Ha Isten és a biblia is csak kitaláció, akkor miért pont ilyen istent találtak ki a szerzői?
Úgy vélem azokban az időkben hatásosabb lett volna valami kézzel foghatóbb, könnyebben elképzelhető isten kitalálni, teljesen más habitussal.
Nem egy olyat ami az emberi szemnek láthatatlan, ráadásul egy másik világban létezik.
Szerintem ez kicsit elképzelhetetlen lett volna az akkori emberek többségének és így nem is hittek volna benne.
A Biblia által, mondjuk úgy, bemutatott Isten nem egy másik világban létezik, hanem mindenütt jelen van, így tehát ebben a világban is itt van. Ha szemmel látható lenne, akkor nem kellene hinni benne, így viszont hihetünk benne a szívünkkel. Bár ha a teljes igazságot akarod hallani, akkor tudd meg, hogy a szemnek is látható. Felismerhetjük Istent a teremtett világból, tehát láthatjuk őt a saját szemünkkel is.
A kérdésedre válaszolva tehát, Isten és a Biblia egyáltalán nem kitaláció, hanem a színtiazta Igazság. Nem a szerzői találták ki Istent, hanem maga Isten a szerzője, hiszen az egész írás az Istentől ihletett.
Szívesen.
Szép estét!
Üdv: Máté
Millió kitalált történet közül végül is ezek maradtak fenn. A történetek szájhagyomány útján terjedtek, míg le nem jegyezte őket valaki. Pl. a Genezis, az Exodus, stb. azok egy csomó rövidebb-hosszabb, egymástól időben és térben különböző korokból származó történetek. Volt ezernyi más történet is, de azok jórészt a feledés homályába vesztek az elmúlt évezredek folyamán, részben fennmaradtak, mint apokrif iratok vagy kihalt vallások történetei.
A szerzőség annyiből állt, hogy ezeket a lejegyzett ősi történeteket, legendákat valaki egy csokorba gyűjtötte, így lettek pl. a fentebb nevezett könyvek. Aztán később az egyház pedig ezeket a könyveket szortírozta össze a Biblia (a zsidók Tóra) nevű könyvbe, és építette rá a keresztény (zsidók a zsidó) vallást.
Valójában a népek eredettörténetével összefonódó isten "leírások" az adott társadalom világképét tükrözik.
Amit az Ószövetségből megismerhetünk, az nem isten, hanem a zsidóság istenképe. Ez utóbbi pedig azt mutatja, hogy társadalmukban hagyományosan milyen életivetli-, érvényesülési-, túlélési stratégiát tartottak/tartanak célravezetőnek.
Tartottak vagy tartanak? - Erre a kérdésre épp a Misná és a Talmud létezése a válasz. Ugyanis az életvitel illetően ezek a döntőek, nem pedig a Tóra. Tehát szentírás magyarázatok hagyománya, ami egyértelműen emberi produktum, mely az aktuális élethelyzet idomulva forgatja az istennek tualjdonított "tanítást"
Tehát innen is látszik, hogy az emberekben élő "Isten", és a teológiai okfejtések csak istenkép, a gyarló emberi gondolkodás korlátai közé szorítva.
A kereszténység kialakulásakor tényleges igény volt rá az emberek körében. (Később a középkori erőszakos térítések már más téma.) Kérdés, hogy miért volt vonzó a kereszténység? A "kitalálói" honnan tudták ezt előre?
Szerintem azért volt rá igény, mert az emberek belső igazságérzetének ez felelt meg legjobban, ami egy nagy találmány volt. Úgy mint az egyisten hit. Előtte senkinek nem jutott eszébe, vagy nem engedték neki hirdetni, de miután valaki megfogalmazta, az eszme teret nyert, mert az emberek rádöbbentek, hogy ez jobban illik az igazságérzetükhöz. Valamint nem mellesleg az egyisten hívők sikeresebbnek bizonyultak a törvényeik miatt. Ugyanígy a szemet-szemért mózesi törvény is nagy találmány volt, mert megszabta, hogy a büntetés nem lehet szigorúbb a bűncselekménynél. Azelőtt nem volt ez olyan egyértelmű, mint ma.
Szóval szerintem ezek a nagy mérföldkövek, amikor valaki új eszmét talált fel, az vagy intuíció vagy isteni szikra által volt indítva, ezt már világnézettől függően döntse el mindenki maga. De a kereszténység tanításai biztos nem anyagi megfontolásból, vagy hatalom szerzés céljából íródtak úgy ahogy íródtak, hanem abból a feltételezésből, hogy a világban kell lennie valamiféle rendnek és igazságnak. Az élettelen világban, és az emberek sorsát tekintve is.
"Kérdés, hogy miért volt vonzó a kereszténység? A "kitalálói" honnan tudták ezt előre?"
Senki sem tudta előre. Kitaláltak mindenféle eredettörténeteket, és a rengeteg közül ez (és néhány másik) maradt fenn. Hány vallás volt a világon, ami mára megszűnt? Sokkal több, mint amennyi ma létezik. Pedig mindnek egyedi eredettörténete volt, mindnek más.
A többivel kb egyetértek.
Konkrétan a zsidó és keresztény vallás sikere hátterében szerintem az áll, hogy nem csak bemutat egy isteni rendet/rendszert a mindenségben, hanem az igazságot és a szeretetet helyezi a középpontba. Istent személyes viszonyba helyezi az emberrel, kb. mint egy szigorú apát a gyereke fölé. Érzelmileg ejt rabul.
Mindenkinek ad esélyt, egy bizonyos megszabott ideig van választása az embernek. Isten mindenkinek megfizet, mindenki elnyeri a méltó büntetését.
Az ember lelkében folyamatosan küzdenek a pozitív és negatív érzések. A lázadás a világ igazságtalanságai ellen, a bűntudata miatt, amit nem tud hova tenni, de tudat alatt mindenki megbékélésre vágyik.
Erre ad mélyreható választ a kereszténység. Aki kitalálta, nagyobb önismerete volt, mint előtte bárkinek.
Huhh...
Te melyik istenről beszélsz? Mert a Bibliában leírt történetek szerint Isten nem igazságos, nem szeretettel fordul az emberhez és nem ad esélyt az akarata ellen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!