Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mekkora az esély arra hogy a...

Mekkora az esély arra hogy a mai vallások tulajdonképpen több ezer éves kargó-kultuszok?

Figyelt kérdés

[link]

Csak egy példa:

"A reménykedő bennszülöttek a John Frum nevű, fehér arcú vezér eljövetelét várták, aki vörös repülőgépével és hajóhadával meghozza a várva várt rakományt, és elviszi tőlük a fehér embereket. Vörös keresztekkel és kapukkal díszített szent helyeiken felállították John Frum és gépe figuráját.

A vörös kereszt jelképe a vöröskeresztes repülőgépekre utal, amelyek a háború alatt ingyenes egészségügyi eszközöket, gyógyszereket szállítottak a szigetekre."


Adott tehát egy technológiailag annyira elmaradott civilizáció hogy egyértelműen nem jöttek rá pl. mi csalogatna oda hozzájuk repülőgépeket, tehát nincs megfelelő magyarázatuk a nálukénál fejlettebb technológia (amit annyira várnak vissza) működésére.

A keresztények is például már 2 ezer éve várnak egy bizonyos valaki visszatérésére. És ez a valaki az őseink szemszögéből megmagyarázhatatlan dolgokat vitt véghez (pl. gyógyítás "kézrátétellel" - fejlettebb orvostudomány?). De kellett egy magyarázat így azt mondták a tetteire hogy csoda. És ahogy azt Arthur C Clarke mondta: "Egy eléggé fejlett technológia megkülönböztethetetlen a varázslattól."

Nem azt mondom hogy földönkívüliek. Csak azt hogy akár egy, a korát rendkívül meghaladó emberi civilizáció is lehetett (nem lehetett nehéz akkoriban egy ilyen társadalomnak elkerülnie a többit).



#vallás #technológia #kargó-kultusz #rakomány-kultusz #John Frum
2021. jan. 23. 13:39
 1/9 A kérdező kommentje:
És ez most miért lett átrakva az ezotériába?? A kérdésem egyértelműen vallással kapcsolatos! Eszem megáll...
2021. jan. 23. 14:02
 2/9 anonim ***** válasza:

John Frum-ról Richard Dawkins "Isteni téveszme" című könyvében olvastam, amikor a rakománykultuszokról írt.


Elképesztőnek tartom, hogy a benszülöttek hite mennyire hasonlít a kereszténységre. Ahogyan a keresztények a mai napig várják Jézus visszatérését, a benszülöttek ugyanúgy várják azt, hogy Jhon Frum visszatérjen.


Még valami sámánjuk is van, aki Jhon-al szokott "beszélgetni". Nem ugyanezt teszik a keresztények is? Mikor imádoznak Jézushoz, kb. abban a hitben vannak, mint a benszülött sámán.


Azt gondolom, hogy azért is lenne érdemes a rakománykultuszokat tanulmányozni, mert a Jhon Frum nevű messianisztikus alakba épített hit rámutathat arra, hogy kb. hogyan keletkezett a kereszténység.

2021. jan. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
*alakra
2021. jan. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Képes lehet-e egy civilizáció halottakat feltámasztani, még ha fejlett is? Hogyan tudják ezt átadni egyszerű embereknek?

Ha földönkívüliek, akkor hogyhogy ennyire ismerték az emberi testet? Ha földi civilizáció, akkor hogyhogy nem ismerjük?

2021. jan. 23. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért ez nem ilyen egyszerű. A rakománykultusz az, ami a neve, egy kultusz. Nem vallás. A vallás ennél sokkal többről szól.


A rakománykultuszra nem épül civilizáció. Nem ad erkölcsi iránymutatást, nem ihlet meg művészeket, nem adják érte életüket az emberek, nem szenvednek érte vértanúságot. A rakománykultusz nem más, mint amit az ókorban úgy hívtak, hogy bálvány. A hasonlatosság mentén történő, felszínes világszemlélet.


Még ha mondjuk, Jézus, vagy Buddha valamiféle nagyon fejlett civilizáció tagjai lettek volna, akkor sem rakománykultuszt hoztak létre, hanem inkább ahhoz hasonlítottak, akik a bennszülötteket felvilágosítják, tanítják, hogy azzal hozzák őket egy magasabb fejlettségi szintre.


Persze semmilyen vallás nem immunis a szektás viselkedés kialakulására, erre sok példa van. De ez inkább a vallás egy kóros vagy maladaptív működésének látom. De sok dologgal így van, hogy együtt járnak maladaptív folyamatokkal, mert ugyanaz, ami adaptívvá, vagyis alkalmazhatóvá tesz egy módszert, egyben maladaptívvá, azaz félrealkalmazhatóvá is teszi azt. Ez olyan, minthogy nem tudsz úgy technológiai eszközt fejleszteni, hogy nem fejlesztesz egyidejűleg fegyvert is vele, mert az, hogy mi eszköz, és mi fegyver, valójában használat kérdése.


