Nem lehet, hogy a három ábrahámi világvallás a gátja a világbékének és világtestvériségnek?
Manapság is, ha betértek egy-egy pogány afrikai vagy amerikai törzshöz, meghívnak enni és a spirituális hagyományokban való részvételre.
Az ókorban is így volt, bárki bemehetett idegen földön a helyiek templomába áldozatot bemutatni, volt szinkretizmus, a hódító nép bevezette a meghódított nép isteneinek a tiszteletét, sőt kötelező volt együtt imádkozni.
Aztán megjelentek az izraeliták, akik már nem voltak hajlandók vegyülni a többiekkel és együtt étkezni velük, s ezt a számomra emberiségellenes szokást átvették a keresztények meg a muszlimok is.
Csak nekem tűnik úgy, hogy a politesta ókorban volt valami békesség és elfogadás? Jó tudom, egyéb okokból megölhettek vagy eladhattak rabszolgának, de akkor is szívesen olvasok pogány korban járszódó könyveket vagy mást, mert nincs meg bennük az ábrahámi örök és eredendő megkülönböztetés.
tzolko
Inkább folyamatosan rosszabbodik,szalafista irányzatok már Balkánon is feltűntek az ott élő muszlin közösségekben akik eredetileg a mérsékelt török irányt követték.
legriasztóbb kanadai muszlin fiatalok kötnek ki dzsihad harcosként, ezt a nemrég történt szomáliai merénylet és az algériai emberrablás elkövetőinek személyazonosítása derítette ki.
Maliban is több francia állampolgárt fogtak el mint dzsihad harcos, és Szíriában al-nusra front harcosai közt Nyugatiak is vannak.
tavaly összkép nagyságrendekkel rosszabbodott, két újabb front is nyílt.
iszlám maga módján toleráns volt régen,elég csak a koptokra gondolni, vagy sok olyan kis őskeresztény egyházacskára ami fennmaradt muszlin területeken.
Most meg teljesen ellentétbe fordult, mióta megjelent ez az új irányzat teljes pálfordulás történt. nem is vannak sokan elhanyagolható kisebbség lenne, de elképesztően fanatikusak, és ha rés van a védelmen, bármelyik országból véres poklot csinálnak.
A rómaiakkal nagy tévedésben vagy. Még a háborúk során is szigorú szabályok kötötték a rabszolgaszedést és gyilkolni sem gyilkoltak feleslegesen. Az akkori civilizációt képviselték, jogrendszerük fejlett volt, még a későbbi koroknak is mintát adott. Katonai hódításaikat általában indokolta valami fenyegetés. Világuralomra sosem törekedtek, ráadásul egy idő után le is zárták a határokat, majd ezeken kívülre már csak esetleges büntető expedíciókat vezettek. Egyfajta vallási tolerancia is volt náluk, vallási okokból ritkán háborúztak, én nem is tudok ilyenről. Általában az ellenség Isteneit is elismerték, tolerálták, vagy igyekeztek a római megfelelőt találni neki. Néha még, nagy nép esetén, be is vették az istenek galériájába valamelyiket, mint pl.: Iziszt, vagy Mithraszt.
A provinciákat adóztatták és ez a helyieknek sem volt túl rossz, mert a gazdaságuk is hatalmas fejlődésnek indult, mikor a birodalom részévé váltak. Mindenhol pompa, csillogás és gazdagság terjedt el, kultúra és civilizáció, amin a barbárok csak ámultak és irigykedtek. A Pax Romana megszüntette az addigi állandó félelmet, a béke korszaka váltotta fel az addigi öldöklést. Minden kis nép marakodott egymással, sőt, a germánok törzsei is egymást pusztították. Még a határvidékeken is viszonylag folyamatos volt a béke, ezt biztosították a légiók, csak néha, nagy nép esetén volt igazi háború, a parthusok, a hunok, stb... esetén.
A helyi hatalmat mindenhol meghagyták, hódításaik valójában szövetségi rendszerre épültek. Az egész birodalom területén komoly szerepe volt az önkormányzatoknak.
A katonák, a harcosok egészen addig, amíg a fő harcmodor a közelharc volt, a fegyver a kard, mindig is vadítva voltak, a későbbi korokban is. A rómaiak azonban már kordában tartották a katonáikat, a fegyelem nagyban segítette őket a csaták megnyerésében.
A keresztény vallást sem mindig tiltották, általában megtűrték.
313-ban a kereszténységet I. Constantinus engedélyezte milánói edictumában, a század végén (394-től) I. Theodosius rendelkezése nyomán államvallássá lépett elő, s ez nagy hatással volt a vallás későbbi történelemformáló szerepére Európában és így az egész világon.
A korábbi üldözések sem véletlenül történtek, pl.: Néró idejében a rómaiakat halálra bosszantotta, hogy a tűzvész idején a csoportokba verődött keresztények hallelujáztak és boldogan hozsannáztak, mivel azt hitték, eljött a világ vége, amíg ők elkeseredetten küzdöttek a lángokkal és a tragédiával.
Természetesen számos hibája volt a Római Birodalomnak, de a korhoz képest hatalmas előrelépés volt ez a világnak és egyes hatása közvetve ma is megmutatkozik.
Az iszlám világban is jelentős a modernizáció.
Tömegek kulturálódnak, pl.: a törökök egészen normálisak a múlthoz képest, ami külsőségekben is megmutatkozik.
A szélsőséges szekták terrorakciói valóban aggasztóak, de ez nem a nagy átlagra jellemző.
