Pontosítsunk:
1. A "más evangélium hirdetéséről" (Galata levél értelmében véve) már írtam. Nem más, ugyanaz az evangélium ami hirdettetik, hiszen a teljes Újszövetség része a standard mormon szentírásgyűjteménynek.
2. Az a bizonyos "hozzátesz" vagy "elvesz" (Jelenések könyve 22:18), az viszont egyrészt nem a "Bibliára" vonatkozik (hiszen az a Jelenések írásakor Kr.u. 98-ban még "Biblia" nem létezett, sőt maga a János evangélium is csak 1-2 évvel utána keletkezett), hanem természetesen a Jelenések Könyvéra amit lezár az a szakasz. Másrészt más keresztények is tesznek hozzá a Bibliához (hiszen az nem is tiltott, nem is lehet Istennek megtiltani), gondoljunk a "Szenthagyományra" a katolikusoknál, de akárcsak arra is, hogy maga a Biblia nem ugyanazokból a könyvekből áll a katolikusoknál, protestánsoknál, ortodoxoknál, etiópoknál, szíreknél sőt még a koptoknál sem. Úgyhogy akkor a történelmi keresztények is tesznek hozzá illetve vesznek el a gyűjteményből, amivel önmagában nincs is baj. Szóval ebbe a sorba mormonok is nagyon jól beleilleszkednek.
"Nem más, ugyanaz az evangélium ami hirdettetik"
Talán Mormon könyve ugyanaz, mint az Újszövetség? Természetesen nem, tehát más evangéliumot hirdetnek.
"Úgyhogy akkor a történelmi keresztények is tesznek hozzá illetve vesznek el a gyűjteményből"
Ilyen szinten ez nem igaz. Egy keresztény felekezet se tesz hozzá új kinyilatkoztatást. Például a katolikus és ortodox Szenthagyomány nem valami új hamis kinyilatkoztatás, mint a mormonok esetében, hanem a már meglévő kinyilatkoztatás értelmezése, vagy apostolok szóbeli, később leírt tanításai. De nincs benne semmi olyan, ami a Bibliával nem összeegyeztethető.
Az etióp kánonban sincs új kinyilatkoztatás, csak ők elfogadnak több, már Jézus idején is létező írást.
"hiszen az nem is tiltott, nem is lehet Istennek megtiltani"
Istennek nem lehet megtiltani, de Isten önmagával hasonulna meg, ha adna további kinyilatkoztatást. Mivel a Biblia alapján a kinyilatkoztatás Krisztussal lett teljes, amit pünkösd után a Szentlélek fejt ki az apostoloknak.
Arról nem beszélve, hogy a hamis próféta Smith könyve ellent is mond Isten szavának.
Úgy érzem körbe-körbe járunk.
1.
Talán Mormon könyve ugyanaz, mint az Újszövetség? Természetesen nem, tehát más evangéliumot hirdetnek.
A mormonok nem a Mormon Könyvét hirdetik, hanem Jézus Krisztus evangéliumát. A Mormon Könyve csak egy a szentírásaik közül, hasonlóan az Ó- és Újszövetség más szentírásaihoz.
2.
Ilyen szinten ez nem igaz. Egy keresztény felekezet se tesz hozzá új kinyilatkoztatást. Például a katolikus és ortodox Szenthagyomány nem valami új hamis kinyilatkoztatás, mint a mormonok esetében, hanem a már meglévő kinyilatkoztatás értelmezése, vagy apostolok szóbeli, később leírt tanításai. De nincs benne semmi olyan, ami a Bibliával nem összeegyeztethető.
Pont erről beszélek én is. A mormonok szerint a Mormon Könyvében, a Tan és Szövetségek Könyvében, és a Nagyértékű Gyöngy gyűjteményében sincs semmi olyan ami ne lenne összeegyeztethető a Bibliával. Annyira nem, hogy egy kötetben adják ki a Bibliával (ezt nevedik Quad kiadásnak) és együttes indexelési rendszert is alkalmaznak rájuk.
3.
Az etióp kánonban sincs új kinyilatkoztatás, csak ők elfogadnak több, már Jézus idején is létező írást.
Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy jelezzem az Újszövetség egyetlen könyve sem létezett Jézus idejében. A protestáns, katolikus, ortodox, kopt vagy szír bibliai gyűjteményt pedig nemcsak Jézus, de egyetlen apostola sem látta egyben, mint válogatást nem hagyta jóvá, sőt majdani létezéséről sem tudtak. Ettől még az Újszövetség írásait is hiteles szentírásoknak tekintjük, nemcsak az ószövetség könyveit (amelyet egyébként egybeszerkesztett, kanonizált válogatásként szintén nem látott sem Jézus, sem az apostolok).
4.
Istennek nem lehet megtiltani, de Isten önmagával hasonulna meg, ha adna további kinyilatkoztatást. Mivel a Biblia alapján a kinyilatkoztatás Krisztussal lett teljes, amit pünkösd után a Szentlélek fejt ki az apostoloknak.
Megismétlem: a Biblia mint kanonizált válogatás, csak a niceai zsinat (AD 325) után jópár évvel, tehát az apostolok halála után többszáz évvel vált véglegessé.
5.
Arról nem beszélve, hogy a hamis próféta Smith könyve ellent is mond Isten szavának.
