Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten nevét soha nem szabad...

Isten nevét soha nem szabad kimondani?

Figyelt kérdés
Az is vétek, ha úgy köszönünk, hogy "Isten áldjon" ? Esetleg a jókívénságoknál...pl "Isten segélyen" ?

2012. júl. 23. 00:37
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
17%

*** bi8-app 1817–1818. o. 1 Isten neve, a „Jehova” név (héberül: יהוה [JHVH vagy YHWH]) a Héber Iratokban és a Keresztény Görög Iratokban ***

1 Isten neve, a „Jehova” név (héberül: יהוה [JHVH vagy YHWH]) a Héber Iratokban és a Keresztény Görög Iratokban

Isten személyes neve, a „Jehova” (héberül: יהוה, JHVH) név először az 1Mó 2:4-ben szerepel. Az isteni név a héber הוה (ha·wah′, ’valamivé lenni, válni’) igéből eredő befejezetlen idejű, műveltető ige, ami azt jelenti: ’előidézi, hogy legyen’. A neve feltárja, hogy Jehova olyan személy, aki a folyamatos tetteivel beteljesíti ígéreteit, és mindig megvalósítja szándékait.

A Szentírás isteni Szerzője iránti legnagyobb tiszteletlenséget azáltal mutatják ki a modern fordítók, hogy eltávolítják, illetve eltitkolják Isten páratlan személyes nevét. A héber szövegben Isten neve valójában 6828-szor fordul elő a יהוה (JHVH vagy YHWH) formában, amelyre általában a tetragramma elnevezéssel utalnak (ez szó szerint azt jelenti: ’négy betűből álló’). A „Jehova” név használatával hűek maradtunk az eredeti szöveghez, és nem folytattuk azt a gyakorlatot, hogy az isteni nevet, a tetragrammát olyan címekkel helyettesítsük, mint „Úr”, „ÚR”, „Örökkévaló” vagy „Isten”.

Az Új világ fordítás Héber Iratok részében a „Jehova” név 6973-szor fordul elő. Ténylegesen a héber szövegben a tetragramma 6828-szor szerepel. Ebbe beletartozik három összetett név (1Mó 22:14; 2Mó 17:15; Bí 6:24), és hat zsoltárfelirat (7., 18. [3-szor], 36., 102. zsoltár). A tetragrammát mind a 6828 helyen a „Jehova” névvel adtuk vissza, kivéve a Bí 19:18-at, ahol az isteni név helyett egyes szám első személyű birtokos névmást olvastak annak idején. (A magyar szövegben egyes szám első személyt jelölő „-m” birtokos személyrag szerepel: „házamba” a „Jehova házába” kifejezés helyett.) Ezenkívül a Septuaginta szövegei alapján visszahelyeztük a tetragrammát az 5Mó 30:16-ba, a 2Sá 15:20-ba és a 2Kr 3:1-be. Az Ézs 34:16-ban és a Za 6:8-ban is visszaállítottuk az isteni nevet, mivel ezekben a versekben a „Jehova” nevet kell olvasni a „száj” és a „szellem” szó előtt az egyes szám első személyű birtokos személyraggal ellátott főnevek („szájam”, „szellemem”) helyett. További 141 helyen állítottuk vissza az isteni nevet, ahol a szóférek változtattak rajta, hogy azt úgy olvassák: ’Adho·nai′ vagy Elo·him′.

Azért, hogy ne lépjük túl a fordítói hatáskörünket és ne bocsátkozzunk szövegmagyarázatba, meggondoltak voltunk abban, hogy a Keresztény Görög Iratokban hol használjuk Isten nevét. Ilyen esetekben mindig körültekintően jártunk el, háttéranyagként használva a Héber Iratokat. Emellett megvizsgáltuk a Keresztény Görög Iratok rendelkezésre álló héber fordításait, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy a fordításunk helytálló ezeken a helyeken.

A héber betűkből álló tetragrammát (יהוה) használták mind a héber szövegben, mind pedig a görög Septuagintában. Így amikor Jézus vagy a tanítványai akár a héber, akár a görög nyelvű Szentírást olvasták, találkoztak az isteni névvel. Amikor Jézus a názáreti zsinagógában felállt, átvette Ézsaiás könyvét, és felolvasta belőle a 61:1, 2-t, amelyben megtalálható a tetragramma, kiejtette az isteni nevet. Ez összhangban volt Jézusnak azzal az elhatározásával, hogy megismertesse Atyjának, Jehovának a nevét, amint ez a hozzá intézett imájából is kitűnik: „Nyilvánvalóvá tettem a nevedet azoknak az embereknek, akiket nekem adtál a világból . . . megismertettem velük a nevedet, és meg is fogom ismertetni” (Jn 17:6, 26).

A Keresztény Görög Iratokról készített fordításunkban 237 helyre tettük be az isteni nevet. Mind a 237 esetben, amelyben visszaállítottuk Jehova nevét a főszövegben, számos héber szövegváltozat szolgált alátámasztásul.

