Az egyháznak ki a hívő? ( lásd állami támogatás ) mindenki aki meg van keresztelve márhogy jó nagy legyen az állítólagos hivek száma, vagy aki rendszeresen vagy néha jár misére?
Az egyházak nem a hívők száma után kapnak állami támogatást,hanem az iskolákra,szoc.intézményekre,és minimális összeget a papjaik bérkiegészítésére.
Hívőnek meg azokat tartják,akik rendszeresen járnak istentiszteletre,és fizetik az egyházi adót.De ennek semmi köze az állami támogatáshoz.
Mikor ki.
- Ha pénzről van szó, akkor szerintük még az is hívő, aki már fényképen látott templomot.
- Ha meg arról van szó, hogy az egyház nevében embereket öltek, kínoztak, nácikat, fasisztákat támogattak, gyerekeket molesztáltak, pedofil ügyeket tussoltak el, stb., akkor egyből kiderül, hogy az "olyan" emberek nem is igazi hívők, és a többiek (meg az egyház) mossa kezeit.
Egyébként az alábbi forrásból leszűrhető, hogy nagyjából mennyi támogatást is kap a katolikus egyház (kb. 40 milliárd évente), és ebből mennyi is megy pl. hitéleti támogatásra az adónkból:
Ez nem igaz. Szinte semmi amit az egyház kap az iskolákra és az ilyen intézményekre. Kapnak, ez tény és való de az szinte semmi.
Itt volt pl. az a gázos eset. Az állami sulikban nem mentek, h spóroljon az állam. Az egyházi iskolákban egy nap sem maradt el a tanítás! Mert azokat mind az egyházak állják.
És az egyház adományokból tartja fenn magát! Kb.10% az amit az állam ad nekik, a maradék 90%-ot maguknak kell megteremteni, és meg is teszik, mert hisznek!!(lásd Evangélikus Emmaus szeretetotthon, Nyíregyháza. A SEMMIBŐL építették fel(!) és kb egy 5 csillagos szállodai életet biztosítanak az időseknek)
Igen, persze, a semmiből megy ott minden. :DDD
Tudod te, hogy mennyi pénz a 40 milliárd Ft? (Nyilván nem.) Segítek. A teljes Gripen program, a többmillió dolláros repülőgépekkel, kiszolgálással, kiképzéssel, fenntartással együtt, 10 ÉVES időtartamra kerül 210 milliárdba.
Megsúgom azt is neked, hogy a magyarországi oktatásra fordított teljes költség közel 15%-át az egyházak kapják, holott a tanulólétszám szempontjából csak 10%-ot tesznek ki.
Ennyit arról, hogy mennyire nem kapnak pénzt.
Lehet, nem a pap bácsik Audijára meg Mercijére kellene költeni az adófizetőktől kapott lóvét, hanem arra, amire kapják.
(Azt is megjegyzem, hogy egy tanulóra pont az egyházi intézményekben jut a legtöbb tanár. Lehet, kicsit jobban kellene beosztaniuk a pénzt, és máris jutna máshova is.)
De a tizenakárhány milliárdos hitéleti támogatást, amit az adófizetők adnak az egyháznak, mivel magyarázod? Azt miért nem lehet átcsoportosítani az oktatási intézményekbe? (Ja igen, tudom. Azért, mert így lehet rinyálni újabb lóvéért.)
Sziasztok!
A kérdés további kérdéseket szül: melyik egyházról beszélünk? Mit nevezünk egyáltalán egyháznak? Kit nevezünk hívőnek, és ki dönti el ki a hívő és ki nem?
A Biblia nyilvánvalóvá teszi, hogy az egyházon azon emberek közösségét érti, "akik be vannak írva a mennyekben", vagyis akik üdvözülnek. Ilyen értelemben én úgy gondolom érdemes különbséget tenni látható és láthatatlan egyház között, hiszen az is egyértelmű a Bibliából, hogy "nem minden, a ki ezt mondja nékem (Jézusnak): Uram! Uram! megy be a mennyek országába, hanem a ki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát." Vagyis "sokan vannak a hivatalosok, de kevesen a választottak." Az Isten láthatatlan egyházának a tagjai, ezek alapján úgy gondolom egyértelműek, és az is egyértelmű, hogy ők csak egy kis csoport azok közül, akik hívőknek mondják magukat.
A látható egyházaknak persze azok a hívők, akik anyagilag és jelenlétükkel, vallásukkal támogatják az egyházakat. Egy dolgot azonban világosan kell látni. Sajnos a legtöbb egyház felomarkolja az államtól a pénzt hitéleti támogatás jogcímen, és ezzel kinyilvánítja azt, hogy nem sok köze van Jézus Krisztushoz, aki nyilvánvalóvá tette, hogy az ő országa (királysága) nem e világból való. Én is - többek között ezért - hagytam ott a református egyházat, mert láttam azt, hogy milyen visszaélések vannak ezen a területen. Jelenleg egy olyan egyházba járok aki nem igényel és nem fogad el az államtól hitéleti támogatást.
