Ateisták! Ti hisztek a lélek és az érzések létezésébe?
A "lélek" mint a testtől független, örök(?), önállóan létező dolog létezésében nem hiszek. Nincs olyan ismert és bizonyított tény, mely alátámasztaná a létezését.
Személy szerint a lélek helyett inkább az öntudat, a személyes tapasztalatokon alapuló világszemlélet összességéről beszélek, mely az emberi agyban végbemenő folyamatok eredménye, és ami cselekvésekben és döntésekben nyilvánul meg.
Az érzés egy egészen más kérdés. Az érzések olyan értelemben léteznek, amennyiben a minket körülvevő világ által ránk gyakorolt hatások az agyban válaszreakciókat váltanak ki, és ezen reakciók tudatosult formáját tekinthetjük érzésnek.
Persze az "érzés" csupán virtuálisan létezik, valójában kémiai, fizikai, biológiai folyamatok leképezése nyelvi eszközökkel.
Nekem a lélek=mentális állapot.
Nem örök.
Mit értünk lélek alatt? Ha valamilyen halhatatlan esszenciát, ami az emberekben lakozik, akkor felmerül néhány kérdés.
Például hogyan került belénk? Valamikor az evolúció során alakult ki? Ezek szerint volt olyan élőlény, akinek már volt lelke, de a szüleinek még nem? Elég bizarr gondolat. Vagy már a legelső sejtszerű élőlénynek is volt lelke? Ezek szerint ma is minden egyes baktériumnak van lelke. Ez is elég bizarr.
Vagy az ember csupán a öntudatának és pszichéjének az összességét nevezi léleknek, ami a halálunk pillanatában szétfoszlik a semmiben?
Az ateisták vagyis Istentagadók legtöbbje naiv realista, ezen belül pedig szcientista, vagyis vakon hisznek a tudományban és abban, amit konvenciók (a demokratikus többség) meghatároznak.
A birkaszellemet az Ash-kísérlet nagyon jól példázza, éppen így működik jelen korunk szellemisége is. Ha úgynevezett tankönyvekben gyakran ismételve van, ha a tudósközösség konszenzusra jut bizonyos elvek meghatározásában, elméletek elfogadásában, akkor a többségi társadalom azokat tényként fogadja el. Mert a tudósnak tekintélye van, mert sokan vannak, akik ezt mondják stb.
A tudomány mai állása szerint létezik emberi test és lélek is. Az utóbbival a pszichológia tudománya foglalkozik. Például Freud elmélete szerint a lélek id, ego és super ego szintekre tagozódik. Sokféle elmélet van ezzel kapcsolatban, van olyan is, miszerint a pszichológia áltudomány és nagyon káros.
A lényeg, hogy a pszichológusok sem gondolják a lelket halhatatlannak, hanem úgy vélik, meghal a testtel együtt.
Az ateista tagadja, elutasítja Istent vagy bármilyen istent, a legtöbben így elutasítanak minden transzcendenst, illetve metafizikai valóságot, vagyis minden olyan dolgot, ami a (tudományokon alapuló műszerek által) mérhető anyagi világon kívül van. Éppen az az érveük maguk felé, hogy Isten nem megfogható, érzékelhető egzaktul, műszerekkel, ergo nem valóságos. És így nem valóságosak az egyéb metafizikai jelenségek sem, pl. Menny, Pokol, angyalok, démonok, halál utáni létezés.
Ritkán van olyan, amikor valaki elhisz bizonyos metafizikai dolgokat, de Istent tagadja. Ez egy furcsa eltévelyedés, hecc akár önmaga felé is.
A buddhizmusra mondják egyes felületesen szemlélők, hogy "Isten nélküli vallás", aminek semmi köze az igazsághoz. A buddhizmus esszenciája az Istenhit, csak hogy ezt értsük, először az Istenség fogalmát kell tisztázni:
https://www.youtube.com/watch?v=KkvRcJQ5qjw (Isten és Istenséggel kapcsolatos felfogások - előadás.)
Ha nagyon keresünk biztos találnánk olyan ateistákat is akik hisznek valamilyen halhatatlan lélekben.
De nem látom okát annak, hogy miért ne hihetne egy ateista a pszichológiai értelemben vett lélekben és érzésekben.
A pszichológiai lélekben nem kell hinni, mert ki lehet mutatni.
A vallási értelemben vett lélek viszont ellenkezik a természeti törvényekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!