Hogy lehet az, hogy valaki egy vallásos családban nevelkedett, hittan órára járt, elsőáldozó volt, bérmálkozott, mindig elvitték templomba, tehát vallásosan nevelték, mégis felnőtt korára erős, masszív ateista lett?
A világ.
Hasonlítsd össze egy vallásos fiatal és egy világi fiatal hozzáállását a szexhez.
És azért eldobja a Hitet.
Sok ilyet láttam.
Megmondom neked, hogy lehet, de mesélek magamról.
Én katolikus családba születtem, nagyapám vallásossága nagy hatással volt rám, pap akartam lenni. Tanultam hittant, ministráltam. Ezután kamasz korban kissé eltávolodtam a vallástól, (de továbbra is hittem Istenben).
Később azonban a hetednapi adventista egyház tagja lettem, és itt indult be igazán a vallásos "pályafutásom":
A Bibliát többször, több fordításban végigolvastam, rengeteg hanganyagot (istentisztelet, előadás) vegighallgattam. Rengeteg keresztény könyvet végigolvastam, részt vettem jótékonysági alkalmakon, amikor a rászorulóknak segítettünk.
Később már kommentárokat írtam a Bibliához, majd délutáni, és délelőtti istentiszteletet is tartottam. Ez utóbbi alkalomkor kb. 70 embernek prédikáltam 1 órán keresztül a szószékről!
Most agnosztikus ateista vagyok.
Miért?
Ez egy nagyon érdekes kérdés, hogy mik voltak azok a lélektani folyamatok, amik az ateizmushoz vezettek. Egy hosszú pszcihológiai elemzést is lehetne írni, hogy mi játszódott le bennem. Elsőre én azt mondanám, hogy eredetileg nem vagyok fogékony a mélyen vallásos hitre:
- Gyerekként hiába próbáltak vallásosnak nevelni, engem már akkor a természettudomány érdekelt: most belegondolva, sosem foglalkozam például a teremtés gondolatával, ellenben kifejezetten érdekelt, hogy milyen őslények éltek a Földön. De az sosem volt bennem, hogy ezeket az Isten teremtette.
- Az adventista korszakban pedig megborítottak ugyan a neoprotestáns tanításokkal, de a szkeptikus gondolkodásom, nem sikerült teljesen kiölni belőlem: én nagyon sok dolognak utána néztem. Kritikákat olvastam, ellenben más hívőkön nem látszott, hogy ezt tennék. Innen is látszott, hogy a vallásos élet nem nekem való. Túl szkeptikus vagyok hozzá!
Persze egyéb dolgok is közrejátszottak abban, hogy lehettem a vallást, de alapvetően talán az volt a helyzet, amit fent vázoltam, hogy a vallás nem nekem való.
Még valami:
A vallásos gondolkodás szerintem egyáltalán erény, attól függetlenül, hogy így próbálják beállítani.
A vallásos ember ugyanis menekül a valóság elől, és erre a legjobb példa a pont a hívők ateistaellenes érve, miszerint "zuhanó gépen nincs ateista". Éppenséggel van, de most nem ez a lényeg.
Hanem az, hogy amikor az ember frusztrált állapotban van, és olyan stresszt él át, amit nem szokott, akkor hajlamos irracionálisan gondolkodni. Minél inkább kétségbe esik valaki, annál jobban veszíti el a józanságát. Ezt bárki megfigyelheti magán: sresszes a helyzet, erre már elkezd olyan dolgokat is belemagyarázni, aminek semmi értelme, higgadtan átgondolva. Na, ekkor jön el a vallás ideje is, sokak életében. Ekkor valóban megtörténhet az, hogy egy ateista is Istenhez fordul. De ez nem azért történik meg, mert racionálisan átgondolva van értelme az istenhitnek, arra meg pláne nem bizonyíték ez, hogy létezik Isten.
Ez csupán arra bizonyíték, hogy az istenhit irracionális állapotból is fakadhat, amint én is megtapasztaltam.
Tehát a "zuhanó gépen nincs ateiata" - ironikus módon - pont egy istenhit elleni érv.
#13 voltam.
Bizony mondom néktek, hogy több ateista van a papok között, mint a hívők között.
