Ha a vörös csillag tiltott jelkép, akkor a kereszt miért nem?
Mindkettő egy eszme jelképe, melyek papíron, leírva jól néznek ki, de gyakorlatban igen rosszul sültek el.
A kommunizmus az egyenlőség elvére épül, tehát az eszme maga nem rossz. A jelkép mégis tiltott, mert rossz emberek az eszme nevében gyilkoltak, kényszerítettek embereket munkatáborokba stb.
De mi a helyzet a kereszténységgel. "Szeressük egymást" (vagy inkább Jézust), ez sem hangzik rosszul, de a katolikus egyház tevékenykedése elhozta az emberiségnek a sötét középkort (keresztes hadjáratok, boszorkányüldözések, inkvizíció, gyermekhadseregek bevetése stb.)
Tehát miért nem érdemel tiltást a kereszt, mint jelkép, melynek nevében milliókat öltek meg, csakúgy, mint mondjuk a vörös csillag esetében?
A vörös csillag csak Magyarországon van betiltva, meg még egy-két posztkommunista országban. A világ nagy részén nem tiltott jelkép. Az Európai Bíróság például kártérítést ítélt meg annak a magyar kommunistának, akit megbüntettek a vörös csillag viseléséért. Ráadásul néhány muszlim országban például be van tiltva a kereszt.
A tiltogatósdi egyébként is hülyeség, ez alapján az amerikai zászlót is be lehetne tiltani, elég sokan dobták fel a bakancsot a csillagos-sávos lobogót lengetők miatt.
"#4:
"A kommunizmus a Szovjetunió bedőlésével majdnem hogy teljesen eltűnt,"
A "majdnem hogy teljesen" kifejezésbe ugye belevetted a több mint 1,3 mrd lelket számláló Kínát is ugye? Valamint Laoszt, Kubát, Vietnamot, Észak-Koreát is, amelyek együtt vagy 150millió embert jelentenek, igaz? :) Végül is csak a Föld népességének egyötödéről van szó, majdnemhogy jelentéktelen mennyiség..."
Kína valamennyire kapitalizálódott a 20. sz. vége felé.
Amúgy meg úgy értettem, hogy főleg Európából tűnt el a kommunizmus. Laoszt, Vietnamot, meg a többieket nagyon nem érdekelte/érdekli Európa, ahogy Kína sem foglalkozott velünk túlságosan.
Néhány ponton ki kell, hogy javítsalak, kedves Csődör... izé, Bruce. Vagy Roberts?
1. ) Nem a katolikus egyház hozta el a "sötét" középkort. Ez utóbbi korszak Róma bukásával kezdődött. Ennek oka azonban nem csak a kereszténység felvétele volt (igazság szerint ez csak egy a sok tényező közül). A birodalom hanyatlása a mértéktelen növekedés természetes és elkerülhetetlen következménye volt, túl naggyá vált ahhoz, hogy egyszerűen és hatékonyan irányítani lehessen. A gazdaságot infláció gyengítette. A több fronton vívott sorozatos háborúk felemésztették a kincstárat, s a császárok pénzrontással igyekezték a hiányt pótolni. Az ezüstdénár Augustus alatt (i. e. 27- i. sz. 14) 96%-os (majdnem színezüst), Marcus Aurelius idején (161-180) 75%-os, míg Septimus Severus alatt (193-211) 50 %-os színesfémaránnyal bírt. Róma akkor is elbukott volna, ha nincs kereszténység. Arról nem is beszélve, hogy a birodalmat elözönlő idegen népek nagy része egyáltalán nem keresztény volt.
2. ) A középkor nem volt sötét. A kifejezés az 1330-as években alkotó Petrarcától származik, aki ezzel a latin irodalom hanyatlását kívánta érzékeltetni. Később a reformáció, majd a felvilágosodás képviselői is átvették a fogalmat, de már sokkal pejoratívabb értelemben, mert el akartak határolódni a korábbi korszakoktól, amely persze aligha igazságos a múlttal szemben. Szerencsére a mai történelemhallgatók már korai középkorként ismerik ezt az időszakot, és ennek az elnevezésnek nincsen semmilyen negatív értelme.
Nem szeretnék mindent felsorolni, csak gyorsan átfutok a példákon: megszülettek az egyetemek (pl. Bologna), lerakták a modern tudományosság alapjait, virágzott a Karoling reneszánsz, összeállítják az első polgári törvénykönyvet (Corpus Juris Civilis), megszületik a matematika (Al-Hvárizmí, arab matematikus (790-840) híres könyvének címében szereplő egyik szóból származik maga az algebra kifejezés is), valamint a mezőgazdasági termelési módszerek és az eszközök is hatalmasat fejlődnek a római korhoz képest.
Ezeket szerencsére ma már mindenki tudja.
3. ) Az inkvizíció, a vallásháborúk, a keresztes hadjáratok nem a kora (tehát a "sötét"), hanem az érett középkor idejére estek. Amúgy ekkor már a keresztény világ hozzáférhetett a nagy műveltségű muszlim uralkodók (kalifák) könyvtáraihoz és az arab kódexmásolóknak köszönhetően ott megőrzött klasszikus ókori irodalomhoz és filozófiához.
4. ) Amikor a kereszt nevében megölt milliókról beszélsz, nem jutnak eszedbe a kereszten megölt milliók? Nem gondolom, hogy a keresztre feszítés - amit a rómaiak alkalmaztak -, kedvesebb dolog lett volna mint a máglyahalál (amit egyébként már az ókori Egyiptomban is használtak és nem keresztény találmány). Vagy az ókori tíz keresztényüldözést is említhetném. Nem volt kevésbé barbár világ az akkori világ sem, ahogy az utána következő korok sem a békés együttélésről szóltak.
a sztálini diktatúra megbélyegezte a kommunizmus eszméjét,így a volt szovjetúnió bedőlése után jórészt csak ott maradt meg,ahol már addig is volt.ráadásul ez nem csak eszme,hanem államforma is,amit nem feltétlenül akar mindenki... ellenben a kereszténységgel és általában a vallással,amit a mai világban szabadon választhatsz,így aki keresztény az tényleg hisz Istenbe.
de a kérdésed már csak azért is jogos,mert ha pl én nem értek 1et valamivel 1 melegkérdés kapcsán,hülye homofób vagyok,miközben a Biblia kimondja,a homosexualitás bűn,ennek ellenére nem akarják "megreformálni" a nagykönyvet... kicsit képmutatás,de hát ez van.
„Ha a vörös csillag tiltott jelkép, akkor a kereszt miért nem?”
Hát talán csak azért, mert a kereszt jelképe a nagyjaink legnagyobbjától származik, aki az emberi (ön-)tudat javítását, felemelését tekintette feladatának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!