Mit gondoltok arról, hogy a Bibliát mindig a körülményeknek, és a helyzeteknek megfelelően megmásítják/máshogy értelmezik?
Valahol olvastam még régebben, hogy a Bibliából folyamatosan kiszerkesztenek dolgokat, vagy megváltoztatják kényük-kedvük szerint. Ez mennyire lehet igaz? Illetve nem gondoljátok, hogy a vallások ugyanolyan dolog, minthogy valaki hisz a szellemekben?
Én most nem a vallás mivoltát kérdőjelezem meg, valaki meg abban nem hisz, amiben én igen, csak érdekelne a véleményetek.
És az átszerkesztésekről mit gondolsz? Néha ezt-azt beleraknak, ezt-azt kiszerkesztenek. Sajnos példával nem tudok szolgálni, a cikket elég régen olvastam, de érdekelne a véleményetek.
Köszönöm a választ, hasznos volt.
Sajnálom, ez tévedés, mert nincs eredeti szöveg.
A legrégebbi Biblia is csupán pár száz éves.
A fennmaradt írástöredékek is idézetek. Akiket idéztek, azok is csak régi írásokból idéznek és nem is lehet tudni sokszor az íróról sem semmit, máskor meg igen, de a források meglehetősen bizonytalanok, még akkor is, ha azt harsogják, hogy nem.
Egyik Bibliaszerzőnek sem maradt fenn semmilyen írása, semmit nem tudunk a kereszténység valódi tartalmáról legalább ezer évig, csak utána kezdenek írásos visszaemlékezések mutatkozni.
Ezek az írások azonban már a kor sajátságaival megtűzdeltek, így egészen bizonyos a változtatás, a megmásítás, az átszerkesztés.
A levéltárakban még az öt- hatszáz körüli vitákat is csak sokkal későbbi levelezésekből ismerjük, így azok korántsem biztos, hogy jól adják vissza a történteket.
Ha mondjuk kétezer év múlva még lesz kereszténység, elképzelhető, hogy ezeket a GYK-s vitákat, mint a kereszténység kezdeteihez tartozó dokumentumokat bizonyító erejűnek tekintik, nagyjából a többi meglévő és az alapokhoz tartozó mű is ilyen.
Én sok Biblia fordítással rendelkezek otthon. Több nyelven hasonlítok össze sokféle fordítást.
A személyes tapasztalatom, hogy teljesen mindegy milyen Bibliát, és milyen nyelvü fordítást vesz az ember a kezébe.
Szeretem olvasni az Újvilág fordítást is más nyelven is, nem csak magyarul, kedves barátaim ugyanaz a tartalma, mint a többinek.
A különbség az, hogy az Isten neve a helyére van téve.
A tanúk a fordításnál figyelembe vették a régi kódexeket, pld. Alexandriai kódex i.sz.4 század
Aquila görög. f. i.sz. 2 század
Vatikáni kézirat i.sz. 4. század
latin Vulgata stb
Amit az Újvilág forditásban olvasok, ugyanazt olvasom a pld. a Károliban, vagy a Káldiban.
Ezt az nézetet az idézi elö, hogy egyes emberek azt hiszik, hogy az Újvilág mást tanít, mint az ö Bibliájuk.
Ez nem alapul a valóságon, mi akik korábban ismertük fel a Bibliai igazságokat, a Károliból ismertük fel...ugyanazt tanítja a lélekröl a szellemröl, a háromságról a pokolról mint a többi fordítás.
Mikor beszélgetünk az emberekkel, azzal bizonyítjuk be, hogy megkérjük, mutassa meg a saját Bibliáját és láthatja saját szemével, mit mond a Biblia, természetesen akit ez érdekel..... ha nem érdekli, hát nem érdekli :)
"Illetve nem gondoljátok, hogy a vallások ugyanolyan dolog, minthogy valaki hisz a szellemekben?"
De pont ugyanolyan. A vallás a természetfelettiben való hit. A szellemekben való hit is vallásos tevékenység.
A másik kérdésre, a Biblia nem az égből hullott alá, emberek szerkesztették össze egy könyvvé, ezt a szerkesztési folyamatot kanonizációnak nevezzük és a negyedik század végéig tartott, így jött létre a Biblia.
Semmilyen adat nem utal arra, hogy ezután bármikor is hozzátoldottak, vagy elvettek volna a szövegből.
Az értelmezés változásában természetesen igazad van, koronként, felekezetenként gyakran változott az értelmezés.
Sok gond lehet a bibliával.
1. Pl ott kezdődik, hogy a héber írás -hasonlóan az akkori közel keleti írásokhoz- mássalhangzó írás. Innen van a Jahve kontra Jehova elnevetésbeli különbség is. Tehát már isten nevében is különbözőségek vannak.
2. Az újszövetséget több evangelista leírásai alapján szerkesztették. A már említett kanonizáció ezekből saját kénye-kedve, érdekei alapján válogatott ezekből.
3. Az ó- és újszövetség különböző, lényegében ellentmondásos tanokat hirdet. A zsidó ószövetség más népek ellen uszít, megjegyzem -ezen szellemiségért, meg ami ebből számukra következik -utálják a világ minden részén a zsidókat. Jézus viszont szeretetet hirdet minden ember iránt.
A kétféle szemléletet ugyan megpróbálják különböző érdekeket képviselő emberek közös nevezőre hozni, de csak a vak nem látja, hogy ez maga a hazugság. Valaki vagy szereti alapból az embertársait, vagy gyilkolássza őket, pusztán azért mert más néphez tartozik. Ép elméjű ember agyában a 2 dolgot nem lehet összeegyeztetni. Olyan ez, mint az anyag és antianyag találkozása. Zagyva agyú birkák agyában tud ez csak együtt megférni, vagy esetleg azokéban akik nem értelmezik megfelelő mélységében ezeket a tanokat.
A megmásításról nem hallottam, arról igen, hogy másképp fordítják le, de nem másítják ezzel, csak pontosítják, vagyis a lényeg ugyanaz.
Azért előző válaszoló zsidóuszító válasza elég meredek elmélet, egyrészt a történelem során a zsidók bűnbakok is voltak, és pl. keresztes hadjárat során is voltak mészárlások... (az indok vallási, a valódi ok gazdasági volt) A judaizmus különféle irányzatait, hogy hogyan értelmezik/értelmezték az Ószövetséget, ne mossuk már egybe! Ennyi erővel felemlegethetnénk az inkvizíciót is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!