Bizony azt is megmondom néktek, hogy többen hisznek, mint ahányan temlomba járnak.
Bizony, bizony még azt is megmondom néktek, hogy többen hisznek azok közül, akik be nem lépnek a téglából épült templomokba, mint akik bejárnak oda.
Így volt ez régen is, így van ez ma is.
Bizony, bizony, van emlékem arról, hogy a papok régen is őrízték az ajtót és közülük egy sem mert belépni rajta. Aki pedig belépett rajta, az nem őrizte az ajtót, hanem tágra nyitotta, hogy azon bárki be és ki járhasson rajta. A kapu nyitva van, mert amit isten kinyitott, azt ember nem tudja bezárni.
A vallásos fanatizmus pedig cselekedetekben nyilvánul meg és nem az írásokban. Az írásokban a hit és Isten lelke nyilvánul meg. A tettekben pedig a jó és a gonosz egyaránt megnyilvánulhat. Írásokban pedig a gonosz nem képes teljesen megnyilvánulni, hiszen akkor az írásnak is gonosz dolognak kellene lennie.
Bizony, bizony minden írás jó és Istentől származik, mely jót szűl, ha elolvassák.
A többit pedig magatok is kikövetkeztethetitek.
a jó pedig ezek.
Ennyi talentumot azott az Isten minden embernek:
1. Őszinteség
2. Elhatározás,
3. Alázatosság,
4. Lelkesedés,
5. Jótett,
6. Hajlandóság,
7. Tisztelet
8. Harmónia,
9.Türelem,
10. Közvetlenség,
11. Átélés,
12 Tudatosság,
13Méltóság,
14Bölcsesség,
15Remény,
16Bátorság,
17Hűség,
18Tisztánlátás,
19Nagylelkűség,
20Szeretet,
21Gondoskodás,
22Magabiztosság,
23Bizalom,
24Elfogadás,
25 Humor,
26Megértés,
27Elégedettség,
28Tudás,
29Becsületesség,
30Megbocsátás,
31 Öröm,
32 vidámság,
33Jóindulat,
34 Hála,
35 Igazságosság,
36Békesség,
37 Részvét,
38 Lemondás,
39 feladás,
40Kitartás,
41Felelősség,
42 Figyelem,
43Érzékenység,
44Elkötelezettség,
45Előrelátás,
46Nyíltság
Van benne, ami eggyé tehető, kombinálható. De lényegében ezekkel kereskedsz Isten országában. Ezek a talentumaid, örökségeid.
Mert a hit személyes tapasztalat után meghozott döntés valami mellett. A család, közösség segíthet a tapasztalat megszerzésében vagy a döntés meghozatalában, de a saját hitéért mindenkinek maga kell megküzdenie, senkinek nem tálcán jön. Sőt, halálunkig kérdések és döntések elé vagyunk állítva, szóval a hit nem egy fixen kapott dolog, hanem újra és újra meg kell szerezni.
Szóval a leírásban nincs semmi meglepő.
#17
"14Bölcsesség"
Ez nincs mindenkinek. Például a benszülöttek műveletlen emberek. Vagy ha az intelligencia szemszögéből néztük a dolgokat, mit kezdesz a 85 alatti IQ-val rendelkező emberekkel?
"20Szeretet"
>Ez sincs mindenkinek, pl. az antiszociális személyiségzavarban a pszichopátia genetikai eredetű rendellenesség.
A pszichopata nem kötődik senkihez érzelmileg, viszont nagyon jól tud manipulálni. Segíteni meg nem tudsz rajta, mert az agya másképp működik.
"22Magabiztosság"
Ez megint nagyon sok emberből hiányzik. Tapasztalatom alapján a vallásos hit nem tesz magabiztosabb emberré, csak ad egyfajta hamis biztonságérzetet. Sőt... Nekem inkább csökkentette a magabiztosságomat a vallas.
Valódi magabiztosságot kőkemény személyiségfejlesztéssel lehet szerezni, ez a folyamat pedig pszichológia (tudomány) nem pedig vallás.
Nem úgy tűnik tehát, hogy létezne egy talentumokat osztogató Isten.
#13 voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!