A legtöbb hívő nem hisz Odinban, Zeuszban, de Istenben igen. Hogy lehet ez?
Most anélkül, hogy térítgetni akarnék, belátható, hogy hatalmas különbség van a monoteista istenhit és a politeista hiedelmek között. Aki Ábrahami vallásokat követi, nem úgy tekint Istenre, mint az "én vallásom istene". Ezért felesleges is feltenni azt a kérdést, amit itt szoktak, hogy "oké, de melyik isten?"
Az egy Isten aki teremtette az univerzumot akivel te személyes kapcsolatban vagy, nem csak bálványként imádod, nem csak a félelem miatt követed a törvényeit, nem csak a materiális javak reményéért áldozol neki.
Mert ha megnézed az ókori pogányok motivációit miért követték a vallásos szokásokat ezek jönnek fel. Babonák, félelem, remény bizonyos dolgokért. És ugye a törzsi összetartozas. Míg a monoteista vallások ezeket IS hordozza, de másodlagos vagy szükségtelen, mert nem a materiális javakon van a hangsúly, hanem Isten és ember, illetve ember és ember közötti kapcsolatról.
Ha megnézed mondjuk a görög istenek csodáit, azt látod ők itt vannak a földön és egyfajta szuperképességük van, a teremtés részesei, legjobb esetben résztvevői, de valamilyen korlátok között mozognak, akár csak mi emberek.
Ha megnézed a Bibliában leírt Istent, nála nagyobb nincs semmi fogalom. A teremtője mindennek korlátlan a hatalma. Nem evilágban van, a túlvilágon profétái vannak nem személyesen cselekszik, nincs rá mód, hogy kommunikálj vele mert lelked van azon keresztül kapcsolódsz hozzá, nem a fizikai érzékszerveiddel.
Tehát ez a nagy különbség ezért tudták az ábrahámi vallások így elterjedni, és ezért összehasonlíthatatlan a politeista hitrendszerekkel
Az 1. válaszoló lényegében jól mondja. Az ősi vallások és istenek teljesen mások és másról szóltak mint a kereszténység.
Farkas Attila Márton kultúrantropológus elég jól elmagyarázza ezt egy videóban.
A videót 1:55:20-ra kell pörgetni. Csak hallgassátok meg mit mond!
Ha a történelmet nézzük: Az az isten maradt fent, akinek a hívei mögött erős hatalom van!
Odin, vagy Zeus mögött erős hatalom volt elég ideig, hogy a mai napig emlékezzünk rájuk. Számtalan istenség veszett a múltba mellettük, akiknek a hívei nem képviseltek elég "katonai erőt".
Ha 1000 évvel ezelőtt nem tudták volna megállítani a vikingeket, akkor ma még Odin lenne az "isten".
Allah pl. egy "ifjonc" a zsidó/keresztény istenhez képest, de elég nagy hatalom állt/áll mögötte, hogy elég hívet szerezzen...
Közép, és Dél-Amerika őslakói hirtelen megvilágosodtak, és keresztények lettek önként. A Közel-Kelet, Észak Afrika, és egyes térségek lakói Európában muszlimok lettek.
Ez nyilván független attól, hogy az adott vallás katonái épp arrafelé gyilkoltak...
6-os és 7-es Ti miről beszéltek? A nyugatrómai birodalmat teljesen megsemmisítették a keletről Európába özönlő barbár népek. A vandálok (ez volt az egyik barbár nép neve) amit tudtak leromboltak a csatornáktól a templomokig mindent. Akkor ki terjesztette el a kereszténységet Európában erőszakkal? Ahhoz az kellett volna, hogy a rómaiak vissza foglalják az elvesztett területeket. Tudjuk hogy ez nem történt meg. A kereszténység a jó misszionáriusok munkája miatt tudott elterjedni.
Különben sem az volt a kérdés hogy hogyan terjed el a kereszténység a világban.
Én sem szeretnélek megbántani téged, de az ilyen kérdéseken látszik meg, hogy elég gyakran olyan kritizálja azt amiben hiszünk, aki még csak nem is érti miben hiszünk.
Csak azért mert Isten és Zeusz is természetfeletti lények, és mert Zeusz is istennek (kis betűvel) nevezték, az még nem jelenti, hogy egy kategóriában vannak. Például ha én azt mondanám neked, hogy mondd meg melyik a kedvenc fagylaltod, de te azt válaszolod, hogy a rántott hús, csak mert az is étel, akkor bizony kinevetlek.
Amit mi Istennek nevezünk, az az ókori görögök Monász (vagy Monád) nevű koncepciójához áll a legközelebb, nem a panteonjuk istenségeihez.
Csak hogy világos legyen, Zeusz, Hermész, Odin, vagy bármelyik pogány isten, vagy a fogtündér, vagy a repülő spagettiszörny ha létezne, akkor is a teremtett világon belül létezne. Az egy igaz Isten nem a teremtett világon belül létezik, hanem a teremtett világ létezik benne, ez a különbség. A teremtett világon BELÜL pedig okkal kételkedem valami létezésében, amit mi emberek nem vagyunk képesek semmilyen módon érzékelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!