Azt honnan szedik egyes vallásosak, hogy Ádámék és a Sátán tökéletesek voltak, ha egyszer bűnbe estek?
Tökéletes az, ami hibátlanul ellátja a feladatát. Ádámékra csak akkor lenne értelmes a tökéletes kifejezés, ha eleve az lett volna a feladatuk, hogy bűnbe essenek.
Mert ha a bűnbeesés egy hiba volt, az meg azt jelenti, hogy nem lehettek tökéletesek, hisz nem azt tették amit kellett volna.
Katekizmus:
Angyalok:
330 Mint tisztán szellemi teremtményeknek, értelmük és akaratuk van; személyes [169] és halhatatlan [170] teremtmények. Tökéletességük fölülmúlja minden látható teremtményét. Ennek bizonysága dicsőségük ragyogása. [171]
Első emberpár:
374 Az első ember nemcsak jónak teremtetett, hanem barátságban volt Teremtőjével, és összhangban önmagával és az őt körülvevő, egész rábízott teremtéssel. Ezt a harmóniát csak a Krisztusban megvalósuló új teremtés dicsősége képes fölülmúlni.
375 Az Egyház a bibliai nyelv szimbolikáját az Újszövetség és a Hagyomány fényében hitelesen értelmezve tanítja, hogy Isten ősszüleinket, Ádámot és Évát a szentség és igazság eredeti állapotában teremtette. [246] Az eredeti szentség e kegyelme részesedés volt az isteni életben. [247]
376 E kegyelem ragyogása az emberi élet minden dimenzióját megerősítette. Ameddig az ember szoros kapcsolatban maradt Istennel, nem kellett sem meghalnia, [248] sem szenvednie. [249] Az emberi személy belső összhangja, a férfi és a nő közötti összhang, [250] továbbá az első emberpár és az egész természet közötti összhang alkotta azt az állapotot, amit "eredeti igazságnak" nevezünk.
377 A világ fölötti "uralom", melyet Isten kezdetben az embernek átengedett, elsősorban magában az emberben nyilvánult meg, mint önuralom. Az ember egész lényében érintetlen és rendezett volt, tudniillik szabad volt a hármas bűnös kívánságtól, [251] melyek az érzéki gyönyörűségek, a földi javak vágya és az önérvényesítés uralma alá vetik őt, az értelem parancsa ellenére.
Jaj, milliárdszor volt már ez kérdés. Mindig te tetted fel? Amúgy legutóbb tegnap lett ez ismét teljesen kivesézve.
Tökéletes, abból a szempontból, hogy nem volt benne bűn, Isten eleve nem programozta az emberbe a bűn cselekvésének vagy elgondolásának a képességét. De a szabad akaratot csak úgy tudta biztosítani, hogy adott választási lehetőséget. Isten vagy a bűn.
"Mert ha a bűnbeesés egy hiba volt, az meg azt jelenti, hogy nem lehettek tökéletesek, hisz nem azt tették amit kellett volna."
Akár így is tarthatod, lényeg, hogy értsd a miértjét. Isten a "minden igen jó"-t úgy értette, hogy a világ bűntelen volt. De ha nem adod meg a választási lehetőséget, akkor hogyan választhatja az ember a bűnt Isten helyett? Látod, h Isten milyen kifinomult? eleve nem teremtette az emberbe a bűn cselekvését vagy elgondolását, mert az tényleg kritizálható lett volna, de a választási lehetőséget megadta. Csodálatos az Isten
Ha vannak, akik a bűnt választották, akkor eleve úgy kellett hogy legyenek teremtve.
Hisz az elkövetéshez három dolog kell, hajlam, motiváció és lehetőség. Lehet hogy látom, hogy valakinek kilóg a zsebéből a húszezres, de ha jól állok anyagilag, nem lesz miért ellopjam, eszembe se fog jutni. Ha épp éhezek, eszembe fog jutni ugyan, de ha nincs bennem hajlam a lopásra, akkor nem fogom megtenni. Ha pedig ugye eleve nincs ott a húszezres, akkor lehet hogy el akarnám lopni, de nem tudom megtenni lehetőség híján.
Szóval Sátán és Ádám is csak úgy eshettek bűnbe, ha mindhárom feltétel adott volt. Eleve bennük kellett legyen a hajlam a bűnre. Ezen kívül vagy őket, vagy a környezetüket olyanra kellett teremtse Isten amiből motivációt nyernek a bűnre. És ezen felül kellett mint lehetőséget is megteremtenie a bűnt.
Ha mindezt így is akarta, akkor tényleg tökéletes volt a teremtés, csak ugye ekkor egy az egyben az volt a célja, hogy a bűn megtörténjen. Ha pedig nem így akarta, akkor nem volt tökéletes a teremtés, hanem Isten hibázott. Vagy az egyik, vagy a másik.
