A világ összes vallása arra épül, hogy léteznek (a tudomány által el nem ismert/mérhetetlen) csodák?
Nem. A csodák nagyrészt nem a lényegük, inkább mellékesek.
A kereszténység tényleg a feltámadás és szűz szülés csodájára épül, de a buddhizmusban csak amolyan mende monda buddha tűzes csodája is nem egy nélkülözhetetlen dolog a vallás szempontjábol.
#1
A kereszténység se csodákra épül, Jézus feltámadása nem hagyományos értelembe vett csoda, mint Lázár feltámasztása.
Talán pontosabb lenne úgy hogy:
"A világ összes vallása arra épül, hogy léteznek (a tudomány által el nem ismert/mérhetetlen) " valami(k).
Nem azért vagyok muszlim mert az Iszlám révén tudok megmagyarázni természeti jelenségeket. Ez a dolog a "szívről" szól, vagyis hogy meg tud-e szólítani téged Allah a Korán olvasása vagy a természet csodáinak szemlélése közben.
Vallásosnak lenni sokkal inkább emocionális, érzelmi dolog szerintem.
A csodáknak nincs különösebb közük a tudományos ismeretekhez, és amúgy tudomány ismeretek nagyjából a XVII. századtól léteznek egyáltalán. Az ismeretek ilyesfajta kategóriája korábban nem is létezett, így a csodákat sem érdemes ennek mentén vizsgálni, mivel ezzel egy olyan paradigmát erőltetnénk a vizsgálandó korszakra, ami akkoriban bizonyítottan még csak meg sem fogalmazódott.
Egyébként a vallások nem csodákon alapulnak, de bizonyos vallásoknak, kiváltképp az axiális kor örökségét hordozóknak (buddhizmus, taoizmus, judaizmus, kereszténység, iszlám) fontos narratív elemei a csodák. Ebben az értelmezésben a csodák sosem a világ törvényeinek felfüggesztését, vagy direkt megsértését jelentik, hanem ellenkezőleg, az anyagi-természeti törvényeknél is magasabbrendű érvény megnyilvánulását. De maguk a vallások tanítása sosem a csodákból vannak levezetve. Pl. nem ott kezdődik a kereszténység, hogy el kell hinni, hogy Jézus a vízen járt, meg meghalt és feltámadt. Ezek csakis a narratív rend egészében nyerik el valódi jelentésüket. A csodák nem a jelenség szintjén működnek, hanem elsősorban jelentés szintjén, mindig túlmutatnak önmagukon. Jézus vízenjárása nem arról szól, hogy ha Jézus vízre lép, akkor nem süllyed el. Ez egy tanítás, csak nem szavakban van kifejezve. Jézus azért tette, mert közölni akart ezzel valamit.
Inkább úgy mondanám, hogy ha pontosan tudnánk, hogy nincs Isten, akkor kevésbé volna értelme gondolkodni a létén vagy nem létén.
A létén meg azért gondolkodnak, mert az események okát és a döntések helyességét keresik.
Isten volt már ember, állat, tárgy, természeti jelenség, viszont vagy halott volt, vagy elporladt. Hiába mondtad, hogy a tojás megsértődik, rántottaként elég hiteltelen és hálátlan lett.
Ha valaki elérhetetlen és az ellenség azon dolgozik, hogy elválasszon tőle kicsit hitelesebben hangzik. Illetve ha Isten mondta és nem te, akkor vele kell leboxolni. Te csak csodálatos vagy, mert hozzátartozol.
Ma is sokan hallanak hangokat vagy nem evilági lényekről hadoválnak. Az az érdekes, hogy az ilyen embert a vallásos is "megmosolyogja".
Szerintem a csodákat csak Istennek tulajdonítják, de a benne való hit nem erre épül.
Biztos volt és van is olyan, aki csak magával vitte a kultúrája részeként.
Egy biztos ma már nem a csodákról szól.
Az emberek valami nagy dolognak a részeseivé akarnak válni?
Miért hal meg valaki Istenért?
Halál után jobb élni?
Biztos sokan az életet sem tudják elengedni vagy nem is akarják...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!