De ha a vallásokat puszta kultikus vonatkozásukban vizsgáljuk, az olyan, mintha a technológiai fejlődésre azt mondanánk, hogy az tulajdonképpen fegyverek fejlesztésének története elsősorban. Szerintem ez téves szemlélet.

2021. jan. 24. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Valláskritikai szemszögből úgy vélem, hogy Jézus, sem Buddha, sem Jhon Frum nem voltak földönkívüliek.


Inkább olyan személyek voltak, akik nagy hatással voltak emberek egy csoportjaira, és legendák kezdtek el fűződni a nevükhöz.


Ebben nincs semmi meglepő, Nagy Sándorról is volt olyan legenda, hogy Isten fia, meg, hogy csodákat tett.

2021. jan. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Visszatették a kérdést. Köszönöm.


15:40

"Képes lehet-e egy civilizáció halottakat feltámasztani, még ha fejlett is?"

"Ha földönkívüliek, akkor hogyhogy ennyire ismerték az emberi testet? Ha földi civilizáció, akkor hogyhogy nem ismerjük?"

Mivel még mi se "maxoltuk ki" az orvostudományt ezért erre jelenleg nem lehet egyértelmű válaszunk. De tartsuk észben hogy pl. a Biblia nem Jézus hanem a technológiailag feltehetően elmaradottabb emberek szemszögéből íródott. Ami 2000 évvel ezelőtt élt felmenőink számára feltámasztásnak tűnt nem biztos hogy az volt (de ha akkoriban életben akartál maradni biztos nem feded fel a "trükkjeidet"). Ma pl. ismerünk mérgeket amelyek X órán át a tetszhalál állapotában tartják az embert, le van bénulva stb.


Titus Pullo

"A rakománykultuszra nem épül civilizáció."

Viszont épülhet rá vallás (mint bármely kultuszra). A vallásra pedig civilizáció. Nagyon úgy tűnik mintha a rakománykultusz egy valláskezdemény lenne.

"Nem ad erkölcsi iránymutatást"

De iránymutatást ad. Építsd fel ezt a "leszállópályát", imádkozz John Frum-hoz stb. Nagyon emlékeztet a kereszténység korábbi állapotára (építsetek templomot, imádkozzatok rendszeresen stb.) Nem tudok semmit a John Frum-ot várók erkölcsi értékrendszeréről de mind az ő rakományvárásuk mind a középkori keresztények reménye a túlvilági üdvözülésre kohéziót teremtett/tartott fenn az adott társadalomban. Mindkét hitrendszer bőséget ígér (egyik a földön, másik a túlvilágon), még ha mind a mennybejutásra, mind a rakomány eljövetelére ugyanakkora az esély.

2021. jan. 24. 09:31
 8/9 anonim ***** válasza:

Akkor a te logikád alapján a Názáreti Jézus (aki a harcos ateisták többsége szerint nem is létezett) olyan fejlett technológiával rendelkezdett, hogy a primitív ókori ember csodának/varázslatnak tekintette, ezért alakult ki a keresztény vallás.


“Nem azt mondom hogy földönkívüliek. Csak azt hogy akár egy, a korát rendkívül meghaladó emberi civilizáció is lehetett (nem lehetett nehéz akkoriban egy ilyen társadalomnak elkerülnie a többit).”


Miért nem találtunk semmilyen régészeti leletet vagy feljegyzést ami egy ilyen civilizációra utal abból az időből? Azért ez eléggé hasonlít az Atlantisz motívumra, ami állítólag egy a koránál jóval fejlettebb civilizáció volt, amiről szintén nem maradt fent semmilyen régészeti lelet, csak feljegyzések maradtak róla fent, na most ha az elég bizonyíték, hogy valaki leírta, akkor ugyan ezen az alapon elhihetitek azt is, hogy Jézus nem csak kitalált személy, sőt fel is támadt.

2021. jan. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Mekkora az esély arra hogy a mai vallások tulajdonképpen több ezer éves kargó-kultuszok?" Melyik? Csak mert, van egy pár, merőben eltérő szemlélettel és eredettel. Nézzünk párat, amit gondolkodás nélkül kilehet zárni és így hirtelen eszembe jut: bahai, iszlám, szikhizmus, buddhizmus. A kínai vallás/filozófia. Ezek pl. biztos nem kargó-kultuszok. Ezek többnyire ismert szellemi vezetőhöz, alapítóhoz köthetők.

