Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Léteznek valóban értelmes /...

HaBB_00 kérdése:

Léteznek valóban értelmes / hasznos / jó dogmák?

Figyelt kérdés

Van néhány gondolatom erről. Először is, mi a vallás: "Pontosan miért létezik és hogy működik a világ?" - a vallás ugye talán legfőképpen ezt a kérdést igyekszik megválaszolni. Ad rá konkrét (igaznak tekintett) válaszokat (dogmákat), amiket a vallás követői feltétel nélkül elfogadnak. (A nem vallásosaknak is lehet válaszuk erre a kérdésre, pl. "Létezik, működik és kész, nem kell magyarázni", vagy éppen, hogy "Nem tudjuk, miért létezik és hogy működik, de ki akarjuk deríteni" (tudomány).)

Meglátásom szerint vannak okai, hogy miért használ az ember dogmákat, pl. a közösséghez való tartozás érzése (mi vs. ők), vagy egyfajta életvezetést, moralitást kapni a vallástól, amire támaszkodni lehet, de ezek meglátásom szerint felszínes dolgok.

Előbbi okot ad az előítéletre, utóbbi olyan, mint egy kibúvó az alól, hogy minden helyzetet helyben józanul végiggondoljak - időspórolás, aminek később minden bizonnyal meglesz a böjtje.

Azt gondolom, a közösségépítés nem csak dogma köré lehetséges és a moralitás sem kizárólag dogmákkal lehetséges, hiszen közvetlenül lehet tapasztalni, hogy milyen tettnek milyen következménye van és az számomra és másokra nézve jó vagy rossz (kivéve, ha valaki elveszíti ezt az érzéket).

A környezet visszajelzése alapján szerintem elég jól el lehet dönteni, mit érdemes tenni és mit nem, ehhez nem feltétlenül kellenek dogmák.


Ezért érdekelne, hogy ha azt gondolod, hogy vannak értelmes és jó dogmák, akkor 1. mik azok, 2. miért gondolod, hogy jók?

És kérlek ne lepődj meg, ha aztán megpróbálom megcáfolni ezeket:) (Érdekesség: Lehetne az egyetlen dogmám, hogy a dogmatizálás rossz. De igyekszem kerülni ezt a dogmát is. Ezért őszintén kíváncsi vagyok, ki mit gondol erről)



ma 01:37
A kérdező szavazást indított:
Igen, léteznek.
Nem, nem léteznek.
Nem tudom ezt megítélni.
Nem akarom ezt megítélni.
3 szavazat
 1/1 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező.


Már az, hogy valami "dogma", nem lehet hasznos, és jó, mert nincs összhangban a Biblia tanításával, Isten szándékával, és akaratával.

Ezért óva int bennünket Isten, gogy emberi hagyományokra, elméletekre, eszmékre építkezzünk.

Izrael is tett ilyet, ezért Jézus megmondta, hogy nem lehetnek a továbbiakban Isten választottai.

Isten a Bibliában végig azt hangsúlyozza, hogy arra kell figyelniük, azon az úton kell járnunk, amit Ő mond vagy Tanít.

Ez érvényes Jézus idejétől kezdve is.

Ha eltérünk ezektől, akkor az Istennel való jó kapcsolatunkat veszélyeztetjük, Isten pedig bármennyire is erőlködünk, nem fogadja el az imádatunkat.

(Máté 7:21–23) 21 Nem mindenki fog bemenni az egek királyságába, aki azt mondja nekem, hogy »Uram, Uram«, hanem csak az, aki cselekszi égi Atyám akaratát. 22 Sokan mondják majd nekem azon a napon: »Uram, Uram, hát nem a te nevedben prófétáltunk, űztünk ki démonokat és tettünk sok csodát?« 23 De én akkor ezt mondom nekik: »Semmi közöm hozzátok! Távozzatok tőlem, ti törvényszegők!«


A dogmák alkalmazása eltereli a figyelmet Isten szándékáról és arról, hogy azt tartsuk be, ami szerinte fontos. A dogmák miatt más értelmet kap, és nem Isten álláspontját közvetíti.

ma 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!