ember, akár állat. A növényeket a Biblia nem nevezi lelkeknek.
De a „lélek” szó más értelemben is használatos. A Jób 33:22 ezt írja: „Lelke a veremhez közeledik, és élete a halált osztókhoz.” Itt a „lélek” és az „élet” kifejezés párhuzamosan jelenik meg – az egyik kibővíti a másik jelentését. A „lélek” ezek szerint az élő lélek vagy személy által birtokolt életet is jelentheti. Ezért írja a Szentírás a Mózes életére törő ellenségekről szólva azt, hogy ’mindenki, aki a lelkére vadászott’ (2Mózes 4:19). Jézus Krisztusról pedig a Biblia kijelenti: „Az Emberfia . . . azért jött, hogy . . . lelkét [életét] váltságul adja cserébe sokakért” (Máté 20:28).
A Biblia egyszerűen és következetesen mutat rá a „lélek” szó jelentésére: utalhat emberre vagy állatra, de a teremtmények mint élő lelkek életét is jelentheti. Ez az értelmezés, amint látni fogjuk, összhangban van a Biblia arra vonatkozó tanításával, hogy mi történik a lélekkel a halál bekövetkeztével.
Most vizsgáljuk meg, hogyan használja a Biblia a „szellem” kifejezést. Némelyek szerint a „szellem” a „lélek” szinonimája. Ez azonban nem így van. A Bibliából világosan kiderül, hogy a „szellem” és a „lélek” két különböző dologra utal. Mi a különbség közöttük?
A bibliaírók a héber ruʹach vagy a görög pneuʹma szóval éltek, amikor a „szellemről” írtak. Magából a Szentírásból következtethetünk ezeknek a szavaknak a jelentésére. A Zsoltárok 104:29 például kijelenti Jehováról: „Ha elveszed szellemüket [ruʹach], kimúlnak, és porrá lesznek újra.” A Jakab 2:26 pedig megjegyzi, hogy „a test halott szellem [pneuʹma] nélkül”. Ezekben a versekben a „szellem” arra utal, ami életet ad a testnek. Szellem nélkül a test halott. Ezért a Bibliában a ruʹach szót nemcsak „szellemnek”, hanem „erőnek”, azaz életerőnek is fordítják. Isten például ezt mondta Noé napjainak az Özönvizéről: „vízözönt hozok a földre, hogy elpusztítsak az ég alatt minden testet, amelyben életerő [ruʹach] működik” (1Mózes 6:17; 7:15, 22). A „szellem” tehát arra a láthatatlan erőre (az élet szikrájára) utal, amely élővé tesz minden élőlényt.
A lélek és a szellem nem ugyanaz. A testnek ugyanúgy szüksége van a szellemre, ahogyan a rádiónak az áramra, hogy működni tudjon. A szemléltetést folytatva gondoljunk egy hordozható rádióra. Amikor beletesszük az elemeket, és bekapcsoljuk a készüléket, az elemekben tárolt elektromos áram úgyszólván életre kelti a rádiót. Az elemek nélkül azonban a rádió „halott”, akárcsak az a rádió, amelyiknek a dugóját kihúzzuk a konnektorból. Ugyanígy a szellem az az erő, amely életre kelti a testünket. Az áramhoz hasonlóan a szellemnek nincsenek érzései, és nem gondolkodik, mivel személytelen erő. Ámde szellem vagy életerő nélkül a testünk ’kimúlik, és porrá lesz újra’, ahogy a zsoltáríró fogalmazott.
Az ember haláláról a Prédikátor 12:7 leszögezi: „a por [mármint a test pora] visszatér a földbe, ahogy azelőtt volt, és a szellem visszatér az igaz Istenhez, aki adta azt.” Amikor a szellem, azaz életerő elhagyja a testet, a test meghal, és visszatér oda, ahonnan származik, vagyis a földbe. Az életerő szintén visszatér oda, ahonnan származik, tehát Istenhez (Jób 34:14, 15; Zsoltárok 36:9). Ezt nem úgy kell érteni, hogy az életerő valóban felmegy az égbe. Inkább arról van szó, hogy aki meghal, annak a jövőbeli életre vonatkozó reménysége Jehova Istentől függ. Úgy is mondhatnánk, hogy az élete Isten kezében van. Csakis Isten ereje által kaphatja vissza a szellemet, azaz életerőt, hogy újra élhessen.
Hat remelem erthetoen adtam meg a valaszt? Udv: Judit!
Ha kerdesed lenne, szivesen valaszolok, de irj privatba!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!