Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a véleményetek az alábbi...

Mi a véleményetek az alábbi filmben elhangzó nézetekről, elméletekről? Lehet bármelyiknek is valóságalapja?

Figyelt kérdés

Salamon kincsének nyomában

http://www.youtube.com/watch?v=59BKS4EWT94


2013. máj. 21. 16:32
 1/1 anonim ***** válasza:

A video rendkívül érdekes, de semmiben sem változtatja meg a régi világról eddig kialakult képet.

Ebben a térségben a nagyhatalmak befolyása mindig is uralkodó volt, az egyiptomiak, a babiloniak esetleg a hettiták mindig is uralták a vidéket, a nagyüzemi bányászatra nekik volt szükségük és ezekért az erőforrásokért harcokat folytattak. Ahogy a magyar urán sem hozott ránk gazdagságot, a helybeli szerencsétlenek is csak kibányászták a mérgező fémet, hullottak, mint a legyek, hogy mások gazdagságát elősegítsék. Semmi adat nincs arról, hogy Izrael valaha is számottevő nagyságot érhetett el.

Hérodotosz a későbbi görög világ számos bányájáról beszámol, ekkor is lehettek különböző helyeken hasonlók. A filmben becsült nagy mennyiség eloszlik az évszázadok alatt és kis nép meg sem szervezhette, de nem is tarthatta fennhatósága alatt ezt, ha valóban számottevő volt a haszna. A cserépen sem héber volt az írás, hanem ennek őse, amelyből számos nyelv alakult ki, nem csak a ősi zsidó nyelv.

Sokkal többet nyom a latban az a megállapítás, hogy Salamon ezer felesége a mesék birodalmában van, hiszen jó ha egész Jeruzsálemnek volt ekkor ennyi lakója.

Szerintem nagy rá a valószínűség, hogy ezen a nagy rézlelőhelyen mindig is volt kisebb bányászat, amit valamelyik nagyhatalom, valószínűleg Egyiptom fejlesztett fel és saját hasznára folytatta a kitermelést, amiből a környező kisebb országok is profitálhattak valamit.

Ha nem így lett volna, akkor most Izraelben lennének a piramisok. Egyiptom hatalma egészen a görög korig nyúlik, de még a rómaiak idején is jelentős, legalább is ebben a térségben.

Mindez csak a Biblia bizonygatása, még arra sem ad választ, hogy Salamon egyáltalán élt.

Egyébként is a gazdagságot egy jól szervezett és működő társadalom adja, jó példa erre a középkori spanyol birodalom, akikre Amerika aranya és ezüstje csak nyomort, inflációt hozott, nem jólétet.

A felvetett hipotézis szerint a nagyhatalmak befolyása rövid időre meglazult ebben a térségben, ami kérdéses. Nincs erre semmi bizonyíték.

Ekkor az Edomiták, akiknek a területén volt a bányászható érc, ezt elkezdték kiaknázni. Ha számottevő lett volna a gazdagság, amit ebből nyernek, akkor Izrael soha nem tehette volna rá a kezét, mert módjuk lett volna azt hatásosan védeni, tehát nem lehetett ez a tevékenység jelentős, de mégis Dávid elfoglalta ezt. Talán előfordulhatott hasonló, de Izrael sem profitálhatott túl sokat belőle, mert még a történet szerint is könnyedén lerohanta őket Egyiptom, bár szerintem, ha történt is hasonló, az csak azt jelzi, hogy ez a terület előzőleg Babilon, vagy más nagyobb hatalom fennhatósága alatt állt előzőleg, amit a Fáraó megirigyelt és az igazi termelést egy igazán fejlett birodalom valósította meg.

A lelet jelentős, hiszen az köztudott, hogy ekkoriban használtak fémeket, rengeteg valós információ található a korai bányászatról, fémmegmunkálási módokról, a felhasználás mikéntjéről. Nagy kár, hogy nem erről szól a film, akkor valóban érdekes lenne, de sajnos a túlnyomó részben nem ezzel foglalkozik, csak azért készült az egész műsor, hogy légből kapott teóriákat elemezzen.

Kár.

2013. máj. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!