Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz hogy Hamvas Bela 45ben...

Igaz hogy Hamvas Bela 45ben tagja volt a komunista partnak, es gondolkotasaban eljutott a marxista dialektikaig, csak a kiadoja cenzurazza a szovegeit?

Figyelt kérdés
2010. nov. 18. 07:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Hamvas Béla egész eszmerendszere nem fogadja el sem a kommunizmust, sem a nemzetszocializmust, sem semmi más ilyen jellegű eszmerendszert. Hogy párttag volt-e, nem tudom, mert a nácik ellen biztosan fel akart lépni, de nem véletlen, hogy később a komcsik lehetetlenné tették. Nekem két könyv híján a teljes életmű sorozat megvan, és többször is végigolvastam az egészet. Hidd el, ha ismered a gondolatai összességét, ott nem fér el ilyesmi.


Freya

2010. nov. 18. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hamvas költői állásfoglalása a materializmus melett a Bor filozófiája című írása.

Sokan félremagyarázzák, de ő az első sorban megmondta mit ír:

imakönyvet az ateisták számára.

És ez imakönyv nem valami elvonatkoztatott Istenséghez szól hanem a felszabadult felvilágusult ember rajongása a létezés mámoros-boldogító valóságához.

A mechanikus materializmusal szemben azt a szabad ember életfelfogását hirdeti amiről Marx írt .

Fölszámolva a ködös eszméket és ideálokat: az embernek nem marad más hátra mint a megérdemelt életörömöt élvezni.

Tűnő létünket legalább bor mámorába éljük meg a maga teljességében.

Hamvas műveibe nyoma sincs elvint teológiai elméleteknek,

Az őshagyományt elemezve odajut ahova Marx: az ember elidegenedett lény lett a társadalomba, a létezésbe, és önmaga számára. Amíg Marx útja kudarcba fuladt, hogy a társadalom megváltozhat, és humanisztikusabb lehet, addig Hamvas valóban segíthet egy teljesebb éretebb, és éberebb ember formálódásához. Persze ha nem értelmezik félre. Hamvas biztos hogy nem örülne annak ha látná

micsoda keleti spritualizmus ködébe tálalják műveit.

Úgy tudom hogy Lukács Györgyel mindvégig megmaradt barátsága.

Bár Lukács az ötvenes évek diktatúrájába,

és később sem nem válalta fel, nem tartotta időszerűnek Hamvas művei kiadását.

Viszont Hamvasnak sikerült egy kényelmes raktárnoki-adminisztrációs állást szerezni, ahol nyugodta folytathatta írói munkáját.

Még annyi hogy Kemény Katalin sekély, zavaros spirituális romantikával megírt Hamvas komentárjai szerintem nem illenek Hamvas műveihez. Bár a forradalom a művészetben című közös munkájukban Keménynek is vannak találó kép elemzései, ebbe a könyvbe valóban valami öszhang van a két szerző között.

2010. nov. 18. 20:44
 3/7 anonim ***** válasza:

Hamvas lenézte Lukácsot,amiért eladta magát a rendszernek. Hamvas nem azért tanult szanszkritul és tanulmányozta az ősi műveket, mert nem hitt Istenben, hanem mert a bibliai keresztény istenkép nem elégítette ki. Illetve hitt a lélekvándorlásban, ami ezeknek a vallásoknak a sajátsága volt.


Olvasd el a Sciencia Sacrát, a Mágia Szutrát és a Tabula Smaragdinát. Esetleg a Patmoszt.


Ami a Bor filozófiáját illeti, nagyon érdekes az álláspontod, de feltételezem, tudod, mi a jelentősége a bornak. Miért volt Jézus első csodatétele a víz borrá változtatása, miért a bor jelképezi az Ő vérét, miért azt isszák a misén, vagy akár miért azt itták a dionüszoszi ünnepeken. Gondolom, a szómát is ismered.


És azt is tudod, mi a hívő ember feladata. Hogyan kell az anyagot megszentelni és felemelni Istenhez.


Tudod, az összes művét nem hamisíthatták meg, és materialista ember nem képes olyan élettelin és szellemin gondolkodni, mint ő. Ja, és akkor minden szava hazugság lenne, annak meg mi értelme van egy olyan embertől, aki életében az asztalfióknak írt?

Megkérdezhetem, hogy mit olvastál még tőle a bor filozófiáján kívül, amit kétség kívül nem értelmezel hamvasi síkon?

2010. nov. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Sajnos keveset és régen olvastam Hamvastól: a Bor filozófiája melett az Öt génuszt, a Sientia sacra első fejezeteit, néhány részt a Forradalom a művészetből, meg a Láthatatlan történetet és az Unicornist. Ja és a száz könyvet amit mindennap olvasok.

Hanyag voltam és nem mentettem le a műveit az internetről, most meg nem lehet megtalálni őket.

Valakit nagyon bánthatott hogy az egyik legnagyobb magyar írót, és talán a legnagyobb filozófust mindenki olvashatja. Nem is gondoltam előtte hogy így kilehet valamit törölni az internetről. Szóval a cenzúra jó munkát végzett.

A könyvei nagyon drágák de fokozatosan megveszegetem őket, bár egyáltalán nem örülök hogy valami kiadó megkaparintotta a jogot, és jól meggazdagszik annak a szellemi munkáján aki tényleg nem a pénzért írt.

Különben nem tudom hogy menyire volt hívő, de ez mindenkinek a személyes ügye.

2010. nov. 20. 15:00
 5/7 anonim ***** válasza:

Természetesen. Ha ismered, látod hogy a dialektikus materializmus nem volt neki kenyere.

Én is lassan megveszegettem a könyveit, horribilis áron természetesen :-(

Nem is tudtam, hogy leszedték a netről, ez felháborító! Nézted a Terebess Ázsia e-tárban?


A Sciencia Sacra nagyon jó, ott a lényeg! Egyébként most nem rég megjelent a Naplója is, na, ha a könyvesboltban látod, olvasgass bele, és rájössz, hogy milyen hite volt és mit képviselt. Mondjuk megvenni kár volt, nem olyan élvezetes olvasmány, inkább a Karneválra gyűjtöttem volna össze!

Jó olvasást, örülök, hogy más is lelkes olvasója.

2010. nov. 20. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én nem tudom hogy miért a bor jelképezi Jézus vérét,és azt se hogy miért volt az első csodatétele a víz borrá változtatása,de nagyon szeretném ha valaki felvilágosítana!?!
2010. nov. 24. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

a különböző katolikus és valószínű hogy atöbbi egyház honlapján is szebbnél szebb választ lehet találni.


Bezzeg Hamvasról elég nehéz jó írásokat találni. Dúl Antal magyarázatai túl ezoterikusak, meg valami mechanikus ezoterikus racionalizmus van benne, távol van Hamvas tág látókörétől, humorától.

Hamvas nem Hamvast olvasott, hanem mindent valami szokatlan szellemi éberséggel figyelt. Ezt kellene tőle eltanulni.

2010. nov. 24. 11:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!