#2
"De ha nem adod meg a választási lehetőséget, akkor hogyan választhatja az ember a bűnt Isten helyett? Látod, h Isten milyen kifinomult?"
Miért volt olyan fontos Istennek az, hogy az ember a bűnt válassza?
Az a gond, hogy a filozófiai, teológiai értelemben tökéletesség fogalma nem teljesen ugyanaz, mint a köznapi szóhasználatban.
A tökéletesség abszolút értelemben csak Istenről állítható, mivel ő minden lehetséges értéket abszolút módon birtokol. A teremtmények csak relatív értelemben tökéletesek, azaz akkor, ha a saját substantiájával hibátlanul rendelkezik.
Egy kicsit gagyi és profán példa: egy szék substantiája az, hogy székként alkalmazható legyen. Legyen stabil, kényelmes, stb. Ha ezeket maradéktalanul betölti, akkor mondhatjuk tökéletesnek, akkor is, ha mondjuk nem lehet megenni. Mert az, hogy megegyük, nem tartozik a lényegéhez.
Az ember teremtésekkor az emberi substantiát tökéletesen birtokolta (nyilván nem abszolút értelemben volt tökéletes, mint Isten), csak a bűnbeeséssel ettől a lényegétől elfordult.
"Az ember teremtésekkor az emberi substantiát tökéletesen birtokolta (nyilván nem abszolút értelemben volt tökéletes, mint Isten), csak a bűnbeeséssel ettől a lényegétől elfordult."
Na de pont ez a lényeg. Hogy hacsak nem a bűnbeesés alapvetően része volt az embernek, akkor ez azt jelenti hogy sosem volt tökéletes.
Vagy ha úgy gondolkodunk hogy a bűnbeesésnek semmi köze ahhoz amilyen értelemben tökéletesnek hívjuk az embert, akkor utána is az kellett maradjon.
Az ősbűn nem azonos a mai ember bűneivel. A mai ember személyét a romlott természete készteti bűnre; Ádámnál a saját személye által romlott meg a természete.
Az ősbűn megértéséhez inkább a misztika áll közelebb, mint az erkölcsteológia.
Ádám bűne nem az engedelmesség-engedetlenség kérdése körül forog, hanem az ember-Isten kapcsolata körül.
"Ha vannak, akik a bűnt választották, akkor eleve úgy kellett hogy legyenek teremtve."
Nem. Szabad akarattal lettek teremtve. Nem volt kötelező a bűnt választani, és sokáig nem is választották. Tehát a szabad akarat bizonyított. Ha programozottak lettek volna, egyből a bűnt választották volna
"Miért volt olyan fontos Istennek az, hogy az ember a bűnt válassza?"
Ki mondta, hogy ez volt fontos Istennek? Miből szűrted ki, hogy ez fontos Istennek?
"Hisz az elkövetéshez három dolog kell, hajlam, motiváció és lehetőség. "
Csak szeretnéd, de ez nem igaz. A hajlam nem igaz, mert akkor nem lenne felelősséged. Így viszont megmarad a felelősség, mert szabad akaratból, kényszer nélkül döntöttek így, ahogy ti is, hogy istentelenek maradtok. Nektek is adott minden információ Istenről, mégsem tértek meg. Ez egyéni döntés, nem pedig azért van, mert nem tehettek róla, nem így teremtett Isten. Szóval a hajlamot kukázd ki és máris más megvilágításba kerülnek a dolgok
"Nem volt kötelező a bűnt választani, és sokáig nem is választották"
Honnan veszed, hogy sokáig? Erről semmit sem ír a Biblia. Miért költesz hozzá a Biblia soraihoz?
"Ki mondta, hogy ez volt fontos Istennek? Miből szűrted ki, hogy ez fontos Istennek?"
Te írtad, hogy ez fontos volt Istennek, és nem értettem, miért írsz ilyet, ezért kérdeztem vissza, hogy miért volt ez szerinted olyan fontos Istennek?
"Csak szeretnéd, de ez nem igaz."
Mint azt milliónyi gyakorlati példa mutatja nap mint nap, de, ez így működik.
Vannak, akik hajlamosak az erőszakos viselkedésre, mások nem, ezért ugyanabban a helyzetben is teljesen máshogy viselkednek.
"Nektek is adott minden információ Istenről, mégsem tértek meg"
Nem, mert nekem pl nincs hajlamom a hiszékenységre. Szkeptikus vagyok, mindent megkérdőjelezek, és ami nem kétség kívül bizonyítható, azt nem tudom elfogadni valósként.
Így vallás terén nekem eleve nincs választási lehetőségem, hisz maximum tettetni tudnám, mintha hinnék, de ettől még nem tudnék hinni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!