Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hol a hiba a gondolatmenetemben?

Hol a hiba a gondolatmenetemben?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy létezik Isten, és tegyük fel, hogy ő az egyedüli mindenható. Ha mindenható akkor tudja a jövőt. Ha tudja a jövőt miért nem akadályozta meg különböző emberek (pl. Hitler, Sztálin, stb.) tetteit? Miért vetett véget emberek biológiai életének, ily módon? Lehetőleg hívő emberek válaszoljanak, vagy olyanok akik el is tudják magyarázni gondolkodásmódjukat.
2011. aug. 13. 23:03
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
50%
mert pl ha Hitler meg Sztálin nem irtott volna ki xmillio embert, lehet, hogy nem születtél volna meg.
2011. aug. 14. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 Vree ***** válasza:

Miért nem a Vallásba tetted? Egyébként keress rá arra hogy "a gonosz problémája" és "teodicea". Lényegében azt állítja a vallás hogy isten tökéletesen jó, mindentudó és mindenható, de ez a három együtt kizárja hogy bármi helye legyen a gonosznak a világban. Sokféle magyarázat létezik, de mindnek az a lényege, hogy az egyik a háromból sérül, vagy átértelmeződik. (Pl. a szabad akarat amit fel szoktak hozni értelmetlen szerintem; egy mindenható lény nem szorul rá hogy ne találjon olyan megoldást amivel minden ember üdvözülhet, ha ez a célja mivel végtelenül jó.)


Szerintem (nem hívő lévén) az ilyen ellentmondás természetes következménye annak hogy valamit túl tökéletesnek próbálunk elképzelni. De ha már hinni kéne szerintem az egyetlen logikus megoldás ha átértelmezed hogy mi számít jónak. Nem az hogy isten maga döntheti el hogy mi a jó (ha az isteni jó más mint ami az embernek jó, mi értelme hogy imádjuk ha nem a mi javunkat akarja? ha csak nem vagyunk teljesen önfeláldozók), hanem ott van a kibúvó hogy túlvilági tökéletes életet is igér a kereszténység, tehát a halál nem mondható végső rossznak.


(Egyébként van viszont egy hasonlóan súlyos ellentmondás: ha valaki úgy hal meg hogy elhagyja az istent, a kereszténységben az a legfőbb rossz, viszont ha isten mindenható/-tudó akkor ez az ő hibája. A szabad akarattal nem lehet takarózni, mert a szabad akarat vezetett a rosszra, tehát eleve meg sem lett volna szabad egy végtelenül jó és mindentudó istennek megteremtenie. Az hogy csak a roszz árán ismerheted meg a jót megint csak téves mert egy mindenható lény feloldhatja ezt a szabályt is. Akkor már inkább mondja azt hogy ami rossz van az csak létszólag rossz, majd a túlvilágon kiderül hogy milyen jelentősége volt. Bár szerintem ez is erőltetett válasz, és nem kéne ezt a fajta isten-képet erőltetni. :/ Most mi rossz van abban ha nem tökéletesen jó, vagy egy kicsit nem mindenható?)

2011. aug. 14. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
50%

"egy mindenható lény nem szorul rá hogy ne találjon olyan megoldást amivel minden ember üdvözülhet, ha ez a célja mivel végtelenül jó"

Ez egy igen naiv feltételezés, még a legdurvább utópisták se nagyon jelentenek ki ilyet hogy minden ember jó, csak rá kell vezetni őket. Lehet hogy igazad van persze, de szerintem az emberek 99%-a nem ért veled egyet, nemtudom, lehet túl fiatal vagy még. Ha egy lehetetlen feladatot nem tud megoldani Isten, az nem a mindenhatóságát kérdőjelezi meg, az csak azt jelenti, hogy a feladat lehetetlen.



"Szerintem (nem hívő lévén) az ilyen ellentmondás természetes következménye annak hogy valamit túl tökéletesnek próbálunk elképzelni" - jól érzed. az embereket próbálod túl tökéletesnek elképzelni :)



"ha valaki úgy hal meg hogy elhagyja az istent, a kereszténységben az a legfőbb rossz, viszont ha isten mindenható/-tudó akkor ez az ő hibája. A szabad akarattal nem lehet takarózni, mert a szabad akarat vezetett a rosszra, tehát eleve meg sem lett volna szabad egy végtelenül jó és mindentudó istennek megteremtenie. Az hogy csak a roszz árán ismerheted meg a jót megint csak téves mert egy mindenható lény feloldhatja ezt a szabályt is."

Az szerintem is téves, hogy csak a rossz árán ismerheted meg a jót. Igazából ehhez is kis élettapasztalat kellene, hogy megértsd miért vágyik az ember a rosszra, akkor is ha ismeri a jót. A jó egy idő után nem elég, sok embernek szüksége van a rosszra, a dühre, bosszúra, erőszakra, fájdalomra.



"Most mi rossz van abban ha nem tökéletesen jó, vagy egy kicsit nem mindenható? - az hogy az teljesen értelmetlen lenne ha nem volna mindenható. De ez egy más téma, nem megyek bele részletesebben. Ha nem mindenható, akkor nem Istenről beszélsz, hanem csak egy teremtőről.

