Ateisták ti mit gondoltok erről a videóról, szerintetek sem bizonyítja Isten létét? Miért van még ma is ennyi vallási fanatikus?
Ez a szóbban forgó videó , Isten létét akarja bizonyítani a készítője: https://www.youtube.com/watch?v=k47ithiqAmU
Ugyanezen személynek a többi videója is hasonló: [link]
https://www.youtube.com/watch?v=V2YYCi9CGow
Egyébként abban a tudatban él , hogy a zsidók uralják a világot , talán emiatt antiszemita és homofób is... szerintem mindnekinek "vissza kéne térnie az istenhez és önellátónak kéne lennünk , hogy megszabaduljunk a burzsoá illuminátus zsidó háttérhatalomtól"
„ Nem igazán világos, mi is számára olyan borzasztó a mai világban”
Számára az , hogy „elfordultunk az istentől és az emberek isten akarata helyett saját állatias vágyaikat hajszolják” :D
Számomra meg a kapitalizmus szarság , meg a mamutcégek. Persze a régi világ se volt jobb , nem is sírom vissza.
Descartes -ot nem csak emiatt utálta az egyház, hiába tette meg kora manufakturális gondolkodását vezéreszmének, de a teljes és mindenben való kételkedés jogossága ütközik a vallás alapállásával.
A matematikus és fizikus Descartes az anyagi világ minőségi sokféleségét egyetlen minőségre, a kiterjedésre gondolja visszavezethetni, a fizikai viszonyokat geometriai viszonyokban oldja föl, s ezzel a matematikai világmegértés és végül egy „matematikailag megalapozott morál” elől minden akadályt eltávolít. Az anyagot a matematikai gondolkodás korlátlanul átjárhatja: az anyag, a res extensa (kiterjedt dolog) így nem lesz idegen végül a léleknek, a gondolkodó szubsztanciának, a res cogitansnak (gondolkodó dolog). Ezért, mint Descartes írja, „elég a lehető leghelyesebben gondolkodni, hogy a lehető leghelyesebben cselekedjünk”. Az anyag matematizálásával Descartes a manufakturális korszak gondolkodásának alapelveit ismeretelméleti és metafizikai elvekké teszi.
Az istenbizonyíték kiindulópontjául nála nem a külső természet valamiféle harmóniája szolgál (mint Aquinói Tamásnál), hanem - mint annakidején Ágostonnál és Anselmusnál - Isten eszméje, ideája. Pusztán azáltal, írja Descartes, hogy én létezem, és hogy magamban egy „legtökéletesebb lény”, azaz Isten ideáját hordozom, világos, hogy Istennek léteznie kell - ugyanakkor az én megléte maga is bizonyításra szorul.
Ami az utóbbit illeti, ez a bizonyítás Descartes filozófiájának talán leghíresebb eleme. A kortársak közül is már többen bírálták logikai fogyatékosságait, de az érdekes valójában nem is maga a bizonyítás, mint inkább annak előfeltevései. Eszerint, írja Descartes: „Elhatároztam, hogy felteszem: mindazok a dolgok, amelyek valaha is bejutottak elmémbe, nem igazabbak, mint álmaim csaló képei. De csakhamar láttam, hogy mialatt így mindent hamisnak akartam felfogni, szükségképpen kell, hogy én, aki ezt gondolom, legyek valami. S mivel észrevettem, hogy ez az igazság: gondolkodom, tehát vagyok ['cogito, ergo sum'], olyan szilárd és olyan biztos, hogy a szkeptikusok legtúlzóbb feltevései sem képesek azt megingatni, azért úgy gondoltam, hogy aggály nélkül elfogadhatom a filozófia amaz első elvének, amelyet kerestem.” A társadalomtól, melynek életét éli, melynek nyelvét beszéli, melynek gondolatait gondolja, az egyén az újkori individualizmus viszonyai között olyannyira elidegenedett, hogy a külvilág létezése, így a többi ember létezése is filozófiai problémává lesz; és az egyén oly magányosnak érzi magát, hogy még önmaga létezésében is kételkednie kell: csupán mint gondolkodó lény lehet bizonyos önmagában.
Descartes filozófiája mérföldkő, de ma már másképpen gondolkodunk.
Hát a videó olyan amilyen, magát minősíti.
Ettől függetlenül nincs olyan sok vallási fanatikus.
Az ateista fanatikusok már régóta többségben vannak.
Függetlenül attól, hogy Descartes gondolatmenetében milyen hibák vannak, a lényeg a lényeg:
a hívõ számára I-ten lét megkérdõjelezhetetlen, mondhatni tény, azért hivõ.
ugyanakkor a materialista számára pedig lehetetlenség.
A szép az egészben az, hogy az emberek társadalma számára mindkettõbõl ugyanazok a követendõ normák adódnak. Amire mindkétmoldalról mondhatják: naugye.
Ettõl függetlenül fenntartom, ha valaki azt állítja, hogy ( tudományos(sss)an e fogja bizonyítani I-ten létét, tuti, hogy szamárságokat fog mondani, rendszerint tautológiát ( valamilyen formában a bizonyítandó állításból indul ki a bizonyítás ).
+++++++
tzolko , honnan szedted a Descartes idézetet? Bocsi, nekem gyanús.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!