Lehetséges, hogy a kutatók, paleontológusok az ehhez hasonlóan szerencsétlenül járt emberek maradványainak hiszik azt, hogy egy bizonyos átmeneti faj egyede lehetett az ember és majom közt?
https://www.youtube.com/watch?v=h-28TX8xldE
Nem vagyok kreacionista, de ez a videó kicsit elgondolkodtatott.
Nem igazán. Ha így lenne, az azt jelentené hogy az összes kőzetrétegben homogén eloszlásban kéne találnunk Homo sapiens leleteket, és csak random össze-vissza néhány furcsa csontozatot.
Ehhez képest a valóságban a Homo sapiens csontjai csak a legfelsőbb rétegekből kerülnek elő, és az egyre és egyre majomszerűbb leletek mind egyre idősebbek. Szóval a valóságban mind a leletek kora, mind elhelyezkedése egyértelműen folyamatos változásra, átmenetre utal.
Azért a DNS elég egyértelmű.
Pont emiatt tudjuk azt is, hogy ez a csontváz egyértelműen MAI emberé. Mindegy, hogy hogy néz ki.
Ugyanígy tudjuk azt is, ha egy előember valamelyik csontdarabkája kerül elő.
Kedves kérdező!
Az ember nem a majomból fejlődött ki, hanem az embernek és a majomnak a közös őséből.
"Azért a DNS elég egyértelmű.
Pont emiatt tudjuk azt is, hogy ez a csontváz egyértelműen MAI emberé. Mindegy, hogy hogy néz ki.
Ugyanígy tudjuk azt is, ha egy előember valamelyik csontdarabkája kerül elő."
Mert van DNS minta is az eddig felfedezett előember leletekhez?
"Kedves kérdező!
Az ember nem a majomból fejlődött ki, hanem az embernek és a majomnak a közös őséből."
Ami természetesen majomszerű lény volt.
"Nem igazán. Ha így lenne, az azt jelentené hogy az összes kőzetrétegben homogén eloszlásban kéne találnunk Homo sapiens leleteket, és csak random össze-vissza néhány furcsa csontozatot."
Igen, ez egy elég jó érv.
"van DNS minta is az eddig felfedezett előember leletekhez?"
Van.
AZ eddigi leletek DNS-e egységes, illetve sorba rakható, a változások alapján.
@Kérdező
Nem tudom mit látsz benne (baloldali) majmosat. Ez egyszerűen egy rendellenesen kifejlődött emberi arc, amibe csak belemagyarázzuk a majom vonásokat (no, persze az ember is tekinthető majomnak, ill. vannak olyan majmok is, amelyek egy cseppet se hasonlít az emberben élő átlag majomképhez).
Az orra abszolút emberi, és az egész arcberendezése is humán jellegű, sőt, jobbra a mellette lévő tagnak a szemöldökcsontja jobban kiugró, mint az övé. Az arcél nem majmosan lágy esésű, a száj körüli rész egy cseppet se majmosan előreugró, hanem az egész arcsík bár elrőetolódik, de annyira nem, hogy az orr-kiállást meghaladja. A homlok és az áll közötti dőlésszög nagyobb, mint a megszokott, de a csimpánzé jóval nagyobb, ahol az orr szinte belesimul ebbe a síkba, és annak a száj körüli része jóval előreugróbb, mint az emberé... stbstb.
Ha a fényképen a baloldalinak csak a koponyáját meg fogják találni a régészek egy millió év múlva, már abból is pontosan fogják tudni, hogy ez egy Homo Sapiens Sapiens, csak rendellenességgel született. Ha először látnád ezt a tagot meztelenül, te is rávágnád nem szakember létedre, hogy elsőre ugyan egy majom jut eszedbe róla, de teljesen nyilvánvalóan az anatómiája amúgy tisztán emberi.
Az alábbi Homo Habilis, egy 2,3-1,6 millió éves emberféle
Na, ez tényleg hordoz magán majomjegyeket, de egyértelműen emberibb. Az orr még majmos, de emberi is... stbstb. Ennyire egyértelműen félig ilyen-olyan embert te ma nem fogsz látni egyet se, szülessen akármilyen rendellenességgel is. És ami szintén fontos, nem fogsz ilyen mai majmot se találni, még rendellenesen formában se.
