Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehetséges keresztény robotot...

Ozmium42 kérdése:

Lehetséges keresztény robotot építeni?

Figyelt kérdés

Ha igen, hogyan képzelnéd el? Be lehetne egyértelműen programozni a Biblia alapján, vagy minden felekezet saját szoftvert írna?


Ha nem, mi lenne az elvi akadálya, hogy megépüljön, működésbe lépjen?


2015. márc. 28. 19:39
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
Ozmium, inspirációt vehetsz a Start Trek sorozat Data nevezetü pozitronikus mesterséges létforma alakjáról. :)
2015. márc. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
50%
Igen, lehetséges. Szerintem már legalább néhány százmilliót építettek az idők során az elme mesterei, a papok.
2015. márc. 30. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
50%
A keresztényeknek már így is úgy működnek, mint a robotok, szóval nem értem, hogy miért kéne ilyet építeni.
2015. márc. 30. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Azt az elején tisztáztuk, hogy mesterséges robot kell. Az ember azért nem jó, mert eredendő bűne meg szabad akarata van, és képes bűnöket elkövetni. A robot csak azt csinálja, ami belé van programozva. Ezért lehet a vallásgyakorlás ideálja, mindig az elvárásoknak megfelelően cselekszik.


A kérdés pedig arra volt kihegyezve (lásd: kérdés alatt), hogy a Bibliából egyértelműen meg lehetne-e írni a programját, vagy minden felekezet írna egy sajátot. Elvileg csak egyetlen helyes imádati forma van, és a robotba ezt kell programozni. Elvileg nem megengedhető, hogy több változat legyen. Gyakorlatilag pedig lehet, hogy nem tudnák egyértelmű programmal ellátni, vagyis elvi akadálya van annak, hogy megépüljön.

2015. márc. 31. 00:17
 25/32 ceri ***** válasza:

"Ceri: megtennéd, hogy definiálod, mi a lélek, és mi a szellem? "


Nem. Van sokféle definíció. Olvass utána. De különben tudtam előre, hogy rá fogsz kérdezni :))) A helyzet azonban az, hogy materialista keretek között lehetetlen és épp ezért értelmetlen is definiálni. Csak rá lehet érezni, mint pl. a szeretetere és hasonló fogalmakra. Definiálni viszont úgy nem lehet, hogy mindenkinek uazt jelentse. Ettől hit a hit és nem tudomány. Nem materiális dolgokat nehéz lenne és nem is lehet materiális keretek között megfogalmazni. Olyan ez mint bármilyen érzésünk, legyen az jó vagy rossz. Éppúgy nem lehet definiálni, mint ahogy azt sem, hogyha fáj valamid. Magyarázhatod a végtelenségig, a másik ember sosem fogja pontosan tudni, hogy te mit és hogyan érzel. Azt érezni kell. A másik pedig soha sem fogja azt tudni. De ettől, hogy nem tudod definiálni, a te belsőszervi akármilyen fájdalmad még létezik. Számodra mindenképp. Teljesen mindegy, hogy egy kívülálló mit gondol erről, elhiszi-e vagy nem.

Na jól kibújtam -igaz? Pedig a lehető legjóhiszeműbben válaszoltam. Annak ellenére, hogy tudom, hogy mire megy ki részedről a játék. Mondjuk addig értem is azt a materialista gondolkodást, hogy ilyen dolgokkal ne foglalkozunk. Maradjunk a kézzelfogható, bizonyítható, mindenki által kézzelfogható dolgoknál. Ezért is hangsúlyozom, mind ateisták, mind vallásosak felé, hogy a hit éppúgy személyes ügy, mint pl. akármilyen saját érzetem. Bárkit beterelni bármelyik táborba, szektába egyenlő az erőszakolással. Bárki hitét, érzését kétségbe vonni -mert én nem érzem- szintén. A vallásokat lehet kritizálni, főleg ha ellentmondásokat, logikai hibákat, emberiség ellenes tanokat tartalmaz. A hit viszont személyes. Nem csak illegitim, hanem kimondottan pofátlan, garázda cselekmény.

2015. márc. 31. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 ceri ***** válasza:
kritizálni -lemaradt
2015. márc. 31. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

"megtennéd, hogy definiálod, mi a lélek, és mi a szellem?" - Ceri után akkor egy valamivel konkrétabb válasz következik.


LÉLEK: héberül nefes, görögül psziché, latinul anima, magyarul minden esetben léleknek fordítják.