A fejlődés lemérése lehetséges, ha a női emancipáció fejlődését nézzük az iszlám világban, amely cseppet sem teljes, de mégis elkezdődött. A szigorú vallási előírások alapjaiban rendelkeznek a nők viselkedéséről és a nőket, akiknek még a paradicsomban sincs helyük, hátrányos helyzetben tartják, illetve tartották, mert a változás kétségtelen.
tzolko
Arab tavasz nagyon ellenmond neked, szekularizációt nagyon úgy tűnik az iszlamizáció követi az ott élő nők aggódnak hogy elvesztik a jogaikat amit szereztek az elmúlt években.
Törökország talán egyetlen üdítő kivétel, meg távol keleti muszlim országok, de máshol ellentétes trendek kezdődte.
A világbéke egyszerűen azért nem következik be,mert az emberek egyéni szinten saját génjeik átadására törekednek.
Növeli az esélyt,ha szép háza van és tartaléka stb..
Ugyanez létezik csoportos szinten is. Az emberek azért alkotnak csoportokat,mert úgy erősebbek . A lényeg a csoportosulás. Mindegy,hogy ez vallás vagy nem vallás. Ha nem lenne vallás,akkor más dolgot találnának ki. A helyzet pedig akkor éleződik ki leginkább,amikor kevés az erőforrás. Ha megnézed most is igazából miről szólnak ezek a dolgok? Területről , vízről,olajról stb..
A többi csak álca.
fairi1!
Reakcióra ellenreakció következhet, a hullámzás természetes.
Ellenben még a legelmaradottabb helyeken is elindult a folyamat. A keresztény világ sem egyik napról a másikra lett toleráns a nőkkel szemben, vagy a szabadságjogokkal és nálunk sem teljes ez a változás, de annyira már meggyökeresedett, hogy a többség és a törvények elítélik az ellentétes eseteket.
Az iszlám világ forrongása jel arra, hogy nagy mértékű változások történnek a fejekben. Bizonyára az ateizmus térhódítása is jelen van, legalább is a kételkedésé az ósdi törvényekkel szemben.
Visszahúzó erő mindenhol jelentkezik, hiszen nálunk is tapasztalhatod, akár ha ezt a kérdést nézzük, akkor is ehhez hasonló folyamatot tanulmányozhatunk, de ez szerencsére nem jelentős a mi világunkban.
Lehet, hogy túlzásba vittem az optimizmust, de ahhoz képest, hogy 80-100 éve még számos iszlám országban rabszolgaság volt és általános analfabétizmus, már sok helyen komoly fejlődés tapasztalható.
Történelmi léptékkel mérve hazánkban sincs nagy hagyománya a demokráciának, az emancipációnak, de szerintem nálunk már visszafordíthatatlan a folyamat. Az iszlám országoknak nehezebb a helyzete, mert alapvető vallási reformokra lenne szükség, vagy legalább is arra, hogy a vallásnak ne legyen semmi politikai hatalma, akárcsak a keresztény világban manapság. Ha a sikerül ezt megoldaniuk, az esélyük sokkal nagyobb lenne, mert a fejlődésre valló igény szinte tapintható.
tzolko
Túl optimista vagy, mert ha beleásnád magad jobban a témában, akkor hátadon is felállna a szőr.
Ateizmus azért se terjedhet, mert sok muszlin országban törvényileg tiltott ez, blasztofémia komoly bűntett, ha nem is Itélnek halálra, de az emberek lincselni fognak. Pakisztán jó példa erre.
Szíria amely szekularizált volt, most néz elibe kb két évtizednyi vallási erőszaknak, végén könnyen vmi talibánszerű rendszer alakulhat.
Maliba pl létezik nem hivatalosan rabszolgaság, és Szaúd Arábiában se sincs sok jogod ha ott dolgozó nem-muszlim vagy.
Most nem hullámvölgy jött,hanem mély szakadék.
Nigériában létrejött Boko Haramra elég gondolni, ami a nevében is mondja a "nyugati oktatás bűn", még a kilábalást is nehezítik ezek a szervezetek
Ha belegondolok, hogy még nálunk is, ahol minden információ rendelkezésre áll és viszonylagos jólét van és mégis aránylag szélsőséges nézetek, vallások terjednek, akkor el kell ismernem, lehet igazság abban, amit mondasz.
Bizonyára a szocializmus válságának köszönhető ez, hiszen az talán kiút lehetett volna, ha működik.
A világi javak igazságtalan elosztását jól mutatja, hogy az USA-ban a jövedelem 40 % - án a lakosság 4 % - a osztozik és kb. három millió hajléktalan van a világ vezető hatalmának országában. A muszlim országokban iszonyatos a szegénység, ahol olaj sincs, ott különösen.
Azért talán mégis van egy réteg, akik műveltebbek és toleránsabbak, még akkor is, ha hívők. Aztán meg a mostani felbuzdulás a visszájára is fordulhat, ha az életkörülményeik továbbra sem javulnak, nem oldódnak meg a gondjaik. Mitől is oldódnának meg, hiszen sem Allah, sem Jézus nem fog segíteni senkin. Bizonyára jócskán akad közöttük ingadozó.
A nagy átlagot, a csöndesebb vidékeket és a fejlettebb, nyugatbarát országokat nem veszed figyelembe.
A csendben maradók nem látszanak sehol, csak a hangoskodók tűnnek elő. Sajnos azt el kell ismernem, hogy a modern államszerkezetekben ha kiiktatják a demokráciát, akkor az is elég lehet. Németországban is csak a lakosság tizede volt náci párttag. Az oroszoknál is óriási volt az ellenzék, mégsem jutottak szóhoz.
Úgy gondolod tehát, hogy előfordulhat ellenségeskedés, vagy egyenesen háború a világban, vallási alapon?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!