Szerintem ez alap.
Üdv. Péter
1. Kedves Kérdező! Nem egészen világos, hogy miről szól a kérdésed, mi van a kérdésed mögött, pontosan mire vagy kiváncsi.
Arról, hogy ki számít hívőnek? vagy hogy ki számít egyháztagnak? (mert a kettő egészen mást jelent)vagy az egyházaknak adott állami támogatások érdekelnek?
A valósághoz legközelebb az 1. válaszadó áll. (Én a református egyházról tudok nyilatkozni.)
Hívőnek az számít, aki Jézus Krisztus követője lett, megtért. Egyháztag az, aki meg van keresztelve, jár templomba, és hozzájárul az egyház anyagi terheihez (egyházfenntartói járulékot fizet).
Az állami támogatásokról:
- az állam az egyes gyülekezetek hitéleti tevékenységét direkt módon semmivel nem támogatja! Az egyházközségek önfenntartóak, a lelkész és az egyéb költségeket a hívek fizetik.
Egyéb célokkal a következő támogatások vannak:
- járadék: az államosítás során rengeteg ingatlant és földterületet vett el az állam az egyházaktól. A vissza nem kapott ingatlanokért és a földekért az állam járadék fizet bizonyos ideig.
- hitoktatói óradíjat fizet a hittanórák után. Itt megjegyzem, az legtöbb európai országban a hittanoktatás órarendi keretek között történik, a hittanoktatót az iskola alkalmazza! Ez mindenhol így természetes, csak nálunk nem!
-kistelepülési támogatás az 5000 fő alatti településeken szolgáló lelkészeknek. Ezek olyan kis gyülekezetek, falvak, ahol sokat jelent lelkész közösségteremtő, megtartó, szervező munkája a falu számára is. Mivel a közösség kis létszáma miatt nehezebb a lelkész megélhetése, ezért segít be az állam.
- az adó 1%-a. Mindenki lehetősége, hogy adója 1%áról rendelkezzen egy egyház vagy egy kiemelt cél számára. A többivel mindenképp az állam rendelkezik, és ha nem jelezzük, akkor ezzel is. A bemásolt linken én sehol nem találok 40milliárdot!!! A Katolikus Egyház bevétele 2004-ben az 1%ból: 7,4 milliárd. De nézzük inkább a friss adatokat! 2009-ben: Katolikus Egyház: 2,96 milliárd, Református Egyház: 1,015 milliárd. (lásd apeh honlap) Ne mondjuk ennek 13szorosát vagy 40szeresét!!!!!
A kedves válaszoló adójából tehát, ha nem rendelkezik az 1%ról, szinte 1 fillér sem megy.
Az pedig ugye, ha az egyház állami feladatokat vállal át, semmiképp nem nevezhető hitéleti támogatásnak! Az a normatíva, ami jár az állami iskolába járó gyereknek, ugyanúgy jár az egyházi iskolába járóknak is!
Kedves Péter! Igen, Isten Országa nem evilágból való, de az övéi most ebben a világban élnek, és szolgálják Őt. Pál apostol írja: Méltó a munkás a maga bérére. Isten szolgáinak is meg kell élni valamiből. A fentiek alapján mondhatjuk az állam minimális hitéleti támogatást ad (a kistelepülési támogatást nevezhetjük esetleg annak). Nem tudom, milyen csalódás ért a református egyházban. Érhetett, hiszen nem egy tökéletes közösség. De nyilván rájöttél már, az sem az, ahova most jársz. Sőt egyetlen emberi közösség sem az. Mindenhol gyarló, bűnös, Isten kegyelmére szoruló emberek vannak tele hibákkal. Ha hibát látok az egyházamban, akkor azt gondolom, nem az az Isten akarata, hogy othagyjuk azt, hiszen nem véletlenül helyezett oda (Zsid.10,25), hanem hogy segítsem, javítsak rajta, amennyire rajtam áll.
A válasz megírásának időpontja: ma 14:21
"egyházon azon emberek közösségét érti, "akik be vannak írva a mennyekben", vagyis akik üdvözülnek"
Már eleve meg van írva, hogy kik üdvözülnek???
Akkor ezek szerint nincs szabad akarat, igaz?
(Bocsi az offért, csak felmerült a kérdés hirtelen.)
A válasz megírásának időpontja: ma 17:12
"- az állam az egyes gyülekezetek hitéleti tevékenységét direkt módon semmivel nem támogatja! Az egyházközségek önfenntartóak, a lelkész és az egyéb költségeket a hívek fizetik."
