Hogyan alakulnak ki az egyén erkölcsi normái?
nevelés, környezeti hatások
olyan értelemben is, hogy valaki pont azért dönt 'b' mellett, mert állandóan 'a'-t sulykolják neki
A lelkiismeret által. "A lekiismeret Isten szava bennünk. Ezzel a hívő ember azt fejezi ki, hogy az emberben megvan az az "isteni", Istentől kapott képesség, ami által felismeri a lét erkölcsi törvényeiben Isten szándékát. Nem az emberi értelem, tudat formálja meg a törvényeket, hanem rájön, felismeri a létrend erkölcsi normáit. A nem képzett ember éppúgy mint a gyermek - ha sohasem oktatták őket erkölcsi előírásokra, akkor is - rájön a természetes értelmi képességével azokra a törvényekre, amelyeket követnie kell." -részlet VILÁGNÉZET,HIT -című könyvből.
Az interneten bőven találsz a lelkiismeretről, az erkölcsi normáról írásokat. Pl a katolikus lexikonban
szerintem az előttem író azt mondja, hogy minden ember önmagától rájön, mi az erkölcsileg helyes
ha jól értem
Gyakorlatilag szerintem a rossz nem is létezik. Inkább csak hatások vannak. Persze ha az élet fejlődésének vonalát nézzük, akkor fogalmazhatunk úgy, hogy rossz ami ezzel ellentétes, de igazából én csak zsákutcának hívnám. Az ellenünk történő "rossz" hatások - akár külső, akár belső - leküzdése miatt leszünk "jobbak" és erősebbek. A természet (Isten, és mi magunk is) keresztbe teszi a karját és végignézi, hogy ki (és mi) életképes. Ha vagyunk olyan butusok (ami egyre inkább úgy tűnik), hogy hagyjuk magunkat saját magunk által kipusztítani, akkor meg is érdemeljük. Ez nekünk "rossz", de a világegyetem egészét nézve nem feltétlenül, inkább egy zsákutca. Pl.: igaz, hogy magasabb rendűek vagyunk, mint egy bizonyos vírus, de ha gyógyszerekkel kiírtjuk, ezzel a vírus bebizonyította, hogy életképtelen, az ő szempontjából mi vagyunk a "rosszak".
Természetesen nekem is és minden embernek az lenne a célja, hogy a nekünk "jó" történjen, anélkül, hogy másoknak "rossz" történne, és ezért próbálnék küzdeni.
Ebből a nézőpontból a jó és a rossz is teljesen relatív. Hiszen ami az én kedvemnek megfelel az lehet, hogy másnak épp kellemetlen. Aztán neveltetéssel lehet kordában tartani, hogy olyat azért csak ne csináljak, ami egy nagyobb csoport számára is kellemetlen lehet. Tehát van erkölcs ami a saját és ami egy nemzet javát szolgálja. Vajon ezek mind tanultak, vagy van olyan is amit magunkkal hoztunk (születésünk elöttről)? pl. honnan vannak egy európai ember erkölcsi normái? Összefüggésben van e korunk egyre növekvő vallástalansága a megbízhatóság és más ehhez hasonló emberi tulajdonságok hiányával? Létezhet e az, hogy korunk erkölcsi normáit Európában a keresztény egyház fektette le? Bár előtte is volt élet.
Pl. a Római bir. bukásához nem volt e köze annak, hogy felütötte a fejét egyfajta önközpontúság?
Ez egy elég komoly kérdés. OSHO tökéletes választ adna Neked erre. :)
Szerintem, egyrészt a társadalom is formálja, másrészt ugye a család.. a nevelés. Majdnem minden a nevelésből alakul ki.
A kérdéseddel szerintem az elvekre célzol. Szerintem személyes tapasztalatokból alakul ki.. Mi másból.
Bár, az én elveimhez annak is sok köze volt, hogy rengeteget olvastam. Jórészt formálta OSHO, idézetek és sok más könyv is.. Szerintem ez is fontos.
Remélem kielégítő választ sikerült adnom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!