Mi a különbség a tudomány, a filozófia és a teológia között?
Na, na!
A filozófia 𝐄𝐋𝐕𝐈𝐋𝐄𝐆 tudomány, csak elég fiatal, ezért még nem kiforrott.
A teológia 𝐀𝐊𝐊𝐎𝐑 tudomány, amikor a vallásokat írja le. Amikor hittételt próbál bizonyítani, akkor meg nem.
A filozófia fiatal? Hát, a filozófia valamikor az axiális korban jelenik meg, Kr. e. 800 körül. A tudomány meg úgy Newtonnal születik meg, előfutárának Galilei tekinthető.
Inkább a tudomány tekinthető a filozófia egy újkori, nagyon specializált ágának (a megalapozó mű: A természetfilozófia matematikai alapjai Newtontól).
A tudoány "tudományos igényű" (értsd: egységesen megkövetelt kutatási módszertan) változata fiatal.
A tudomány alá nem csak a természettudományok tartozhatnak. Persze ezen dolgok tipologiáján lehet vitatkozni...
A teológia nem természettudomány. Nem azért mert Isten nem létezik, hanem mert a teológia nem Istennel foglalkozik, hanem vallási tanításokkal és azok magyarázataival. Helyesebb a hittudomány megnevezés. Utóbbi időben a teológusok már csak egymás agymenéseit csócsálják. Ezt persze tehetik tudományos módszertannal is... de minek?
A filozófia foglalkozik a természettel is, de kevésbé korlátozott kutatási módszertannal... ha egyáltalán kutat ás.
"A filozófia 𝐄𝐋𝐕𝐈𝐋𝐄𝐆 tudomány, csak elég fiatal, ezért még nem kiforrott."
Na, na! Ezt most te találtad ki. Neked csak elvileg, te dolgod
"A teológia 𝐀𝐊𝐊𝐎𝐑 tudomány, amikor a vallásokat írja le. Amikor hittételt próbál bizonyítani, akkor meg nem."
Ezt is te találtad ki. Bemondásra semmit nem fogadunk el. Mivel nem indokoltad, így nincs értéke ezeknek. A teológia egyébként hittudományt jelent. Még az ateista, bibliaellenes wikipédia is jól írja
"A filozófiának a tudományos igényű változata fiatal."
Ha így is van, akkor is tudomány. A kamu paleontológia is fiatal, a maga 120 évével, mégis a természettudomány egy ága, ahogy a filozófia a tudományé
"A tudomány alá nem csak a természettudományok tartozhatnak. Persze ezen dolgok tipologiáján lehet vitatkozni..."
Bár az ateisták is tudnák ezt
"A teológia nem természettudomány"
Egyértelmű. Ahogy a tudomány sem egyenlő a természettudománnyal
"A filozófia 𝐄𝐋𝐕𝐈𝐋𝐄𝐆 tudomány, csak elég fiatal, ezért még nem kiforrott."
Ne haragudj, de ezen felröhögtem. :)) Platón és Arisztotelész meg ezt látva már egész fiatalosnak érzik magukat a túlvilágon.
Ugyan nem tudom, hogy mit értesz "tudományos igény" alatt, de általában a bizonyítást szoktuk kritériumnak megnevezni a tudományosság kapcsán. Ezt már az antik filozófusok megalkották, mint a tiszta logikai levezetést, arról nem is beszélve, hogy ekkor a matematika és a filozófia még kéz a kézben járt. Nem nézte le egymást a természettudomány és a filozófia, mint ahogy ma (egyébként ma is inkább csak az alacsonyabb szintű "művelőknél" van jelen ez a fajta gondolkodás).
A kérdésre válaszolva:
A tudomány az emberi tudás szisztematikus, igazolt ismeretekre épülő rendszere. Forrásokból, meghatározott módszerek alapján következtet és levon konklúziót.
A filozófia (=a bölcsesség szeretete) arra kérdez rá, amire a természettudomány nem. Miért létezik bármi? Mi az ember? Mitől lesz valami erkölcsi értelemben jó vagy rossz? Mi a szépség? Egyáltalán mi a megismerés? Van-e Isten?
A teológia = Istenről való beszéd, tehát ilyen szempontból szűkebb, mint a filozófia, mert kifejezetten Isten megismerésére irányul, illetve hogy az ember számára ez gyakorlatilag mit jelent.
"Ugyan nem tudom, hogy mit értesz "tudományos igény" alatt, de általában a bizonyítást szoktuk kritériumnak megnevezni a tudományosság kapcsán. Ezt már az antik filozófusok megalkották, mint a tiszta logikai levezetést,"
Materialista a válaszoló. Ők csak a természettudományt fogadják el, mint tudomány, a többi neki sarlatánság. A logikai bizonyítás sem fogja meghatni. Évek óta küzdök velük. Szoktam mondani, hogy ha következetesek, akkor nem fogadják el a logikát és a matematikát sem, mert az anyagból nem lehet levezetni a szellemi dolgokat, lévén, hogy önellentmondás.
Ezért próbálják "ellehetetleníteni" a filozófiát is, mint tudomány. Nekik csak a materializmus lázetik a maga logikátlanságával, körkörösségével és paradoxonaival
"A logikai bizonyítás"
Mutathatnál már végre egy ilyet. Gyanítom, hogy nem értesz hozzá.
Csak röviden!!!
Teológia: vallás tudomány! A vallást kutatja amiben egyrészt szerepet játszik a történelem, művészet, építészet, valamint filozófia is! Egyrészt kutatja a vallási személyeket pl kereszténység na ott kutatja az apostolok életét Jézus életét a hozzá kapcsolódó műveket magát a szent ÍRÁSOKAT valamint a szellemi dolgokat mind filozófiai értelemben mind valós értelemben pl ugyan úgy kutatja az angyalokat (nem őrült módon) hanem bizony az emberek hosszú sorokat írtak le az angyalokról ábrázolás neveik szerepük történetük rangjuk és igen nagyon de nagyon bonyolult tud lenni! A teológia nem vicc nagyon komoly filozófiai tudomány ág!
Teológia= folizofia + vallás + tudományos megközelítés rendszerezés
Maga a filozófia bármi lehet azaz valós vagy kitalált dolgok eszmék stb
Tudomány bármi amit mérni lehet vagy rendszerezni
Habár a filozófia és teológia is tudomány ágnak számit ahogy az irodalom is lehet tudományos ág mert hat vannak komoly nyelvtani dolgok szabályok stb de ugye az irodalom nem egy mérhető dolog ez egy általunk kreált dolog ellenben a számok a képletek és az elemek tőlünk függetlenül létező dolgok!
Ezért van hogy van
Human tudomány
És nem human tudomány amit nem tom most hogyan neveznek pontosan
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!