Mit gondoltok Frodó (Gyűrűk Ura) valóban Jézus megfelelője?
Nem csak a filmet láttam, hanem olvastam is Tolkien több művét.
Bár Tolkien hívő keresztény volt és sok utalás van a keresztény értékekre műveiben, azért a párhuzam nem ilyen egzakt.
Frodó alakja az egyszerű embert jelképezi, és azt, hogy az egyszerű, hétköznapi emberek is lehetnek nagyok és hősök. Az utazás motívum pedig nagyon kedvelt Tolkien műveiben, részben az életet jelképezi, mert a mi életünkben is megvannak a nehézségek és a küzdelmek, melyeket le kell győzni és akkor változunk meg, mint ahogy a művekben komoly változásokon mennek keresztül a szereplők az út során.
Ha már párhuzamokat keresünk, Frodóval inkább a világháborúban elhunyt fiának állít emléket oly módon, hogy egyszerű katonaként a fia is csak egy kis része volt a "nagyok háborújában".
* Előző javítva:
Nem halt meg a fia a világháborúval, csak összekevertem mással...
Valóban egyfajta krisztusi figura (ahogy Ozmium és az általa linkelt cikk is írja), aki a világ terhét cipeli, és feladata megszabadítani a világot a gonosztól, feláldozza magát ezért, de fontos különbség közte és Jézus között, hogy Frodó végül elbukik.
Egyfajta deus ex machina az, ami valójában végül véghezviszi a küldetést, de Tolkien ezt szándékosan szövi bele: végső soron a sorsszerűség, az isteni gondviselés az, ami megmenti a világot, amiben az ember magában elbukna.
Tolkien: "egy alapvetően vallásos és katolikus mű" a Gyűrűk Ura.
Ezek után nincs és nem is lehet további kérdés, ami megkérdőjelezheti a Gyűrűk Ura keresztény párhuzamait, a jézusi attribútumokkal felruházott Frodó karakterének tényét.
Annyira ordító párhuzamok vannak benne, hogy csak az nem veszi észre, aki vagy nem akarja, vagy nem járatos a katolikus katekizmusban és szimbolikában.
- Galadriel, Elbereth, Arwen és Gilraen (Aragorn anyja)- Szűz Mária tulajdonságkörrel rendelkeznek.
"Gilthoniel, oh Elbereth című ének" egy Szűz Mária Himnusznak is megfeleltethető lenne, csak a neveket kell behelyettesíteni.
https://www.youtube.com/watch?v=V1c2tUcL-jY
Nézzétek meg ezt a filmrészletet, ami csak a rendezői változatban szerepel, Völgyzugolyban Aragorn az édesanyja szobránál emlékezik, mintha egy Szűz Mária szobor tövénél térdepelve imádkozna.
Idézet: "Adtam reményt az embernek, nekem reményem nem maradt". - Szűz Mária is mondhatta volna, mikor elengedte Jézust a térítő útjára. Ahhoz, hogy az emberiség megmeneküljön, el kellett veszítenie a fiát.
Galadriel, mint "fő" Szűz Mária alak a Gyűrűk urában
https://www.youtube.com/watch?v=j6WEFfWwpqM
Ez a hobbit c. filmből való, de itt speciel a Pieta elevenedik meg előttünk. A keresztről levett halott Krisztust az ölében tartja Szűz Mária.
(Személyes szál, hogy Tolkien fiatalon elveszítette az édesanyját és egy kis anya-komplexusa is volt.)
- lembas tünde kenyér - Oltáriszentség (ostya), Tolkien gyakran írt arról, hogy egy jó katolikus minden nap részesül az oltáriszentség kegyelmében, ő minden nap áldozott a templomban
- Tolkien szerint a jézusi (és nem Jézus!) Frodó végül azért bukik el, mert nem Megváltó és mivel a Gyűrűk ura az emberi történelem előtti korban játszódik, itt MÉG nem született meg a Megváltó, ezért nem is dicsőülhet meg Frodó. A végső kísértésnek már enged.
A filmtörténet egyik legnagyobb, több országban betiltott, Martin Scorsese filmjét, a "Krisztus
utolsó megkísértése" c. filmet ajánlom megtekintésre.
A sztori röviden: a kereszten függő, félholt Jézust még utoljára megkörnyékezi a sátán és megpróbálja rábeszélni Jézust, hogy szálljon le a keresztről (hatalma van hozzá), ne halljon meg az emberekért, és éljen normális
életet, felejtse el a küldetését.
Na, valami hasonló történt az utolsó pillanatban a Végzet hegyében, csak Frodó engedett a kísértésnek, Jézus meg nem. Ezért nem lehet egyenlőségjelet tenni kettejük közé.
- ami az orkokat illeti, Tolkien szerint ez egy torz embertípus, ami mindenhol megtalálható. Elmondása szerint sok orkkal találkozott a brit hadseregben is, szóval nem igaz, hogy a nácikra értette volna.
- Szauron figuráját viszont Sztálinról mintázta
- a törpöket (részben) a zsidókról mintázta
Kis kitérő:
Tolkien és C.S. Lewis jó barátok voltak, Lewis írta a Narnia krónikáit, Tolkien a Gyűrűk Urát.
Amíg Tolkien viszolygott a szájbarágós allegóriáktól, Lewis didaktikus hitvédelmi regényeiben pont ezt az eszközt használja.
A Narniában Aslan, az oroszlán egy az egyben megfeleltethető Jézusnak.
Tolkiennél univerzum van. A Gyűrűk Ura a mi történelmünk előzménye.
Lewisnál multiverzum van, ahol párhuzamos világokban különböző életformák dominálnak és Isten minden világba elküldi a fiát megváltónak. Hozzák ember formájában, a beszélő, gondolkodó állatvilágba (Narnia) pedig állat formájában. Az állatok királya az oroszlán, világos, hogy Jézusnak is oroszlán formájában kell megjelennie Narniában.
Frodó NEM egyenlő Jézussal (csak jézusi attribútumok)
Aslan = Jézus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!