Képes vagy egyedül értelmezni a Szentírást?
Szia,
Hitem szerint mindenki képes egyedül értelmezni a Szentírást, nyilván segít, ha valaki azért tanulja is a teológiát. Ugyanis minden bibliafordítás egyben értelmezés is, vagyis amelyik bibliafordítást használod annak megfelelően igazodsz a fordító értelmezéséhez. Nekem volt szerencsém Teológiára járni és megtanulni a bibliai héber, arám és görög nyelveket, így az átlagnál kicsit mélyebben van szerencsém a Szentírást értelmezni. Nagyon érdekes a héber és görög gondolkodásmód egészen más mint a magyar, így sokminden akkor vált világossá mikor azt az eredeti nyelveken olvastam. Minden hit amúgy dogmákra épül, vagyis óriási naivitás azt gondolni bárkinek magáról, hogy ő teljesen független ezektől. Nem is lehet ez másképp, hiszen a dogmatika egy nagyon fontos területe a teológiának. Érdemes különböző felekezetek dogmatikáját olvasni és tanulmányozni, ezekből is sokat tanulhat az ember.
Talán a legfontosabb dolog a hermeneutikában az alázat, hogy az ember belássa, hogy semmivel nem okosabb másnál, és nincs azzal semmi baj, ha megismerjük és tiszteletben tartjuk egymás hitét és testvérként tekintünk egymásra felekezettől függetlenül. Nyilván ehhez kell egyfajta érettség, én azt tapasztaltam hogy a legjobb teológusok mind mind szerették és tisztelték egymást függetlenül a különbségektől.
Üdv. Péter
"Mi van akkor, ha egy adott tantételt az egyházad tanítja, de a Biblia nem tanítja?"
Én speciel ezt várom el a (katolikus) egyházamtól. Hogy amit nem tanít vagy nem fejt ki jobban a Szentírás, azt a Krisztól kapott hatalmánál fogva tanítsa vagy értelmezze. Szóval nekem nincs ilyen problémám ;)
"Mindenki képes egyedül értelmezni, csak gyere hozzánk, mi segítünk neked egyedül értelmezni" - kb. ez lenne az igazság, ha őszinték lennénk.
A tanítóknak az lenne a dolguk, hogy Krisztushoz elvezessenek, és az Ő tanítványaivá tegyenek. Ez van a nagy missziós parancsban, hogy Jézus tanítványaivá kell tenni a megtérőket. Mit csinál Jézus tanítványa? Kitől tanul Jézus tanítványa? Jézushoz megy, és Jézustól tanul Jézus tanítványa. Ezzel szemben mit tanítanak szinte egytől-egyig? Gyere hozzánk, hallgass minket. Ha nem jársz gyülekezetbe, szellemileg le fogsz épülni, stb. Mintha ők lennének a szőlőtő, és nem Jézus. Szegény János apostol, Pathmosz szigetén egyedül hogy leépült! Vagy mégsem? Az legnagyobb kijelentéseket, a Jelenések könyvét ott kapta. Ő tudta, hogy Jézus a szőlőtő, és ő pedig a szőlővessző. Ha egyes-egyedül marad a szőlővessző a szőlőtőn, nem szárad el, mert Jézus az ő forrása.
"És mindnyájan Istentől tanítottak lesznek. Valaki azért az Atyától hallott, és tanult, én hozzám jő." Ján 6:45
Mit csinálnak ezzel szemben a hívők? Mennek a tanítóik után, és megesznek mindent, azt is, amit nem kellene. Semmit sem értettek meg az ószövetségi tiszta-tisztátalan állat megkülönböztetés példájából.
