Vajon miért ábrázolják a festők Ádámot és Évát köldökkel?
Nem én találtam ki a kérdést, csak szerintem rossz helyen van, nektek is látni kell.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__muveszete..
Elnézést a kérdezőtől.
Na de mégis, szerintetek nem inkább titkos ateista utalás ez, hogy nem is Isten teremtette őket?
Vagy egyszerűen sejtelmük sem volt a köldökzsinórról? Ezt azért kétlem. Régen is születtek gyerekek.
Esetleg Istent is ilyennek képzelték? Hiszen hasonlítunk rá!
Szerintetek valójában akkor volt köldöke, vagy nem az első emberpárnak?
Hát Istennek van e?
Üdv!
A Biblia nem ad személyleírást Ádámról és Éváról, így pedig teljesen a művész fantáziájára van bízva, hogy milyennek ábrázolja őket.
A festő elsősorban nem teológus, így akár szabadon is felhasználhat bibliai elemeket, hogy azokat a saját elképzelése szerint dolgozza át. Nyilván a mélyen hívő festők esetében (Pl Rembrandt) már másféleképpen viszonyulnak a témához.
A 6-os válasz jól hangzik, de mit akart vajon kifejezni a művész?
Aztán ugye ott a kérdés, hogy volt, vagy nem volt nekik?
Na és Istennek vajon van? Hiszen a saját képére formált minket...
"Miért ne lehetett volna köldökük? Isten teremthette őket rögtön köldökkel pl. azért, hogy amikor gyerekeik lesznek, ne agyaljanak rajta, hogy miért van a gyerek hasán egy lyuk :D
"
Nincs lyuk, köldökzsinór van. Azt el szokás vágni, a babánál meg elkötik és leszárad ami megmarad neki, az a pici rész.
Isten minek teremtett volna nekik ilyesmit? Csak nem gyártási előírás?
@Kérdező
A 6-os vagyok. Nézd, ennél a kérdésnél az is fontos, hogy ki festette az adott képet, alapvetőleg milyen beállítottságú volt. Lehetséges, hogy a bibliai képanyag csupán eszköz a kezében ahhoz, amit valójában ki akart fejezni, és az nem a Szentírással kapcsolatos.
Van persze ellenpélda is. Ha megnézed a Munkácsy-trillógiát és vagy Csontváry Fohászkodó Üdvözítő című festményét, akkor észre lehet venni, hogy a művészek nagyon komoly üzenetet akartak átadni az emberiségnek, és annak bizony közve van a Bibliához. Nyilván ott is el lehet merülni a részletekben, hogy például Munkácsy miért olyannak festette Jézust, amilyen a festményen látható. Mivel nem látta egyikünk sem Krisztus arcát, így Munkácsy meglehetősen nehéz helyzeten volt. Persze azt tudom, hogy volt neki is egy kialakult képe Jézus Krisztusról, de a trillógia festésekor olvasta a Bibliát is, és ez a kép megváltozott benne. Lényegében a festményeken azt a Jézus-ábrázolást láthatjuk, ami a festőben kialakult az evangéliumok olvasásakor. Én úgy tudom, hogy a művészetben vannak színek, amik külön szimbolikával bírnak, például Krisztus nem véletlenül van fehérben.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a képelemzésekkor bár érdekes elmerülni a részletekben, de inkább arra az üzenetre kell odafigyelni, amit a művész át akar adni, és jómagam nem gondolom, hogy ez az üzenet jelen esetben a köldökben rejlene.
Tudok ennél jobbat is:
miért ábrázolják ugyanitt a kígyót többségükben lábak nélkül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!