Miért tekintik a zsidók a Talmudot szentírásnak?
A Talmud a zsidó vallás egyik legfontosabb szentírása, és a zsidó hit alapját képezi. A Talmud a Miszná elnevezésű ókori zsidó szöveggyűjteményen alapszik, amely a Biblia (a Tóra) kommentárja és továbbfejlesztése. A Talmud a Biblia szövegének értelmezését és alkalmazását foglalja magában, valamint azt is tartalmazza, hogyan éljenek a zsidók az ókori és későbbi időkben.
A Talmudban találhatóak a zsidó vallás, a törvény, a hagyomány, a filozófia és az életszemlélet legfontosabb tanításai. Az ott található elméleti és gyakorlati tanítások alapján élnek a zsidók ma is, szabályozzák a családi életet, a közösségi életet és a vallási rituálékat. A Talmudban találhatóak a Tóra törvényeinek továbbfejlesztései is, és a zsidó bölcsek mélyebb értelmezései a törvényeknek.
A zsidó vallás szerint a Talmud a Tóra második könyve, és ugyanolyan szent, mint az ősi szöveg maga. A Talmud tanulmányozása és értelmezése az egyik legfontosabb vallási gyakorlat a zsidó hitben, mivel a Talmud segítségével a zsidók megtanulják és megértik a Tóra tanításait, és azokat alkalmazzák az életükben.
Egyébként a Talmud íródott két formában is: Mishná és Gemara. Mishná a zsinagóga szövege, Gemara pedig a kommentárok, amelyeket a szentírást körülvevő bölcsek írtak a Mishná szöveg alapján.
Szia
Mi a Talmud?
A hagyományokon alapuló szóbeli törvények gyűjteménye a zsidó polgári és vallási életre vonatkozó rendelkezésekkel. Két fő része van: a Misna, egy törvénygyűjtemény, és a Gemára, a törvénygyűjteményhez fűzött magyarázatok.
Sajnos ezeknek a hagyományoknak amikor már/még Krisztus földön élt, fontosabb jelentőséget tulajdonítottak mint a Törvénynek, így Krisztus ezt mondta a vallásvezetőknek: „Így az Isten szavát érvénytelenné tettétek a ti hagyományaitok miatt. Képmutatók! Találóan prófétált felőletek Ésaiás, amikor azt mondta: ’Ez a nép ajkaival tisztel engem, szíve azonban messze eltávolodott tőlem. Hiába imádnak engem, mivel emberi parancsolatokat tanítanak tantételekként.’ Máté 15:6,9
és ezt is:" Így felelt nekik: „És ti miért szegitek meg az Isten parancsolatát a hagyományotok miatt?" Máté 15:3
A Talmudot nemtekintjük abban az értelemben Szentírásnak, mint a Tórát.
A Talmud másnéven a Szóbeli Tan.
A hagyomány szerint I-ten a Szinájon sokkal többet mondott el Mózes mesterünknek, mint ami a Tórában van, csak ezt a többet nem kellett leírnia ( mint a Tórát(=Mózes öt könyve)), így szájhagyomány formájában maradt fenn. Késõbb, a szétszóratás korában (i.sz. 70 után) aggályos volt, hogy feledésbe merül, vagy nagyobb változások történnek a szövegben, ezért bölcseink (az ókori rabbik) úgy döntöttek, hogy leírják. Egyes rabbik szerint addig nem is volt szabad leírni, nehogy valaki olyan szentnekgondolja, mint a Tóra. Ez a munka a 2. században kezdõdött és 3-400 éven át tartott, kb 800 rabbi által elmondottak kerültek aszövegbe.
Mint KZitus helyesen írta, két részbõl áll: a Misna(=ismétlés(héber), egy törvénygyűjtemény, és a Gemára(=magyarázat, kifejtés(arameus)=Talmud(héber)), a törvénygyűjteményhez fűzött magyarázatok. Minden egyes Mishnához tartozik egy Gemára, kivéve az Ávot(Atyákl) rendet, melyben csak mishnák.
Hat "rendre" tagozódik, egy-egy rendben 7-12 taraktátus, melyek fejezetekbõl állnak, ezek száma is változó.
Ismétlem, amivel kezdtem:
A Talmudot nemtekintjük abban az értelemben Szentírásnak, mint a Tórát.
A Talmud másnéven a Szóbeli Tan.
"ezt rabbik, ergo EMBEREK írták"
A Tórát is ember, Mózes mesterünk írta le. I-ten parancsára, de akkor is. A Talmudot is I-ten mondta el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!