2012. júl. 26. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
60%

Ha minden igaz, akkor eredetileg így van leírva a név: יהוה

Így kell használni és kiejteni és slussz. Nincs más, nem kell a rizsa és a különböző mesék,


csavarások, kiforgatások ezzel kapcsolatban...

De most tényleg, ezt ti halál komolyan gondoljátok, hogy a név a lényeg és azon van a hangsúly?

Néhány értelmetlen krickrack feltétlen szükséges az üdvösséghez?

Én akkor helyetekben aggódnék nagyon, mert igen csak tévelyegetek. De ha igazatok lenne is


bajban lennétek, mert én így nem igazán látom Isten nevét leírva.

Néhányszor viszont találkoztam a JHVH és YHVH tetragrammákkal, amin megint csak sokat szoktatok


vitatkozni, hogy pontosan hogyan is kell kiejteni. Jahve, Jehova stb... A végén már JAVA lesz


belőle vagy Yűhívó vagy a franc tudja. Az a legjobb az egészben, hogy én így is ki tudom


ejteni, hogy JHVH. Tehát akkor ez a pontos megjelölés.

Remélem senki nem értette félre. Nem akarok veszekedni, cikizni és bántani senkit sem és lehet


nyugodtan kritizálni engem.

Döntsétek el, hogy a betűk, a szavak, az emberi baromkodások számítanak vagy pedig Isten


lényege, személye, értelme, létezése.

Ha a betűket választanátok, akkor sem azon van a hangsúly szerintem, hanem a szó jelentésén


inkább (vagy az azonosíthatóság kedvéért lett megadva a név).

Nekem is van egy nevem, gondolom ezzel senkinek sem írtam rettentő furcsa dolgot. De nem a


nevemtől leszek az aki (akár a kukába is dobhatnám, attól még nem szűnök meg, az lenni aki


vagyok). Ha beszélnem kell magamról, nem a nevemmel fogok villogni. Tudom ezt nehéz megérteni


azoknak, akik csak a a családjukra, annak nevére, száramzásukra büszkék, elég fanatikus módon.


Én nem hiszem, hogy Istennek az volt a célja, hogy villogjon, hogy neki mi a neve. De ha az is


lett volna, nem azért, mert annak a használata üdvösség kérdése, hanem jelent valamit, utal valamire.


Tisztában vagyok vele, hogy valahogy hivatkozni kell rá. Azt azért nem lehet mondani, hogy


pókanyó vagy hamburger gyermeke vagy. De azt sem célszerű, hogy Sátáné vagy Zeuszé, mert


megtévesztő és bántó is lehet, ha keversz.

Erről eszembe jutott valami, de most ezt nem osztom meg, mert nagyon off lenne:)


Az a lényeg, hogy nyugodtan hívhatod Istennek, Jehovának, Jahve-nek, teremtőnek, tervezőnek, az


örökkévalónak, aki volt, van lesz, irányít, mozgat stb...

Bár célszerű azért tudatni mindenkivel, hogy az illető az az "egyén", akiről a Biblia ír (bár szerintem ember nem tudja teljesen felfogni Istent...).

Sokkal jobb inkább leírni pontosan, hogy kiről van szó és milyen, ha előszőr beszélünk róla.

Természetesen ha valaki most kezd ismerkedni az egésszel, annak célszerű megadni néhány


forrást, ahol részletesen olvashat a témáról vagy kérdezhet. Jó, ha tudjuk, hogy Isten nem egy tehén, nem egy bogár, nem egy ember nem egy Alien és nem debil stb...

Nekem jobban tetszik, amit Jézus tanítot, hogy atyánknak hívjuk a mi szerető, szeretett és igazságos Istenünket. Jobban is ilik rá az atya szó. Ő nem egy idegbeteg, aki ugrik, ha nem יהוה-nak hívod. Legalábbis én így gondolom. A Biblia olvasását meg csak azoknak ajánlom, akik végig fogják olvasni és érdekli őket. Egyéni véleményem, hogy szerintem sokan leteszik, ha az elején kezdik. És valamennyire meg is kell érni a témához. Ezt sem rosszból írom. Talán egy közösségbe való elinvitálás sokkal jobb ötlet lenne.


Pontosan azt akartam írni a legelső kommentemben, hogy Isten nem ember, hogy névre legyen szüksége, de amikor hivatkozunk rá, akkor helyesen tegyük azt. Tudják az emberek, hogy kiről van szó és ne mondjunk olyan dolgokat a "nevében", amiket ő soha nem mondana vagy emberi baromságok.


És a krickkrack szóval tényleg sem akartam senkit megbántnai, ezek is krickrackok, amiket én írok, csak jelentést raktunk ezen "értelmetlen" betűk mögé.


További szép estét:)

2012. júl. 26. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
Bocsánat, hogy kissé furcsa lett a szöveg, nem szándékos volt.
2012. júl. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:
Jajj, ne vitatkozzatok. Én úgysem vagyok hívő, csak gondoltam jobb ha megkérdem, hogy ne haljak meg bután. Az első válasz teljesen kielégítő információt tartalmazott.
2012. júl. 26. 22:07
 25/29 anonim ***** válasza:
30%

Kedves Kérdező!:) Nem vitatkozom mert béke szerzőként vagyok mindenhol.

