Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Létezik-e a lélek? Ha nem...

Létezik-e a lélek? Ha nem létezik, mi a felelős az érzelmekért?

Figyelt kérdés
2009. dec. 8. 21:07
1 2 3 4 5
 11/42 anonim ***** válasza:
33%

A lélek valamiféle energia, vagy anyag ami maga a tudás, gondolkodás, érzelem, stb.

(Ui.: én ateista vagyok.)

2009. dec. 10. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 anonim ***** válasza:
47%
"mert lesz időszak, amikor az egészséges tanítást nem fogják elviselni, hanem a saját kívánságaikkal öszhangban gyűjtenek össze maguknak tanítókat, hogy csiklandoztassák a fülüket,és az igazságtól elfordítják a fülüket, a valótlan történetekhez ellenben odafordulnak." 2 timúteusz 4:3-4
2009. dec. 11. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
97%
Láttam egy dokumentumfilmet, ami elég vallás ellenes volt, de még az a nagy ateista, aki rendezte is azt mondta, hogy lélek igenis van. Hisz az ember agya olyannyira fejlett, hogy minden emberben van valami nagy érték. A lélek. Na jó egy kicsit másképp fogalmazta meg, de a lényeg, hogy van lélek.Akárhogyis nézzük.:D
2009. dec. 12. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:
97%
szerintem létezik. csak olyan megfoghatatlan és annyira mélyen él bennünk hogy ép ésszel nem tudjuk fölfogni!
2009. dec. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
34%

08:27,bocsi,de nem tudtam végigolvasni.....


Szerintem nincs olyan,hogy lélek.

Az érzelmek csupán kémia.

De ez csak az én véleményem.

2009. dec. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
94%

Hitetlen! :D

szerintem van lélek,de én tiszteletbe tartom a te véleményedet is,mert amíg tényleg nem látjuk,addig nem lehet bizonyítani!remélem nem sértettelek meg! :)

2009. dec. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
94%

Kérdés: Van-e lelke van az állatnak, sőt a növénynek is?


Csak az embernek van eszes vagy más néven szellemi lelke. Az állati vagy növényi lelket viszont inkább növényi vagy állati életelvnek nevezzük.


Az állatnak nincs esze, sem értelmes lelke. Egyes embereket félrevezet az, hogy az állatoknál néha csodálatosan célszerű cselekvésmódokat lehet megfigyelni. Ez azonban mind megmagyarázható az érzéki megismerés finomságával s főleg az ösztönnel és viszont minden bizonyíték arra mutat, hogy az állatnak önálló értelme nincsen. Az állat akkor sem tud segíteni magán, amikor csak egy egészen kicsiny következtetés és feltalálóképesség kellene hozzá, olyan, ami az ösztönnel s az érzéki felismerőképességgel adva nincs. Ha az állatnak esze volna, nem esnék pl. évezredek óta mindig ugyanazokba a csapdákba.


Az állat és az ember értelme nem csak fokozatilag, hanem lényegesen, lényegileg különbözik. Az állat soha nem tud túllépni azon a határon, amelyet az érzékileg korlátolt megismerés és az ösztön szabnak meg neki. Nevezetesen soha nem alkot elvont fogalmat, soha nem következtet, soha nem művel tudományt és művészetet: a legcsekélyebb mértékben sem. Ez nem fokozati, hanem lényegi különbség.


Mi volna az a lényeges különbség eszes és nemeszes lény között? Az, hogy az eszes lény olyan szellemi foglalkozásokat művel, amelyek nincsenek az anyag határoltságához kötve s azért nem magyarázhatók egyszerű érzéki megismeréssel. Így az ember a szó szoros értelmében gondolkozik, vagyis: fogalmakat alkot, még hozzá elvont és egyetemes fogalmakat, ítéleteket mond ki magában, következtetéseket von le, elemez és összefoglal, tudományt művel és művészetet ápol, feltalál, számol, remekműveket létesít, felismeri a különbséget az erkölcsi jó és rossz között. Ezenkívül az ember szabadon választ, elhatároz, akarati erőt fejt ki, önzetlenül s önfeláldozóan tud szeretni. Mindez nem magyarázható meg puszta anyagi képzetekkel és érzésekkel, hanem olyan életelvet követel az emberben, amelynek tevékenysége felülmúlja a merőben térhez kötött s anyagilag körülhatárolt tevékenységet. Ahol azonban anyagfeletti tevékenység van, ott anyagfeletti életelvnek is kell lennie s ezt az anyagfeletti életelvet nevezzük szellemi léleknek. A fent jelzett tevékenységeket pl. hiába keresnők az állatban.


A lélek sok mai pszichológus szerint nem maradandó, külön életelv, hanem egyszerűen az úgynevezett lelki tények összessége (Wundt s mások). Ebben azonban az illető pszichológusok határozottan tévednek. Az öntudat ugyanis azt állítja, hogy nemcsak lelki tények vannak bennem (gondolkozás, elhatározás, szeretet, harag stb.), hanem ezeknek a lelki tényeknek van egy bizonyos és állandó hordozója: az én, amely ugyanaz marad a váltakozó lelki tények között, gyermekkortól a halálig, Én voltam az, aki 7 esztendős koromban így meg így gondolkoztam, 15 éves koromban ezt meg ezt a bűnös vagy erényes cselekedetet követtem el s ma erről vagy arról a kérdésről gondolkozom. A lelki tények jönnek-mennek, az én s annak öntudatos hordozója: a lélek egy marad.