"És nem tanítja többé senki az ő felebarátját, és senki az ő atyjafiát, mondván: Ismerjétek meg az Urat, mert ők mindnyájan megismernek engem, kicsinytől fogva nagyig, azt mondja az Úr, mert megbocsátom az ő bűneiket, és vétkeikről többé meg nem emlékezem." Jer 31:34
Az új szövetségről prófétált itt Jeremiás. Ez az egyik legnagyobb dolog ebben a szövetségben, hogy bűnbocsánatot kapunk, és helyreáll az Istennel való közvetlen kapcsolatunk, és nem kell, hogy egymást tanítsuk. Pál a Thessalonikabelieknek azt írta, hogy az atyafiúi szeretetről nem szükség írnia nekik, mert Isten maga tanította meg nekik, hogy egymást szeressék. Ők megértették a lényeget. Hogy lehet Istennel egy valódi kapcsolatunk, és Isten tud minket tanítani. Nem kellenek a közvetítők. Egy tanító dolga az, hogy Jézushoz elvezessen, és hogy átadja a terepet ezután Jézusnak. Ezt jelenti Jézus tanítványává tenni valakit.
Jézus a nagy missziós parancsban konkrétan elmondta, hogy mit kell tanítani: azt, hogy megtartsuk mindazokat, amiket Ő parancsolt! Én konkrétan emiatt jöttem ki "Babilonból", mert ennek nyomát sem láttam. Beszélnek Jézusról, tanítanak mindenfélét, de a vég nélküli "szappanoperáikban" nem mondják el, hogy az üdvösség egyik alapfeltétele az Ő szavainak a megtartása. Ez nem a cselekedetekből való megigazulás tana, mielőtt valaki nekem esne. Hit által kegyelemből kaptuk a bűneink bocsánatát, de a hitünk valódiságát a cselekedeteink mutatják meg.
"Arról tudjuk meg, hogy megismertük Őt, ha az Ő parancsolatait megtartjuk." 1 Ján 2:3
Tehát az Ő megismeréséből fakad, ennek közvetlen következménye, hogy megtartjuk az Ő parancsolatait. Elkezdek Jézussal járni, hallgatom az Ő beszédét, és elkezdem megcselekedni. És ahogy teszem azokat, amiket Ő parancsolt, ebből lehet bizonyosságom afelől, hogy valódi a hitem.
"Aki ezt mondja, ismerem Őt, és az Ő parancsolatait nem tartja meg, hazug az, és nincs meg abban az igazság."
Ez egy nagyon egyszerű tesztje annak, hogy tényleg ismerem-e Jézust, vagy pedig hazugságban áltatom magam, hogy nekem üdvösségem van, mert ezt mondta a pásztorom. Egyébként furcsa módon, egytelen pásztor sincs az Újszövetségben, aki név szerint lenne megemlítve. Vajon miért? Péternél olvasunk olyat, hogy azt mondta neki Jézus, hogy legeltesse, illetve őrizze az Ő juhait. De legeltetni nem azt jelenti, hogy kimegyünk a mezőre, letépjük a füvet, elvisszük a juhoknak, és a szájukba adjuk. A legeltetés azt jelenti, hogy kivezetjük őket a legelőre. Tudnak azok a juhok saját maguktól is enni. És mit esznek a juhok? Valami tápot, amit a pásztor készített nekik? Nem, hanem esznek a földnek füvéből, amit Isten nevelt és készített a számukra!
- nincs azzal semmi baj, ha megismerjük és tiszteletben tartjuk egymás hitét és testvérként tekintünk egymásra felekezettől függetlenül.
- Ezt most nem értem ezeknek az igéknek a fényében:
Júd 1:3 … tusakodjatok a hitért, amely egyszer s mindenkorra a szenteknek adatott. - ApcsApcs 17:2 Pál pedig, amint szokása vala, beméne hozzájuk, és három szombaton át vetekedék velük az írásokból, Apcs 17:3 Megmagyarázva és kimutatva, hogy a Krisztusnak szükség volt szenvedni és feltámadni a halálból; és hogy ez a Jézus a Krisztus, akit én hirdetek nektek. 17:17 Vetekedik vala azért a zsinagógában a zsidókkal és az istenfélő emberekkel, és a piacon mindennap azokkal, akiket előtalált. Apcs 18:4 Vetekedék pedig minden szombaton a zsinagógában, és igyekezék mind zsidókat, mind görögöket meggyőzni. Apcs 18:19 Juta pedig Efézusba, és azokat ott hagyá; ő maga pedig bemenvén a zsinagógába, vetekedék a zsidókkal. Apcs 19:8 Bemenvén pedig a zsinagógába, bátorsággal szól vala, három hónapon át vetekedvén és igyekezvén meggyőzni az Isten országára tartozó dolgokról.
