Jehova tanúi közül lett valaki bölcsész, esetleg magyartanár vagy bármilyen más bölcsész témával foglalkozó oktató?
"De mi a helyzet a felsőoktatással, vagyis a főiskolai, illetve az egyetemi szintű oktatással? [...] Az ilyen oktatással elvesztegetik az értékes fiatal éveiket, melyeket legjobban Jehova szolgálatában használhatnának fel." (Őrtorony 2008 4/15 4. o. 10. bek. Mondjunk nemet az „értéktelen dolgokra”)
"A tanárok és az iskolai tanácsadók kétségtelenül őszintén úgy gondolják, hogy az lenne a legjobb számodra, ha továbbtanulnál, és karrierre törekednél. Ám ők egy olyan társadalmi és pénzügyi rendszerben bíznak, mely nem marad fenn." (Őrtorony, 2012. június 15., 23. oldal)
Teljesen paff lettem!
Most már semmin sem csodálkozom...
Azért itt van pár szélsőséges megnyilatkozás.
Jehova Tanúi szervezete soha nem tiltotta a tagjainak, hogy felsőoktatásban tanuljanak. Több olyan nemzetközileg ismert vezető volt, akik jártak egyetemre. Például Barry biológusnak tanult, már akinek a név mond valamit.
Az is igaz, hogy a kiadványok javasolták, hogy ne válassza az egyetemet egy Jehova Tanúja fiatal. Aki az érveket is elolvasta, az képes volt felismerni, hogy az amerikai oktatási rendszerről volt szó.
Aztán 1993-ban történt egy változás és ez az ajánlás visszavonásra került. Aki tudja, megkeresheti az oktatásról szóló cikket egy bizonyos Őrtorony nevű folyóiratban. Kifejezetten benne volt, hogy vannak országok, ahol egy diploma kell a normális megélhetéshez és az a felelősségteljes döntés, ha valaki megszerzi a felsőfokú végzettséget.
1993 előtt a gyülekezetben felnövő gyerekek közül alig pár jelentkezett a felsőoktatásba. 1993-tól kezdve megugrott az arány és a többség sikeresen felvételizik, diplomát is szerez.
Ha valakinek nem megy a vallásos gondolkodás és a tudományos gondolkodás összeegyeztetése, az ne is tanuljon egyetemen. Ha ez kihívás valakinek, akkor üljön vissza a középiskolába. Nem mintha lett volna ilyenre példa, de az, aki valaha is járt egyetemre és tudja mit jelent például egy evolúciót vizsgáló tárgyból vizsgázni, vagy mit jelent egy egyetemes középkori vizsga, az nem tételezi fel, hogy egy hívő a hite miatt megakad rajta.
Elárulom a nagy titkot: a vizsgák többsége nem a véleményedről szól, hanem magolásról. Ha valaki nem hiszi, próbáljon ki például az ELTE TTK biológia alapszakos képzésén egy genetika vizsgát. A vizsgán abszolút nem úgy jönnek elő a kérdések, ahogyan egy vallásos közösségben. Kérdések vannak, ha nem tudod a választ megbuksz. Ha tudod, kivágott blúzban, miniszoknyában vagy és sokat mosolyogsz, még esély van arra is, hogy átmenj.
Filozófia (például ELTE TÁTK F.G.): mindegy mit gondolsz. El sem kezdheted a vizsgát, amíg nem írsz le kézzel 1000 oldalas jegyzetet. Tök mindegy érted vagy sem, egyetértesz vagy sem, megvan a jegyzeted vagy nincs? Más nem számít. Aztán a vizsga brutálisan hosszú és a kötelezőkről kell írnod. A nagyon kedves oktatót abszolút hidegen hagyja mit gondolsz, nem is kérdez rá.
A kérdésre válaszolva: vannak ilyen Jehova Tanúi.
Ha bemész egy gyülekezetbe, megismered a tagokat, akkor megbizonyosodhatsz róla. Ha elmész egy egyetemre és legalább egy kurzussal megbirkózol, akkor láthatod majd azt is, milyen egy vizsgát teljesíteni (vagy elbukni rajta).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!