Na, ez a hülyeség! Olvasd el a linket légyszives. A katolikus.hu-ról van, ami a Magyar Katolikus Egyház hivatalos weboldala. Idézem a táblázat adatait:
"nem normatív állami hozzájárulás - hitélet - 13.076.191.000 Ft"
"önkormányzati hozzájárulás - hitélet - 340.373.000 Ft"
Magyarán állam bátyó 13 milliárddal járul hozzá a papok fizetéséhez, stb.
"A vissza nem kapott ingatlanokért és a földekért az állam járadék fizet bizonyos ideig."
Ez is bugyutaság. Azért nem járadékot kap, hanem kárpótlást kapott a rendszerváltáskor (bár nem értettem akor sem vele egyet - a kommunista rendszernek kevés értelmes döntése volt, de ez azért azok közé tartozott - az állam adta, az állam elvette; kár, hogy most megint visszaadta az 1000 év alatt összeharácsolt vagyonkát - de sebaj, majd elvesszük megint).
"hitoktatói óradíjat fizet a hittanórák után. Itt megjegyzem, az legtöbb európai országban a hittanoktatás órarendi keretek között történik, a hittanoktatót az iskola alkalmazza! Ez mindenhol így természetes, csak nálunk nem!"
Ez is baromság. Nyugaton hittanoktatást az adott egyházmegye állja. Az állam SEMMILYEN módon nem folyik bele a vallásba. Ott már eljutottak arra a szintre (pár országot kivéve), hogy a vallásnak semmi keresnivalója az állam közelében. Nálunk még sajnos nem.
Ahol az iskola állja a hittanoktatást, ott ez nem órarendi keretek között, hanem fakultáció formájában történik. Ha a diákok muszlim vallást akarnak tanulni, akkor oylan tanárt szerződtet az iskola. Ha mást, akkor másmilyet. De ez nem kötelező, mivel fakultációról van szó. A ygerek a hittan helyett választhat bármely más tantárgyat is. Csak igény esetén szerződtet az iskola tanárt.
"A bemásolt linken én sehol nem találok 40milliárdot!!! A Katolikus Egyház bevétele 2004-ben az 1%ból: 7,4 milliárd."
Mert vakegér vagy, azért nem találsz. Alul van a táblázat. Próbálj lentebb görgetni, hátha sikerül. Ott megtalálod az adatokat.
Össz bevétel: 68,9 milliárd Ft
Össz kiadás: 63,8 milliárd Ft
(Nyereség 5,1 milliárd? Az vajon merre van az a pénz? Nemtán zsebre vágta valaki? Csak mert 5 milliárd Ft-ból vagy 500 lakást fel lehetne húzni. Mégis látok majd' mindennap hajléktalanokat. ... Hja, a Merci fontosabb a pap bácsiknak, mint az utcán nyomorgó emberek - mindezt állami pénzen; az adófizetők pénzéből.)
"De nézzük inkább a friss adatokat! 2009-ben: Katolikus Egyház: 2,96 milliárd, Református Egyház: 1,015 milliárd."
Igen, ezek az adó 1%-ának friss adatai. 2003-ban is 3 milliárd körül volt (az adózók kb. 8%-a adott a katolikus egyháznak).
A baj csak az, hogy én nem arról beszéltem.
"Az pedig ugye, ha az egyház állami feladatokat vállal át, semmiképp nem nevezhető hitéleti támogatásnak!"
Ne keverd a kettőt, én sem tettem.
"Az a normatíva, ami jár az állami iskolába járó gyereknek, ugyanúgy jár az egyházi iskolába járóknak is!"
Igen. A baj csak az, hogy az egyházi iskoláknak ezen felül is jár támogatás, míg a többinek nem. Mégis nyivákolnak, hogy nincs pénzük.
Javaslom, tanulj meg olvasni meg szöveget értelmezni. Roppant hasznos egy dolog; főleg, ha az ember írásban próbál érvelni.
Sziasztok!
"Isten szolgáinak is meg kell élni valamiből."
A Biblia ezt tanítja: "akik az evangéliumot hírdetik az evangéliumból éljenek", vagyis a hívek adományaiból, és nem állami támogatásból. Minden felekezetben vannak hibák, de ez szerintem alapvető kérdés!
A szabad akaratról: jelen esetben nincs köze a kettőnek egymáshoz, minden megtért ember neve feliratik a mennyei könyvekbe, és onnan csak akkor töröltetik ki, ha olyat cselekszik ami bizonyítja, az alkalmatlanságát az örök életre. Lásd: pl. Lk 10,20 "De azon ne örüljetek, hogy a lelkek nektek engednek; hanem inkább azon örüljetek, hogy a ti neveitek fel vannak írva a mennyben."
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!