Miért keveredtek a kereszténység eszméi a feudalizmussal és a születési előjogok rendszerével?
Mert a hierarchia egyik legőszintébb és legrobosztusabb formája. Jól skálázható, mivel fraktálszerű.
De ez nem keresztény sajátosság, a világ valaha létezett és most létező civilizációjának elválaszthatatlan része. Ma csak kevésbé van szem előtt, mint régen. Ennek pedig az az oka, hogy az emberi természet része, evolúciójának eredménye, hogy az emberi közösségek szerveződésének alappillére mindig is a vérségi kötelék (család).
A Mirari vos enciklikát 1832-ben adta ki XVI. Gergely pápa, amikor már bőven szembesült az Egyház a liberalizmus elfajzásával, a papok kivégzésével, a szentségek, templomok meggyalázásával. Igen komoly egyházellenesség volt pl. Franciaországban. Napóleon után vagyunk, aki kifosztotta Rómát és börtönbe vetette a pápát. A Mirari vos ezekre válasz. A szövegben a pápa a "zabolátlan szabadságot" kritizálja, tehát a liberalizmusnak nem a jó oldalát és az emberi jogok védelmét, hanem azt, ahová fajult. Igen, kritizálta a sajtószabadságot is. No most, azt sem árt tudni, hogy ekkor igen durva - még mai szemmel is - obszcén és egyéb írások jelentek meg szabadon. És ez az a kor, amikor a pápa erre igen határozottan, elég erős szavakkal reagált. Ma ilyen határozottan nem szólal fel az Egyház, ha Charlie Hebdo mondjuk a pápát és egy imámot intim szituációban rajzolja le. A XIX. században azonban ezeket nem hagyták annyiban...
Ugyanez a XVI. Gergely pápa egyébként felszólalt a rabszolgaság és a rabszolgakereskedelem ellen, amikor mondjuk a magát liberálisnak mondó Franciaország Afrika nyugati partján még bőven adta-vedte a feketéket, mint az állatokat.
No igen, összemosni a liberalizmus kezdeti változatait, a szélsőséges formáit a liberalizmussal, az rendben van.
A kereszténységből bezzeg csak a legszebb részeket szabad említeni. Ha pedig valamit nagyon durva módon kezeltek, akkor nyilván kézre esik a számukra kedvező enyhítő körülmény.
Szerintem csak arról van szó, hogy az ábrahámi vallások ugyanarról a kegyetlen istenképről szólnak. Benne van a velejében a kereszténységnek is a bronzkori kecskepásztor családot és rokonságot védő minden szigora.
15 milyen kezdeti liberalizmus? remélem tudod hogy franciaországban jött létre és az lett az eredménye hogy... ja várj népírtás volt a szabadság nevében meg vallásüldözés is...
megint csak aki nincs velünk az ellenünk van!
az a baj hogy a kereszténységnek meg vannak a dogmái azaz ha azon kívül cselekszik valaki akkor az már nem keresztény!
ellenben az ilyen társadalom-politikai irányzatoknak nincsenek dogmáik hanem skáláik vannak!
jobb és bal oldal? tudod mi a végük? az egyiknek az anarchia és káosz a másiknak pedig a drákói szigor elnyomás és észak-koreai diktatúra!
az meg a másik hogy amiket ezek az oldalak hirdetnek azok fizikailag lehetetlenek!
1. Parlamentarizmus már létezett a francia forradalom előtt Angliában is. Az angol whigek is liberálisok voltak a maguk módján, és nem olyanok voltak, mint Franciaországban. Ők küzdöttek Angliában azért, hogy a katolikusok ne legyenek hátrányosan megkülönböztetve.
#12 Nagyon-nagyon nem ez volt az enciklika háttere, torzítasz. Napóleon után restaurálták a Bourbonokat (1814-1830), és a szentséggyalázást halálbüntetéssel büntették (többek között X. Károly). Amikor ez az enciklika megíródott, már a Bourbonok újra megbuktak (1830).
Egyes franciák (a katolikus (!) Lemannais köre) szerették volna azt, hogy a szabadságjogokat és a katolicizmust összehangolják. És erre írta azt XVI. Gergely, hogy nem, a szabadságjogokat és a katolicizmust nem lehet összehangolni, ugyanis a tévedésnek nincsen joga:
IX. Pius Syllabus errorum-a pedig explicite tévedésnek tartja az Egyház és az állam szétválasztását, a katolikus államvallás megszüntetését, a vallásszabadságot, és azt is, hogy a pápa kibékülhet a modern progresszióval.
"Miért látott az Egyház annak idején a klasszikus (!) liberalizmusban ellenséget (pl. Mirari vos enciklika, Syllabus errorum)?"
Miután a klasszikus liberalizmus eleve Isten és keresztényellenes indult, ezért. Ja, ma is az.
A klasszikus liberalizmus azt hirdeti, hogy szabadon lehetsz hülye, aberrált és bűnös
#16: [link]
Nem kívánok veled vitatkozni arról, mi a liberalizmus, a fenti linken pontosan megtalálod amit nálunk tanultabbak gondolnak a liberalizmusról, mint fogalomról. Nálad bekattanhatott valami.
"A liberalizmus, más néven szabadelvűség, a szabadságot jelentő liberty szó után alapvetően a személyes szabadságon és törvény előtti egyenlőségen alapul, vagyis a szabad gondolatok széles spektrumát jelentő eszmerendszer, melyek közös vonása, hogy az egyén szabadságát jelölik meg mint legfontosabb politikai célt. Gyökerei a 17–18. századra, a felvilágosodás idejére nyúlnak vissza. Olyan korábbi alapvető elveket tagadott meg, mint az uralkodók isteni felhatalmazása, az öröklött kiváltságok, államvallás és protekcionizmus."
Az idézet utolsó mondatát emelném ki.
"Miután a klasszikus liberalizmus eleve Isten és keresztényellenes indult, ezért. Ja, ma is az.
A klasszikus liberalizmus azt hirdeti, hogy szabadon lehetsz hülye, aberrált és bűnös"
Hidd el, nem éreznéd magad jobban egy ultramontán eszmeiségű országban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!