A bibliában közölt jelenések megélése alatt a szerzők drogok és tudatmódosító szerek hatása alatt álltak?
Pl Ezékiel, János drogozott-e? Az angyalokról adott leírás is elég elmebeteg-
Feltételezem hogy valamilyen tudatmódosító szer hatása alatt állhattak a szerzők akik megörökítették a tripjeiket a bibliában.
Pár országban ezért megköveznének, vagy nyilvános korbácsolás a főtéren, tv által mutatva.
Örülj neki hogy az eu-ban élünk, ezért csak JELENTVE!!!! a kérdés, provokálásért!
Nem valószínű, de a próféták, és hasonló látomásokat látók esetén sok vallástörténész, kultúr-antropológus, és hasonló kutató felvetette már, hogy például skizofréniához hasonló, hallucinációval járó elváltozásoktól szenvedtek. Persze ez a tudományos vélemény, egy vallásos személy kinyilatkoztatásnak tekinti azt, amit a tórában, bibliában, vagy koránban lejegyeztek a próféták látomásairól.
Kapcsolódik, bár nem szorosan, hogy a hasonló őrületet nagyon sok kultúrában szent tébolyként tartották számon, és tisztelték az ilyen személyeket. Az észak-amerikai őslakosoknál például, de a közép, és kelet ázsiai animista kultúrákban is.
És igen, egyes helyeken, bár nem mindenhol, ahol látomásokra támaszkodtak, drogokkal váltottak ki víziókat. Amennyire tudni lehet, a zsidók között ez nem volt szokás.
Ez hol provokálás? A sámánisztikus hiteknél bizonyítottan használtak gombákat, növényeket a pszichedelikus látomások eléréséhez. Az Ószövetség bizonyos részei 10000 éve íródtak. Akkor még nem volt Jézus se, a judaizmus volt, és nagyon más volt, mint most. Simán elképzelhető, hogy az Istennel való kapcsolathoz, vagy az íráshoz használtak tudatmódosítókat.
De az elvakult hit is eredményezhet halucinációkat. Ma is vannak angyalt látni vélő személyek. Nem kell hozzá drog, csak meditatív állapot.
Ez nem valláskritikai kérdés inkább?
Nem hinném, ugyanis a Jelenések könyvének szerzője úgy tűnik, egy tudatosan megválasztott műfajt használt.
Az apokaliptika mit irodalmi műfaj mára kihalt, de régen egy divatos műfaj volt. Virágzása a i.e. 2. század és az i.sz. 2. század közé tehető.
A szerző feltehetően azért választhatta ezt a műfajt, mert azt akarta, hogy csak a célszemélyek tudják elolvasni. Ha feltételezzük, hogy a szerző tényleg János apostol, és a könyvet egy börtönszigeten, Pátmoszon írta, akkor nyilvánvaló, hogy miről van szó:
A könyvet ki kellett juttatni a szigetről, ez azonban nem ment olyan könnyen, mert a cenzor elolvasta. Az pedig nem lett volna jó, ha megérti, mert Róma pusztulásáról tilos volt beszélni abban a korban. Márpedig a Jelenések könyve 17-18. fejezetében feltehetően erről van szó. A szerző tehát az apokaliptika műfaját választotta, így pedig könnyebben átmehetett a könyv a cenzúrán, hiszen a rómaiak talán nem igazán értették, hogy miről van szó.
Nem egyedi eset ez: már Dániel könyve esetében is hasonló indok volt a háttérben. A könyv keletkezési idejét a Katolikus teológia az i.e. 2. századra teszi. Ebben az időszakban, pontosan i.e. 167 és 164 között erőszakos hellenizálási kísérlet folyt a zsidóknál. A szerző tehát az apokaliptika műfajában írt Dániel könyvében több helyen a zsidóknak, hogy elmondja a tantítását. Nem lett volna ugyanis jó, ha a szeleukidák beleolvasnak, és látják, hogy róluk miként írnak. Jelképekben viszont egyszerűbb volt kommunikálni.
Az intenzív böjt maga is elő tud idézni ilyen megváltozott tudatállapotot.
Az elsővel valami komoly probléma van. Nem ismeri sem a vallásokat, sem a történelmet, viszont fanatikus.
Pff, nem...
Látszik, hogy nem olvastál más ókori, közel-keleti szerzők műveit sem. Sokkal hajmeresztőbb dolgokat és műfajokat lehet találni.
7-es hogy jönnek ide más közelkeleti művek, és azok szerzői??
Egyébként a műfaj, és a szerző tudatállapota között semmilyen kapcsolat sincs...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!