2011. aug. 14. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Sághegyi Csaba ***** válasza:
Nos, magam is csak közhelynek tűnő dolgokkal tudok válaszolni. Szabad akaratunk van, emberek vagyunk, nem programozott robotok. Isten ha beavatkozik valamibe, valami oka van rá, ha nem, arra is oka van. Nem tudok olyan valaki fejével gondolkodni, aki mindent tud, és lát, méghozzá egyszerre, jelen időben. De jobb is, mert én talán nem bírtam volna sokáig az emberiséget elviselni...
2011. aug. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 Vree ***** válasza:

"Ha egy lehetetlen feladatot nem tud megoldani Isten, az nem a mindenhatóságát kérdőjelezi meg, az csak azt jelenti, hogy a feladat lehetetlen."


...???


Azt hittem a mindenhatóság azt jelenti hogy MINDENható. Nincs olyan hogy lehetetlen, pláne nem egy olyan világban amit ő is teremtett.


"nemtudom, lehet túl fiatal vagy még"


...Személyeskedést, légyszi, ne...


Az hogy milyen az ember nem köti meg az isten kezét, nemcsak azért mert megváltoztathatja (mindenható), de mert már a teremtése előtt tudta hogy milyen lesz (mindentudó).


"De ez egy más téma, nem megyek bele részletesebben."


Pedig érdemes lenne (ha már mellette érvelsz). Miért lenne értelmetlen aki nem 100%-ig mindenható, csak mondjuk 99%-ban? Az már nem is elég jó? Egy ilyen isten is elláthathat minden funkciót amit a keresztény isten ellát.

2011. aug. 14. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 Vree ***** válasza:

^megjegyzem nem én akarok a nem tökéletes istenben hinni, azért vetem fel mert ez megoldás lenne a paradoxonra.


Megjegyzem a te magyarázatod is ugyanilyen. "Az emberek olyanok amilyenek, ezzel isten nem tud mit tenni" - el lehet ezt fogadni, de ezzel megint csak a mindenhatóságot kell korlátoznod vagy átértelmezned.

2011. aug. 14. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%

Én őszintén szólva sosem értettem egyet a "rossz által tudjuk a jót megtapasztalni" elképzeléssel, persze ez csak az én véleményem. Ezzel azt feltételezzük, hogy szükségszerű a rossz a világba, pedig szerintem ez egy nagyon destruktív gondolkodás. Egy tökéletes Isten mellé nem tudom elképzelni a szükségszerű rosszat.


Szerintem a rossz nem azért van a világba, mert nem lehetne másképp. Igenis hinnünk kell abban, hogy lehet a dolgokat jól csinálni, és jobbá lehet tenni a világot.


Akkor mégis miért van rossz, és Isten miért engedi? Mert a világ úgy igazságos, hogy a tetteknek következményei vannak. Persze ezt másképp élik meg az emberek, akik éppen a következmények miatt szenvednek. De miért Istent kell hibáztatni, amiért hagyja? Miért nem azt hibáztatják az emberek, aki valójában felelős érte.


Isten hagyta, hogy Hitler hatalomra kerüljön, pedig közbeléphetett volna. Na és az emberek nem léphettek volna közbe? Talán nem az emberek adták neki a hatalmat? A második világháborút és a rengeteg ember halálát könnyű a diktátorok nyakába varrni, pedig nem egyedül csinálták. Hitler sosem csinált titkot a szándékaiból, mégsem történt sokáig semmi, hogy megakadályozzák. Még a Nyugat sem tett semmit egészen addig, míg nem kezdték el a seggüket félteni, mivel már az ajtón kopogtatott a német hadsereg. Felőlük akár végigcsinálhatták volna az Endlösungot is, amíg a saját portájukon csinálják.


Isten nem fog minden hülyeséget rendbe szedni, hogy az embereknek ne kelljen törődniük a következményekkel.

2011. aug. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 pelgrim ***** válasza:

A hiba szerintem Isten ábrázolásában van. Isten nem egy valaki, aki az emberek sorsát irányítja, nem egy személy akit felelősségre lehetne vonni, mert nem akadályozta meg némely emberek gonosz tetteit.


Isten egy Hatalom, Bölcsesség és Szeretet kimeríthetetlen Forrása bennünk és körülöttünk mindenütt; Isten az egyetlen mindenható Törvény, a vezérlő Alapelv mindenben; Isten az eredeti önfejlesztő Ihlet, melynek fejleménye minden más létező, a tér és idő beleértve, Isten minden mindenben.


Mármost egy forrást nem lehet felelősségre vonni, sem egy törvényt vagy alapelvet, sem egy ihletet.

2011. aug. 14. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
50%

Miért akadályozta volna meg a jövőt, amikor megakadályozhatta volna az ember is?


Ő elmondta az élet szabályait és arra kért minket hogy tartsuk be. Nem tettük? A mi bajunk...


Neki ugyan mindegy hogy 99 évet vagy 20-at él egy ember a Földön... ez a földi lét csak egy átjáró... az örök létbe. Akik meghaltak, csak testileg haltak meg és elnyerték jutalmukat vagy büntetésüket.


Szerintem akik meghaltak, örülnek hogy már nincsenek ezen a pöcegödrön...

2011. aug. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Utolsó. Magyarázd már el, hogy miért kell nekünk szenvedni Ádám és Éva hibája miatt. Hol van ebben bármilyen igazságosság?
2011. aug. 14. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!