Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miképp válik az ateizmus a...

Miképp válik az ateizmus a tudományba vetett fanatikus hitté valakiben olyan szinten, ami ellentmond a tudomány alapelvének is, miszerint a tudomány mindig megkérdőjelezhető?

Figyelt kérdés

Ateisták leírhatják hogyan váltak ilyenné, mi a történetük.

Hívők leírhatják szerintük mint külső objektív szemlélődők leírhatják, miért juthat valaki idáig, hogy amit tudománynak (mert nem az, ha hit alapú és dogmatikus) nevez, az lesz a kvázi vallása.



#ateizmus #hit #dogma #fanatikusság #Objektivitásmentes
2023. júl. 2. 21:41
1 2 3 4 5 6
 21/52 A kérdező kommentje:

A keresztényi hit fejlődik, az ateizmus meg csak stagnál a saját merev, tagadásba vetett hitében. Mint egy meddő fügefa.


Nem a kereszténység hátráltatta a tudományt, nem a kereszténység okozta a sötét középkort, hanem éppen az ókori Róma szodomikus degenerálódása, az istentelen liberalizmus.

2023. júl. 3. 09:42
 22/52 NTBS ***** válasza:
59%
Vannak érdekes meggyőződésű emberek.
2023. júl. 3. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/52 anonim ***** válasza:
23%

Leginkább a tudatosság hiánya és a vallás szerepének tökéletes félreértése viszi bele ebbe az ateistákat. Ez nem tisztán az ő hiányosságuk, hiszen nagy és nagynak vélt gondolkodók teremtették meg rá a precedenst (pl. Marx, Feuerbach, Diderot).


Hogy az ateizmus igenis ki tudja termelni a maga vallásos eszmeiségét, azt a történelem is bizonyítja, és a korunk újhullámos ateista mozgalmai is. Megtörtént a francia forradalom idején, a kommunista diktatúrákban, és megtörténik mai is Dawkins és Hitchens nevével fémjelzett irányzatokban. Az ateisták általában ennek tudomásul vétele elől egy szándékolt vakságot vállalnak, és spekulatív módon nem hajlandóak értelmezni azt, ami a szemük előtt zajlik, ezért fordul elő újra és újra.


Korábban egyébként jellemzően filozófiai vagy ideológiai eszmeiséget emeltek ezen ateista mozgalmak a vallás helyébe (francia forradalom idején a racionalitást, kommunista diktatúrákban a marxizmust és a dialektikus materializmust, vagy éppen konkrét személy köré építettek kultuszt), hogy ebbe a székbe a tudományt ültessék ez a fentebb említett újhullámos ateizmus vívmánya. A szemünk előtt láthatjuk, ahogy a tudósok papokká válnak, a felsőbb igazság csatornáivá az emberek felé, és hirtelen elkezdenek a tudományra vagy saját tudományos tekintélyükre hivatkozva politikai, morális, meg eszmei kérdésekbe prédikálni, ezzel meghazudtolva a tudomány eredeti alapvetéseit. Mítoszokat építenek a történelem viharaiban a tudatlanság sötétjével szemben heroikus küzdelmet vívó felvilágosult elmékről. Kárhozattal fenyegetnek, ha nem az általuk közvetített és csak általuk interpretálható felsőbb igazságnak megfelelően cselekszünk. És a Covid járvány ezt csak felerősítette.

2023. júl. 3. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/52 A kérdező kommentje:
A tudomány alapelve, hogy minden megkérdőjelezhető. Covid alatt megkérdőjelezhetetlen tudományosnak titulált dekrétumok propaganda szintre süllyedtek. Az ellenvéleményt üldözték, a kérdéseket elhallgatták. Ez sötét középkori szint.
2023. júl. 3. 11:28
 25/52 anonim ***** válasza:
84%

A tudomány nem dogmatikus, és természetesen megkérdőjelezhető. Ilyen téveszmékbe azok szoktak esni, akik azt képzelik megkérdőjelezésnek, hogy nem fogadják el a nekik nem tetsző tudományos eredményeket, és nekiállnak kötekedni bármilyen tudományos alap nélkül.

Tudományos ismeretek megkérdőjelezeséhez természetesen tudományos alapossággal alátámasztott megfigyelések, eredmények szükségesek. Ha valaki ilyennel nem tud szolgálni, ezért nem is veszik komolyan, az nem azért van, mert az adott tudományos tény ne lenne megkérdőjelezhető. Hanem hogy az illetőt nem lehet komolyan venni, ha egyszer a személyes kételyein kívül semmit nem tud felmutatni.

2023. júl. 3. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/52 A kérdező kommentje:

A kérdés nem a tudomány dogmatikusságáról szól, hanem a fanatikus ateizmusról.

A tudományt megkérdőjelezők kérdéseinek jogosságáról sem.

2023. júl. 3. 15:00
 27/52 anonim ***** válasza:
83%
Az ateista meg annyit tesz, hogy nem teista, vagyis nem istenhívő. Illetve van az ún. erős ateizmus, amikor nem csak nem hisznek istenek létében, de egyenesen tagadják, hogy létezhetnek. És ennyi, ennyit takar az ateizmus. Bármi más, amit vall az illető, már nem az ateizmuson alapul.
2023. júl. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/52 anonim ***** válasza:
78%

Kedves kérdező nem éppen értem a kérdésed.



Tudnád nekünk definiálni a teista és ateista szavakat?

2023. júl. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/52 anonim ***** válasza:
79%
Nem hinném, hogy tudná. Ha láttad volna, micsoda egetverő hisztit lenyomott csak mert megkértem, hogy mondjon már legalább egy példát ezekről a szerinte megkérdőjelezhetetlen tudományos dogmákról...
2023. júl. 4. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/52 A kérdező kommentje:

28: lexikont keress, ha tudod mi az.

29: válaszod van? nem hinném. vagy csak a paranoiádat tudod felmutatni?

2023. júl. 4. 15:20
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!