A lenti Szent Könyvek ugyanarról az egy istenről tartalmaznak leírásokat, amelyet mi is ismerünk?
Taoizmus nem istenről szól, azt hiszem buddhizmus sem.
Talmud elsősorban szokásjog leírása. Ahol vallással és istennel foglalkozik ott Tóra istenéről van szó, ami azonos az Ószövetség istenével. Korán Allahja szintén. Mindhárom vallás Ábrahám ősatyától származtatja magát.
Brahmanizmus az egy kicsit más, bár bizonyos elképzelések szerint transzcendencia csak egy van, csak különböző kultúrák különböző oldalát nézik.
Én egy Keresztény gondolkodótól szeretnék idézni:
"Különféle, egymással ellentétes vallásokat látok, következésképpen mind hamis, kivéve egyet, amelyik nem az. Mindegyik a maga tekintélyére hivatkozva követeli, hogy higgyenek benne, és fenyegeti a hitetleneket. Ezen az alapon tehát nem hiszek bennük. Mert ezt akárki mondhatja, akárki kijelentheti, hogy ő próféta. Ám azt látom, hogy a keresztény vallásban beteljesedett jövendölések vannak, ezt pedig egyik sem mondhatja el magáról."
"Aki nem gyűlöli magában önszeretetét és azt az ösztönét, amelyik arra biztatja, hogy magát tekintse Istennek, nagyon elvakult ember. Ki nem veszi észre, hogy semmi sem ellenkezik ennyire az igazságossággal és az igazsággal? Mert nem igaz, hogy rászolgálunk; igazságtalan és egyben lehetetlenség is, hiszen mindenki ugyanezt kívánja a maga számára. Tehát velünk született nyilvánvalóan jogtalan kívánság, amelyről nem tudunk, de amelytől mégis szabadulnunk kell. Ám egyetlen más vallás sem figyelmeztetett rá, hogy ez az önszeretet bűn, sem arra, hogy ebben születtünk, hogy kötelesek vagyunk ellene szegülni, és egyiknek sem volt rá gondja, hogy megadja nekünk a gyógyítás eszközeit."
(Blaiser Pascal: Gondolatok, 693., 492. töredék)
Úgy gondolom ezalapján egyértelmű hogy melyik az a könyv, amely Istentől származik, nem beszélve a szöveg hitelességéről. Ezzel kapcsolatban figyelmedbe ajánlom Dr. Vankó Zsuzsanna: Isten beszéde című könyvét
"erről csak annyit, hogy MINDEN vallás erkölcsi üzenete ugyanaz"
Egyrészt nem. Másrészt nem is minden vallás foglalkozik az erkölccsel.
"Ahogy egy anya a saját fiát,
egyetlen gyermekét az élete árán is óvja,
ilyen szellemi attitűdöt kell kifejleszteni
minden lény felé korlátlanul.
S az egész világ iránt szeretettel telve
ki kell bontakoztatni a korlátok nélküli tudatot:
felfelé, lefelé és oldalra minden irányban,
bezárulás nélkül, gyűlölettől és elutasítástól mentesen."
"Egyrészt nem. Másrészt nem is minden vallás foglalkozik az erkölccsel."
drága barátom! először is ismerkedj a történelmi vallásokkal. másodszor is csak ezt tudom mondani... mert ugyan vannak olyan vallások, amiknek nincsenek konkrét pontjaik, hogy ezt és ezt csináld, hogy erkölcsös legyél.... de azok a vallások olyan felvilágosult embereknek szólnak, akiknek ez magától értetődik!!!
(igen ez alatt azt értem, hogy akinek le kell írni, hogy ne lopjon, meg ne öljön. hát az egy ostoba ember)
Kedves Kizárólakosságra Törekvő Válaszoló!
Nézd csak ilyen idézetet is lehet találni:
"Sem a galileai próféta rövid példázata, sem ironikus útmutatásai, még kevésbé patetikus bűnbánó prédikációi, sem az arab hadvezér víziókból kiinduló szónoklatai nem állíthatók párhuzamba azokkal a teljességgel az értelemre ható, nyugodt, tárgyilagos, minden belső felindulástól mentes mérlegelésekkel, szuverén, a tárgyról mindig módszeres-dialektikusan teljes képet adó előadásokkal és beszélgetésekkel, amelyek, úgy látszik, Buddha tevékenységének sajátos formái voltak" Max Weber (a szociológia egyik atyja)
Szerintem maradjunk annyiban, hogy a a vallás mintegy alapvető szükséglet (az élet értelmének és jelentésének keresésére irányul) az egyes vallások pedig éppen azért élnek mert hasznosnak, igaznak és mélynek találják azokat követőik.
Itt elkezdheted, de Istennek kell megfelelni.. és Isten csak a Bibliában... körbeforgó érvelését...
Számomra pl. filozófiai nonszensz a kereszténység. Ez azonban nem jelenti, hogy mint hiteles lelki utat ne fogadnám el. Máshol és másképpen hat mint a saját vallásom. Ennyi. Értem és jól értem, hogy számodra ez lehetetlenség, mert Te kizárólagosságra törekszel. Ebből következik, hogy ami a kizárólagostól különbözik az hazug, hamis, rossz. Azaz a világ két kibékíthetetlen ellentétre zuhan. Mindez a rossz végső eredetével, lehetségességének eredetével kapcsolatban súlyos kérdéseket vet fel. Ezért nonszensz az ilyen szellemileg erőszakos hozzáállás. A szellemi erőszak pedig fizikait szül. Ha megnézzük, hogy melyik vallás szervezetei térültek el leginkább eredeti vállalásuktól akkor ez éppenséggel a kereszténység. Mindez nem szükségszerű (tehát lehet megengedő, nem kirekesztő kereszténység is) de tényszerű (azaz történelmi tapasztalat).
00:29
"akinek le kell írni, hogy ne lopjon, meg ne öljön. hát az egy ostoba ember"
Mert mondjuk bizonyítható a "ne lopj" felszólítás helyessége? Én eddig úgy tudtam, nem. Nem is minden kultúra ismeri a tulajdont egyébként. A "ne ölj"-ről nem is beszélve. Nem mindegyik kultúra humanista. Sőt, kannibálok is vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!