Fentiek alapján tehát belátható, hogy a mormonok szerint szentírásaik között nincs ellentmondás. Ami ellentmondást a történelmi keresztények látnak az nem a Biblia és a Mormon Könyve között van, hanem a Biblia történelmi keresztény értelmezése, és mormon értelmezése között.
Summa summarum az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza egy a 41000 keresztény felekezet közül, legalábbis mormon értelmezés szerint. Más egyházak tagjai gondolhatják másképp, de ez már nem tudományos vagy logikai kérdés, hanem hitbeli.
Ha Te abban hiszel, hogy Joseph Smith hamis próféta lelked rajta, de meg kell értened, hogy a mormonok nem így hiszik. Egymás hitét tartsuk tiszteletben.
Idézném a mormonok 11. hittételét:
"Igényt tartunk arra a kiváltságra, hogy saját blelkiismeretünk parancsai szerint hódoljunk a Mindenható Istennek, és minden embernek megadjuk ugyanezt a kiváltságot, hadd hódoljanak úgy, ott és annak, ahogy, ahol és aminek akarnak."
Nézd, ragozhatod tovább, ettől még a mormon vallás egy álkeresztény szekta lesz. Pont annyira keresztény, mint az iszlám. Ugye, még a történet is kísértetiesen hasonló, csak más szereplőkkel. Valószínűleg Smith hamis próféta hallott Mohamedről, innen lopta az ötletet.
"Ami ellentmondást a történelmi keresztények látnak az nem a Biblia és a Mormon Könyve között van, hanem a Biblia történelmi keresztény értelmezése, és mormon értelmezése között."
Ez nyilván nem igaz, csak egyszerűen a szekta tagjai nemes egyszerűséggel átlépnek felette. Például a Bibliában szerepel, hogy Jézus feltámadt, 40 napig volt tanítványai körében, majd felemelkedett a mennybe, elfoglalta helyét az Atya jobbján és csak a végítéletkor fog visszatérni. A mormonizmus ezt meghazudtolva állítja, hogy valami sose létező nefitáknak tanított.
Ez nem eltérő értelmezés...
Nem véletlenül írtam azt se, hogy "sose létező". A mormon könyve a Biblia legócskább, legaljább paródiája, tele történelmi hazugságokkal, áltudományos állításokkal. Ezt a szennyet nem csak a keresztény hit, de a tudomány is egyértelműen cáfolja. Annyira hiteles, mint a szcientológia és Xenu.
1. A Mormon Könyve nem történelemkönyv (ahogyan a Biblia sem), Isten üzenetét egy tanmesébe ágyazva mondja el nekünk (ahogyan a Biblia is teszi). Érdektelen kérdés, hogy a nefita nemzet létezett-e vagy sem, ahogyan az is érdektelen kérdés, hogy valóban 6000 éves-e a Föld. Tudományos szempontból a nefita nemzet létezése nem bizonyított, a Föld viszont bizonyítottan létezik már kb. 5 milliárd éve, csak nagyon tájékozatlan ember gondolhatja, hogy 6000 éves. Ettől még józan ésszel senki sem mondja a Bibliára, hogy szemenszedett és nyilvánvalóan ostoba hazugság, hiszen nem ez benne az isteni üzenet. Egy Szentírás hitelességét nem a benne szereplő történetek valóságalapja adja, hanem a történetekbe csomagolt kerügma. A Mormon Könyve üzenete az, hogy Krisztus tanításainak követése a mindennapi életünkben áldásokat hoz ránk és környezetünkre, továbbá cél-értelmet ad, lelki és szellemi fejlődésre motivál, ezt a szentírásbeli üzenetet aztán az egyháztagok a saját életükben és közösségeik életében megtapasztalják. A Mormon Könyve ezt egy ciklikusan ismétlődő történeti folyamattal ábrázolja (meséli el szimbolikusan), ahogyan Jézus mesélt egy emberről aki "ment le Jeruzsálemből Jerikóba..." Szerinted érdekel az komolyan valakit, hogy létezett-e ilyen ember?! És ha igen, valóban Jeruzsálemből ment-e Jerikóba?!
2. Ami Jézus halála és mennybemenetele utáni megjelenését (mint a Biblia állítólagos meghazudtolását) illeti, talán hallottál már egy Saul nevű emberről aki István vértanú halála után valamivel (amikoris a megkövezők ruháját őrizgette), szóval később a damaszkuszi úton...
3. Ami az iszlámot illeti, a Korán valóban tanít Jézusról ("Iszá, béke legyen vele"), de az Újszövetséget nem tekinti hiteles szentírásnak és nem adja ki egybekötött szerkesztésben a Koránnal. A muszlimok nem tekintik magukat kereszténynek (ellentétben a mormonokkal), mindazonáltal az Írás Népeként tisztelik és elismerik a zsidókat és keresztényeket is. Sok névleg kereszténynél keresztényebbek is vannak közöttük szép számmal, de ez csak a magánvéleményem, amit személyes tapasztalataimra alapozhatok. A prófétaság ötletét nem kellett "Mohamedtől lopni", mert tele van minden szentírás a prófétaság szellemével és lelkületével, a Jézust követőek közül ilyen próféta-szentíró a pathmoszi János apostol, mint a Jelenések Könyve mutatja. De a prófétálás lelke sok későbbi apokrif iraton is érezhető. Ahonnan ez kiveszett az inkább negatívum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!