A Biblia nem Isten szava?
Én egyszer egy csodálatos párbeszédet folytattam egy mélyen hívő ismerősömmel.
- Honnan tudod, hogy létezik Isten?
- A Bibliában le van írva.
- Honnan veszed, hogy a Bibliában leírtak igazak és nem hamisították meg az idők során?
- Isten nem hagyná, hogy hazugság kerüljön a Bibliába.
- ಠ_ಠ
Ezután feladtam, hogy többet vitázzak vele a témáról.
Isten teremtette az egész univerzumot, benne van a Biblia elején és onnan tudjuk, hogy annak idején elmondta Ádámnak és ő továbbadta a tudást a fiának, az unokájának, a dédunokájának, az ükunokájának és így tovább őrződött meg szóbeli hagyományként egészet addig, míg Mózes le nem írta és utána már csak másolni kellett és olvasni tudni (Onnan tudni hogy nem változtattak rajta, hogy ezek a kéziratok lényegében megegyeznek. Ellenőrizni úgy tudod, hogy megtanulsz legalább görögül és ellenőrzöd pl. a Nestlé-Aland kiadás lábjegyzeteit !!!)
Mikor jött a könyvnyomtatás, sok példányt tudtak készíteni rövid idő alatt, és amikor internet lett, bárhol a Földön olvashatják, mert rengeteg nyelvre lefordították (a Föld legnagyobb példányszámban kiadott könyve!) sőt hallgathatják cd-n, kazettán, mp3-ban...
"Hiszen rengeteg rossz dolgot elértek a vallással"- hát még mennyi rossz dolgot az olyan vallásokkal mint iszlám, és olyan jellegű valláspótlék mozgalmakkal mint kommunizmus, nácizmus, New Age stb.... az ő bűntetteik számát csak Isten tudja, annyira sok ezer millió....
" onnan tudjuk, hogy annak idején elmondta Ádámnak és ő továbbadta a tudást a fiának, az unokájának, a dédunokájának, az ükunokájának és így tovább őrződött meg szóbeli hagyományként egészet addig, míg Mózes le nem írta "
Na, ez érdekes, mert semelyik nép szóbeli hagyományaiban nem szerepelt ez a sztori, csak a zsidóéban.
Hogyhogy más nép nem írta le?
Az arabok, a rómaiak, az ókori egyiptomiak, a perzsák, a hunok, az indiánok, a germánok, az eszkimók, a bantunégerek, a japánok, a kínaiak, a skandinávok, az aztékok, a mongolok, a tibetiek, a vietnámiak nem Ádám ivadékai?
"ez érdekes, mert semelyik nép szóbeli hagyományaiban nem szerepelt ez a sztori, csak a zsidóéban"- DE SZEREPEL, csak eltorzítva, kihagyva... vannak könyvek, ahol összegyűjtötték a világ teremtéséről, vízözönről szóló történeteket, ott elolvashatod.
"Hogyhogy más nép nem írta le? "- Leírták, úgy ahogy, emlékeztek rá. Az írást akkor találták fel, amikor gyöngülni kezdett az emlékezet... ezért volt előbb a szóbeli hagyomány.
A hajdani zsidók voltak azok, akik igyekeztek hűségesen nemzedékről nemzedékre továbbadni, amit végül Mózes leírt, egybeszerkeszett.
Mindenki Ádám és Éva ivadéka.
Szerintem a zsidók vették a történetek egy részét a korábbi népektől és ők csavartak rajta.
Erre van is példa, a fogságból való hazatérés után máshogyan zengedez a Biblia.
Ekkor íródhatott a hatnapos teremtéstörténet a babiloni mintára, a korábbi egynapossal szemben, ami kompromisszumként benne maradt a Könyvben.
A Babiloni hétnapos hetet ekkor vették át és erre vall az is, hogy a teremtésben Isten előbb teremti a legelőket, az állatokat és a növényeket és csak később a Napot, a csillagokat, meg a Holdat, ami enyhén szólva nem ésszerű. Ez a mezopotámiai eredet bizonyítéka, ahol a harmadik nap a babiloniaknál Nergálé, a pásztoristené, a negyedik napot pedig a csillagok istenének Nabúnak szentelték.
A zsidóság a használatos napok kialakult gyakorlatát akarta isteni eredettel magyarázni és visszavetítették a teremtéstörténetbe, így szentesítve a kialakult szokást.
Aitiológiának nevezzük ezt az ismert eljárást.
Pedig egy gyermek logikájával is következetlenségek adódnak így, hiszen Isten már az első napon megteremti a fényt, (legyen világosság) és lőn este,lőn reggel, első nap (1Móz 1,5). Ezek után három napot munkálkodik és csak utána teremti meg a Napot és a Holdat és a csillagokat. Ugyan mi világított addig és mi jelezte a nappalt és az éjszakát?
Élóhim és Jahve nevek pedig mást bizonyítanak, a fogságból hazatért és az otthon maradtak valójában nem pontosan abban az istenben hittek.
Sőt, többistenhit maradványa is vázolódik a Bibliában.
"És mondá Isten: teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra./..../Teremté tehát az Isten az embert az ő képére,Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonnyá teremté őket (1Móz1,26)
Hogyhogy férfivá és nővé? talán Istennek felesége is volt?
A többesszám előjön időnként (1Móz3,22 ;11,7) , vagy a bűnbeesés után ezt mondja_" Ímé az ember olyanná lett, mint mi közülünk egy, a jót és gonoszt tudván"
A legrégebbi sémi népeknél, pl. az Ugaritiknél Él isten felesége Aséra istennő volt (népes istensereg élén) és lám csak, a Bibliában szerepel Aséra, a bírák korától többször is megrovóan említik, hogy neki áldoz a nép. Áháb király szentélyt építtet neki, a Júdai Manassze beviszi a szobrát is a salamoni templomba.
Egy népcsoport Jeruzsálem elestekor Egyiptomba menekül a babiloni fogság elől, ahol szentélyt emel az "Éj Királynőjének", azaz Asérának és Jeremiás próféta sem tudja elérni, hogy felhagyjanak vele.
Ha tehát a legkorábbi időktől a Kr.e. VI. sz. derekáig ennyire makacsul tartotta magát Aséra tisztelete, akkor aligha lehet megkérdőjelezni, hogy a környező népekhez hasonlóan a zsidók Elohim isten párjaként tisztelték volna Aséra istennőt.
Elálmosodtam, lehet, hogy majd folytatom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!