A lélek nem egyéb, mint a testszervezetnek bizonyos finomabb állaga? Éppen a fentiekből következik, hogy a lélek az anyagnál nemesebb, szellemi dolog, tehát nem lehet azonos semmiféle, mégoly finom anyagi állaggal. Sőt az öntudat arról tanúskodik, hogy "énünk" mindig ugyanaz marad. A testünk sejtállaga a modern természettudomány szerint néhány éven belől mindig újra alakul, egészen más anyagot vesz fel; mégis nagyon jól érezzük, hogy "mi" ugyanazok vagyunk, akik 10-20-50 évvel ezelőtt voltunk; magunkénak érezzük gyermek- és ifjúkorunk minden cselekedetét, érdemét vagy bűnét, holott ha a lelkünk is csak anyag volna, semmi sem maradna bennünk állandó 10-20-50 éven át.


A lélek a nemzés alkalmával jön létre, de nem a nemzés által. Anyagi folyamatok nem hozhatnak létre szellemi, tehát az anyagnál lényegesen felsőbbrendű terméket. A lelket mindig Isten közvetlenül teremti, de abban a pillanatban, amikor a nemzés révén a megelevenítésre alkalmas anyagi alkatrész, a megtermékenyült petesejt létrejön.


Nem különös-e, hogy Isten a lélek teremtését a nemzési folyamattól teszi függővé? Nincsen ebben semmi különös, ha egyszer ő így akarta és rendelte. A lélek akkor veszi birtokba a testet, amikor ez erre a birtokbavételre alkalmassá vált. Ez az alkalmassá válás pedig Isten rendeléséből a nemzési folyamat által történik.


Miért halhatatlan az emberi lélek, míg az állat s a növény lelke nem az? Mert az embernek szellemi lelke van, vagyis olyan, amely az anyagon felül áll s tőle belsőleg független, Tehát semmi ok sincs arra, hogy a testtől való elszakadás folytán meg is szűnjön, mint ahogy ez az állatnál és a növénynél történik.


Mi lesz a lélekkel a halál pillanatában? Megszűnvén a testtel való egyesülése, önálló létet kezd folytatni; gondolkozik és akar, örül vagy szenved tovább is, de most már függetlenül a testtől, az érzékektől, a földi érzésektől.


Lehetséges ez? Nincs ebben semmi lehetetlen. A testtel való egyesülés idejében is a lélek volt a gondolkozási és akarati élet voltaképpeni tényezője, tehát embervoltunk fontosabb és magasabbrendű alkatrésze; tehát semmi lehetetlenség nincs abban, hogy ez a lélek a testtől való elszakadás után is ne folytathassa szellemi tevékenységét, külön életét.


Tehát a lélek számára akkor is volna túlvilági élet ha sohasem lenne testi feltámadás? Természetesen. A testi feltámadásról csak a kinyilatkoztatás révén tudunk, míg a lélek továbbélése a halál után a kinyilatkoztatástól függetlenül is igazolható. S csakugyan: ezen az alapon hittek a lélek fennmaradásában és síron túli életében a pogányok is. Ismeretes, hogy minden némileg művelt népnél megvan a túlvilági élet hite. A régi görögök és rómaiak ilyen irányú hitéről meglepő bizonyítékot tartalmaz az Ilias és Aeneis, amely bő költői színezésben írja le a túlvilági továbbélést.

2009. dec. 17. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 bumbi02 ***** válasza:
100%
biztos hogy létezik mert csak ien kémiai ingerek, meg hasonló biologiai folyamatok nem tudnak szerintem érzéseket generálni... pl teszem azt szomoru leszel vmi miatt, az agyad nem tudja azt hogy mennyire fontos számodra az a dolog, és h most kéne szomoruságot csinálnia... a lélek egy megfoghatatlan vmi ami az ember érzéseivel vantele, én ugyanigy gondolok magára az elmére ahol a gondolatok születnek, nem hiszem h az agyban lenne, az agy csak egy irányító szerep nem feltétlen a központ, csak mivel ugye nem megfogható sem az elme, sem a lélek ezért ez mind csak feltételezés.
2009. dec. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:
0%
Olyan dolog, hogy "lélek", csak a filozófiában létezik, meg a vallásos baromságokban, a valóságban csak az agy, idegek, hormonok, neurotranszmitterek vannak. Aki nem képes ezt elfogadni, az álmodjon csak szépeket tovább.
2009. dec. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 bumbi02 ***** válasza:
82%

KEdves Utolsó!


Én ateista vagyok, nem hiszek semmien Istenben, so nem vagyok vallásos... de elég beszükült látásmódra utal hogyha csak azt tudod elhinni ami elötted van... és igen, tudományosan a lélek csak a filozofiában létezik.. de hormonok és idegsejtek nem lehetnek felelősek az érzelmekért... mert az érzelmek nem mindig a legegyszerübb utat választják, nem a legegyértelmübbek, nem a leglogikusabak...ez ugyanigy van a gondolatokkal...

2009. dec. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!