Mindazt jelenti, amit a hétköznapi szóhasználatban is a psziché alatt értünk, és amivel a pszichológiatudomány foglalkozik: ösztönök, emóciók, tudattalan tartalmak, a tudat és tudatos tartalmak (ideértve a racionalitást is), az ego, stb.


Pszichéjük az állatoknak is van, és a psziché megszűnik a test halálával.


SZELLEM: héberül ruah, görögül pneuma, latinul spiritus, magyarul hol szellemnek, hol léleknek fordítják. (Teljesen igazuk van a karizmatikusoknak abban, hogy szellemről és Szent Szellemről beszélnek. A lélek/Szentlélek ebben az értelemben Károli fordítási következetlenségeként tulajdonképpen nagyon tévesen rögződött a magyar nyelvben.)


A szellem bizonyos értelemben már természetfeletti jelenség, és nem tárgya tudományos vizsgálódásoknak. (Bár a pszichológiatudomány mára már eljutott odáig, hogy határozottan valószínűsíti a létezését, de továbbra sem vizsgálja.)


Isten szellemi lény, és - az Ige földi megtestesülését leszámítva - teljesen szellemi lény. Az angyalokat is gyakran szellemi lényeknek mondják, de ez átvitt értelemben értendő: a földi teremtményekhez képes sokkal szellemibbek, de nem úgy mint Isten, az angyaloknak/démonoknak van valami láthatatlan-megfoghatatlan, de mégis létező, "anyagszerű" testük is.


Isten mikor a porból megteremtette az embert, belélehelte a saját lelkét/szellemét, ettől kelt életre. Az emberi szellem bár nem azonos a Szentlélekkel/Szent szellemmel, de azzal nagyon szoros összefüggésben van, ezért mondja Szent Pál, hogy testünk a Szentlélek temploma. Az embernek a szelleme az a "szerve" (vagy micsodája) amely közvetlen kapcsolatban van Istennel. (Ennek a kapcsolatnak a mértéke azonban igen változó lehet és a mikéntje is igen változatos módokon történhet.)


Szellemük csak az embereknek van, az állatoknak nincs. Ez az az egyetlen dolog, ami spirituális szempontból kiemeli az embert az állatvilágból.


A szellem halhatatlan, ez az, ami a halál után is tovább él és vagy üdvözül a mennyben vagy pedig elkárhozik a pokolban. Minden embernek van szelleme, tehát képes az üdvösségre. (Ezért az eredeti keresztény tanítás szerint azok sincsenek kizárva az üdvösségből, akik nem hisznek Istenben vagy másképpen hisznek Benne.)


FONTOS TUDNI, és a Biblia tanulmányozásakor figyelembe kell venni, hogy az ószövetségben a ruah és a nefes jelentése folyamatosan csiszolódott. Jól mutatja azt a teológiai fejlődést, amelyen a zsidó vallás az idők során átesett.


Az újszövetségi időkre bár a két kifejezés jelentése letisztult, mégis mutatkozik némi következetlenség: a psziché és a pneuma helyenként nem saját jelentésükben, hanem egymás szinonimájaként használatosak. Ezért nem árt ismerni a bibliai szövegek eredeti apostoli értelmezését, és ezért visz oly sokszor félre a "sola scriptura" értelmezés.


VÁLASZOLVA AZ EREDETI KÉRDÉSRE is, az emberalkotta robotnak nem lenne szelleme, így közvetlen Isten-kapcsolata sem, tehát keresztény sem tudna lenni. Hacsak persze Isten nem teremtene nekik szellemet, de a Kinyilatkoztatás szerint ilyenre nem fog sor kerülni.

2015. márc. 31. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 ceri ***** válasza:

Hát igen. És akkor megismételném: Ezért (is) van elvi akadálya a robotnak. Mellesleg szerintem nincs semmiféle kizárólagos útnak létjogosultsága Istenhez.

A kérdést pedig perverz agyrémnek tartom, de hát látva egyes vallások, szekták attitüdjét istenhez, egyáltalán nem csodálkozom a kajánul felmutatott tükrön.

2015. márc. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 ceri ***** válasza:
2015. márc. 31. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
Ha olyanra gondolsz, ami azt teszi, mondja, amit mondanak neki, annak semmi elvi akadála sõt, ki se kell találni, ott ülnek a Parlamentben, KDNP cégér alatt.
2015. ápr. 2. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!