Mindössze leírtam a több mint 5000 biblia fordításból vett tapasztalatokat, és az ennek megfelelően a leghitelesebb formáját bátorkodtam levezetni.

Sosem vitatkozom mindössze le írom a kutatásaim eredményét.

Ezt vagy el lehet fogadni vagy nem, semmi nem kötelező:))



Mindössze a válaszolónak csak annyit, hogy Jézus igen nagy fontosságot tulajdonított ennek a névnek amit használt a tanítványaival együtt.

A Jehova név pedig azért egyedül álló, mert így nem keverik össze más istenekkel, és a fiával sem akit mai napig is egynek tartanak az atyával.

Persze nem az Ő hibájuk, ha nem a biblia fordítóké akik szándékosan hagyták ki ezt a nevet, hogy támogassák a háromság tantételét, mely pogány szokásból kapott keresztényi színezetet.

A Jehova név Tulajdon név, az Úr az Isten és stb azok a címére rangjára utaló szavak, nem nevek.


Maradok tisztelettel békével Kata

2012. júl. 26. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
17%

"Ha minden igaz, akkor eredetileg így van leírva a név: יהוה"


Ha hiszed, ha nem, még ebben is jelentős eltérések vannak a héber nyelv különböző, de természetes változásai miatt.


"Így kell használni és kiejteni és slussz."


Már miért kéne így kiejteni? Tudjuk, hogy a mássalhangzók mellett a természetes beszélt héber ugyanúgy kimondta a magánhangzókat is, mint mi. Az, hogy (negatív) emberi okok miatt ezen magánhangzókról bizonyos nevekben, kifejezésekben nem tudjuk biztosan, hogy az eredetiek-e vagy sem, attól még az a legtermészetesebb gyakorlat szerte a földön, hogy használjuk őket!


"De most tényleg, ezt ti halál komolyan gondoljátok, hogy a név a lényeg és azon van a hangsúly?"


Csak annyira, amennyire te is fontosnak tartod a saját nevedet, pedig azt nem is te választottad, nem is te adtad magadnak, igaz? Akkor mit szólsz ahhoz az Istenhez, aki a JHVH nevét SAJÁT MAGA nyilatkoztatta ki önmagáról, méghozzá "örök időkre"?! Tehát ha csupán egy "pár száz évig használatos, semmitmondó, mellékes és nem fontos" névről lenne szó, akkor ehhez képest nagyon mást mondott erről Maga Jehova.


"amin megint csak sokat szoktatok vitatkozni, hogy pontosan hogyan is kell kiejteni. Jahve, Jehova stb..."


Bocsánat, de NEM A TANÚK szoktak erről vitázni, hanem azok, akik támadják őket. Ők csak válaszolnak, mint ahogy én is neked.


"De nem a nevemtől leszek az aki (akár a kukába is dobhatnám, attól még nem szűnök meg, az lenni aki vagyok). Ha beszélnem kell magamról, nem a nevemmel fogok villogni."


Senki sem "villog" itt Jehova nevével. De az ember jól tenné, ha a nem tudásával, a pontos ismeret hiányával sem akarna "villogni" - pedig sokan ezt teszik!


"Nekem jobban tetszik, amit Jézus tanítot, hogy atyánknak hívjuk a mi szerető, szeretett és igazságos Istenünket. Jobban is ilik rá az atya szó. Ő nem egy idegbeteg, aki ugrik, ha nem יהוה-nak hívod."


Úgy adod elő, mintha Jehova Tanúi csakis a Jehova nevén szólítanák. Tájékozódj, oké??? De az 'Atya' nem tulajdonnév még Jézus megszólítása szerint sem. Ő sem csak így szólította az imádott Istenét.


"Pontosan azt akartam írni a legelső kommentemben, hogy Isten nem ember, hogy névre legyen szüksége, de amikor hivatkozunk rá, akkor helyesen tegyük azt."


Mégis adott magának egyet, mivel az emberek sok hamis istent kitaláltak - azóta is.


"Tudják az emberek, hogy kiről van szó"


No persze! Ezért vágják el egymás torkát. Ezért "az ember az embernek farkasa" - mert annyira ismerik Istent.

2012. júl. 30. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

@ Vankó:


Olvasd már el, légy szíves a 26. sz. alatti kérdezői kommentet: a kérdező világosan és érthetően megkérte a válaszolókat, hogy ne vitatkozzanak. Legalább ezt tiszteletben tarthattad volna.

Nem írta oda, hogy Jehova Tanúi kivételek lennének, az ő válaszaikat továbbra is szívesen látja...

2012. aug. 1. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
Bocs, összekevertem: a 24. sz. alatt található a kérdező kérése, amit 26-án írt. De a tartalom szempontjából ez nem lényeges.
2012. aug. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim válasza:

Ne félj már ennyire! Szabad, csak nem minden esetben.

Ha ölni akarsz, ne mondd azt, hogy Isten nevében megöllek.

Ennyi...

2012. aug. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!