Valaki megmagyarázná, hogy a más hitének a tiszteletben tartása, meg a meggyőzés valamiről, amit a mások hite nem, vagy nem jól tartalmaz, az hogyan fér össze?
Kedves Kérdező,
Persze szívesen megmagyarázom, persze csak ha nyitott vagy a magyarázatra. Ha figyelmesen elolvasod, akkor magad is meggyőződhetsz róla, hogy az általad idézett igeszakaszokban az Úr Jézus Krisztustól van szó, pontosabban arról, ő a Megváltó. Ez az a hit ami a Szenteknek adatott, mert mások a “mi egyedüli uralkodónkat és Urunkat, Jézus Krisztust megtagadják” (Júd 1:4). Pál apostol is Krisztusért “vetekedett”; meg az “Isten országára tartozó dolgokról”.
A probléma abból van tudod, amikor keresztények egymás hitét szapulják, azt gondolják, hogy csak az a jó, ahogyan ők hisznek, ahogyan ők gyakorolják a vallásukat, ahelyett hogy az Istennel szerzett tapasztalatokat osztanák meg egymással, erősítve egymás hitét.
Üdv. Péter
Sziasztok,
Én szeretem a konkrét példákat, és akkor álljon itt egy egészen friss:
Kulcsár Tibor baptista lelkipásztor és felesége Kulcsár Anikó egy adventista Bibliakörön. Hát például így fér össze. 😉
Üdv. Péter
Hát én mindég úgy csináltam ,hogy darabjaira szedtem valamit és aztán összeállt a kép.Vagy megfordítottam a cselekvést és megértettem ,hogy mi lesz belőle ha úgy történik meg.
Mondjuk a 10 parancsolatot akár még játszani is lehet.5-5 pár az asztal előtt mind megakarja szegni a 10 parancsolatot.Érzelmeket vetít ki mindenki mindenkire úgy ,hogy mindenkinek van párj.
Azé szögezzel le, mielőtt ebbe barki belemegy, mindenki tisztázza le ,hogy csak játék, mert hatalmas haragot fog elindítani.
Őszintén szólva arról van szó, hogy mindennek van folyata, és meg lehet jósolni, hogy végződik.
- tiszteletben tartjuk egymás hitét és testvérként tekintünk egymásra felekezettől függetlenül.- Akkor Pál apostol tiszteletben tartotta azok hitét, aki Krisztust nem fogadták el megváltónak? Továbbá itt van ez az igeszakasz:
„ Aki nem marad meg Krisztus tanításában, hanem attól eltávozik, annak nincsen közössége Istennel; de aki megmarad Krisztus tanításában, az közösségben marad mind az Atyával mind a Fiúval. Ha valaki hozzátok érkezik, és nem ezt a tanítást viszi magával, az olyan embert ne fogadjátok be házatokba, ne is köszöntsétek őt; mert aki köszönti őt, az az ő gonosz munkálkodásának részesévé lesz.” (2Ján 9-11,Dr. Budai Gergely Újszövetség fordítása 1967)
És itt egy másik: „Látom a te cselekedeteidet és fáradozásodat (erőfeszítéseidet az eklézsia gyarapítására) és a te állhatatosságodat és azt, hogy nem vagy hajlandó elszenvedni (az eklézsiában) a gonoszokat (akik ott az istentelenséget terjesztik), és megvizsgáltad azokat, akik magukat apostoloknak mondják, de nem azok, és hazugoknak találtad őket (és mint ilyeneket leleplezted)”. Jel 2:2 (H Budai)
A mások hitének a tiszteletben tartása, meg a leleplezése és azok nem köszöntése hogyan fér össze? Próbáljuk értelmezni a Bibliát, hogy az mit mond nekünk, és egy toleranciát hirdető mit mond nekünk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!