A környezetünk és az igényeink változnak, a nézeteink a környezetünk és az igényeinkhez igazodnak?
Olvasd már el a kérdésedet és javítsd ki ha lehet. Szerintem el van írva. "a nézeteink a környezetünk" ???
A nézeteink a környezetünkhöz és az igényeinkhez IS igazodnak. A válasz függ attól, hogy mit értesz környezet és mit értesz igény alatt.
Ha az olyan belső struktúrát, mint amilyen egy általad kitalált tudományos hipotézis, nem tekintesz környezetnek, hanem egy belső dolognak, amire nincs igényed, akkor az alakíthatja a nézetedet. Ilyenek lehetnek még: hit, érzékcsalódás, érzelem vagy érzelmi illúzió, fantázia. De ezek mind vitathatók, például egy érzékcsalódás az a környezeted része vagy nem? A hited az nem a környezeted, de lehet hogy a környezet hatására jött létre, tehát közvetve a környezet alakítja (de nem a mostani hanem egy múltbéli).
Jó sok kérdés - egy kérdésben :)
Attól függ mit értesz a fenti szavak alatt. Bizonyos környezetre gondolsz, vagy csak általában kérdezed?
De tovább megyek: szükséges, hogy nézeteink legyenek? Igények: lehetnek testi szükségletek, de lehetnek inkább elmebeli elvárások. Ha a testi szükségletek kielégítettek - lásd: nem éhezik, nem szomjúhozik, nem fázik (élhető hőmérséklet, vagy öltözködés), ... ezek után jön általában még igen sokféle, és szerteágazó igény. Pl. megbecsülés igénye, hogy azt érezd, hogy megbecsülnek, hogy szeressenek, tiszteljenek.
De visszatérve a konkrét kérdésedre: ha pl. egy szűkös anyagi helyzetből - családból kerül ki valaki, és aztán az anyagi helyzete javul, akkor igen, változni fognak az igényei is. Az igényeket tekinthetjük végül is csak egy állandó kivetített, elérni kívánt célok gyűjteményének. Ugyanakkor lehet igényem a rendre, a tisztaságra, közben pedig lehetek lusta, és/vagy szétszórt és nem lesz tisztaság, és/vagy rend körülöttem.
Az igény az elméből származik, ahogyan a nézet is. Egyfajta kialakított kép, amihez az adott ember ragaszkodik, el akarja érni, ki akarja elégíteni ez irányú vágyát. Azonban létezik olyan állapot, amiben az igény nem húzza az embert... és ezt úgy hívják: elfogadás. Elfogadja azt, ami van, és ebből adódóan még hálás is lesz azért, ami van.
A nézetek egy állapot lerögzítései, ami az elmében jelenik meg. Ezt jellemzően az ember viszi magával egy darabig, attól függően, hogy mennyire rögzíti le az adott nézetet - lehet akár rögeszmés is az adott ember.
A világkép pedig nézetek összessége..
Mindez függ attól, hogy az adott ember mennyit eszel, és mennyire akar, vágyik, stb. Függ adott embertől, annak viszonyulásától, így a kérdés szerteágazó, és összetett.
Szerintem a nézet (pl. világnézet) az a környezetről alkotott vélemény, elfogadó, kritikus, vagy a kettő valamilyen kombinációja.
Az igény pedig a környezethez való alkalmazkodás mértéke.
Ezért a környezet változása legtöbbször előidéz nézet és igényváltozást is. Persze vannak, akik komoly változások ellenére is ragaszkodnak megszokott nézeteikhez, igényeikhez, de nekik fokozottan konfliktusokkal teli lesz az életük. (azért nem jelenti azt, hogy sosincs igazuk)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!