Minél régebbi rétegekben áskálódunk, nem csak a koponyákat találjuk egyre majmosabbnak, hanem az emberi végtagokat is, és az emberi test egyéb részeit is, ahogy egyre inkább nő a fákon való mászásképesség, és az általad bemutatott tagnak a végtagjai teljesen emberiek, és a teste is teljesen emberi, így nem is tud fára mászni, ahogy az a filmben látható is (érdekes, hogy ez is miért nem ütött szöget a fejedbe... :)). Ha másból nem is, de ebből is azonnal láthattad volna, hogy ennek az élőlénynek semmi köze a majmokhoz, és nem is lehetne őket összetéveszteni.
Az emberré alakulás sorozata igen részletesen összeállítható a megtalált maradványok alapján 7-8 mllió évre visszatekintve. Sok száz fosszília áll ezügyben a rendelkezésünkre, szóval az alábbi képnél sokkal részletesebben ismerjük az emberkialakulás menetét.
@Kérdező!
Menj ki a terepre, és próbálj meg keresni mai emberi maradványokat, vagy szerezz be engedélyt a temetőben való keresgéléshez. Bármilyen emberi maradványra fogsz lelni véletlenszerűen, garantálom, hogy egész életedben nem fogsz találni egy darab ilyesmi módon torzult emberi maradványt se, pedig valahol biztos lenne itt-ott. Ha elkezdesz nagyon régi földrétegekben ásni, és ott állandóan majmosabb emberi csontvázakra fogsz bukkanni, akkor teljes bizonyossággal fogod megállapítani, hogy akkoriban majomszerűbb emberek éltek, mert annak az esélye, hogy véletlenül mindig torz csontvázra találj, gyakorlatilag nulla, sőt, hogy egy ilyenre lelj a sok között, még annak az esélye is gyakorlatilag szinte nulla. Még régebbi rétegekben még majmosabbra találsz állandóan... És így tovább. Van bármi esély ez alapján jogosan tagadni azt, hogy az ember az egyre régebbi időkben egyre majmosabb volt?
Sőt! Az ember kialakulása a majomkorszakától sokkal régebbi időkből is visszakövethető a fosszilis maradványokból, ill. a genetikai ismeretek tükrében is:
#Lipsike(#4): "Az ember nem a majomból fejlődött ki, hanem az embernek és a majomnak a közös őséből."
Pedig ha te azt a közös őst most meglátnád az erdőben, tuti ugyanúgy majomnak neveznéd, csak ismeretlen majomnak. A majom szó önmagában nem tudományos kategória. Inkább egyszerű a jónépen múlik az, hogy a többség mit tart majomnak, vagy mit nem. Az angolszász nyelvterületeken a tudományos irodalom egyszerűen majomnak nevezi a közös őst is. És megteheti nyugodtan...
Ja...még...
@Kérdező(#5): "Mert van DNS minta is az eddig felfedezett előember leletekhez?"
Annyira régi nincs, amire te feltehetőleg gondolhatsz. A legrégebbi talált emberi DNS Európából a Neanedrölgyié és 430ezer éves, ám pont a H.Sapiens Sapiens kialakulásának őshazájából, Afrikából (az afrikai viszonyok miatt) nem nagyon vannak DNS minták, és a legrégebbi is max. csak 18000 éves.
Ám az élő DNS más módon is perdöntő bizonyítékkal tud szolgálni arra, hogy a csimpánzzal közös ősünk volt, hiszen az emberi és csimpánz DNS-ben is kell lennie egy közös pontnak, ahol már nem találhatóak sem az emberre, sem a csimpánzra jellemző gének, hanem ott a hajdani közös ős génjei lesznek az uralkodók. És ilyen pont létezik az emberi és csimpánz DNS-ben is, és így még az is megállapítható, hogy mikor történt a majomszerű közös ősből a mai csimpánzok, bonobók és az ember evolúciós útjának elágazása.
A gorilla génjeiből az is kiolvasható, hogy az ő őse régebben vált le arról az evolúciós útról, amin később még élt a csimpánz;bonobó és ember közös őse, de az is nyilvánvaló, hogy ha a gorillát majomnak tartjuk, akkor a csimpánz/ember közös ősének is annak kellett lennie (az ábrán nem csak a közös ősünk, hanem még az ember is a majmok közé tartozik). Természetesen ezen az ábrán nincs részletezve, hogy az ember evolúciós útja mennyi különböző ágra szakadt még.
Tehát mondhatjuk, hogy bár a több millió éves előemberek maradványaiból ugyan nem tudtunk DNS-t kivonni, de mégis ilyen-olyan mértékben beszerezhetőek lennének, hiszen nem kis részük még most is bennünk van, így benned is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!