A "vallások" az gondolom nálad a kereszténység. A kereszténység is alapvetően egy emberhez köthető, Jézushoz. "Csak azt hogy akár egy, a korát rendkívül meghaladó emberi civilizáció is lehetett" És Jézus ahhoz a civilizációhoz tartozott? Jaj, hagyjuk már ezt! Ennél bármi valószínűbb. Jézus zsidó volt, ott élt és tevékenykedett a római uralom idején. Ha valaki nem hisz a természetfeletti elemekben és a hozzá kapcsolódó történetben, akkor is ez igen valószínűtlen. A 2000 év neked talán réginek tűnik, de azért elég sok lelet és feljegyzés stb. van arról a korszakról és nem csak arról a térségről, hanem más helyekről is. Egy fejlett civilizáció egyik embere csak úgy feltűnt és eltűnt? Melyiké? Melyik nem ismert civilizációé, amikor Róma fejlett nagyhatalom volt, Izraeltől nem messze meg ott voltak a görögök, a filozófia fellegvára? Ez így igen valószínűtlen. Az nem egy elmaradott korszak volt, hogy feltételezni lehessen, hogy egyszer csak megjelent egy sokkal fejlettebb ember valahonnan és mindenki elájult tőle. A kereszténység nem így alakult ki, akár szkeptikus valaki, akár hívő. Jézus visszavárása is csak a felszínes szemlélőnek párhuzam a kargó-kultusz között. Jézus várásának teológiai okai vannak, amik alapvetően még az Ószövetségre vezethetők vissza, mivel a kereszténység a zsidó vallásban gyökerezik. Szóval a kereszténység esetében szerintem teljesen kizárható, hogy valami rejtélyes, fejlett, külső civilizáció behatása lenne.

A zsidó vallás, már egy fokkal érdekesebb. Mózes valami ufóval beszélgetett? Hát, én nem hiszem. Maga Isten az Ószövetségben, merőben eltér azoktól a humanoid istenektől, akik más pogány vallásokban vannak. Ez a zsidó vallás egyik legnagyobb különbsége. Tehát a bibliai Isten kizárt, hogy valami ember vagy ufó istenített verziója legyen. Esetleg az angyalok lettek volna az ufók? Ez már egy fokkal lehetségesebb. De, akkor pl. fura azért, hogy egy istenséget hirdettek. Misszionáriusok voltak vagy mi? Nekem ez is sántít. Egyébként, ebben az esetben már kb. 4000 év távlatáról beszélünk nem 2000. Ha történt valami külső behatás az legalább 4000+ éve volt, biztos hogy nem az elmúlt 1-2 ezer évben. Ezt a kargó-kultusz dolgot leginkább a mára többnyire kihalt, ősi politeista vallásokról lehetne a leginkább feltételezni. Egy fejlettebb civilizáció emberei lettek volna, akik hatalmaskodtak egy elmaradott civilizáción és lényegében úgy éltek, mint az emberek csak istenítették magukat? Egy elmaradott kőkorszaki civilizációnál nem volt nehéz fejlettebbnek lenni. Az istenségeik lehet, hogy létező emberek voltak, akiket később természeti jelenségekkel kötöttek össze. A pogány istenek meglehetősen emberiek, viszálykodnak és harcolnak a hatalomért, születnek, házasodnak és meghalnak. Ezekről már eltudnám képzelni, hogy valami emberek voltak eredetileg, pl. tőrzsfőnökök, királyok vagy akármik. De, akkor ezek még valószínűleg az első nagy civilizációk előtti történetek. Mindenesetre ez az egész nem ilyen egyszerű, hogy minden vallás valami kargó-kultusz vagy annak maradványa. Nem. Ha nem hívőként gondolkodom, akkor sem. A vallások hatással voltak egymásra, filozófiák, ideológiák születtek az élet nagy kérdéseire keresve a választ, vezetők tűntek fel stb. (És én személy szerint nem zárom ki a természetfeletti események megtörténtét sem.) A lényeg, hogy ez sokkal bonyolultabb annál, minthogy jöttek az ufók vagy valami külső behatás és azt kezdték el isteníteni és ez minden vallásra igaz. Ez is egy érdekes dolog, egy számításba vehető hatásmechanizmus, ami egyes esetekben előfordulhatott, de nem válasz mindenre. Általánosságban nem lehet ráhúzni minden vallásra.

2021. jan. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!

Adataid védelme fontos számunkra!

Mint a weboldalak többsége az interneten, honlapunk működéséhez és célzott hirdetések megjelenítéséhez mi és hirdetési partnereink is cookie-kat tárolunk az általad használt eszközön. Ahhoz, hogy ezt megtehessük, a hozzájárulásod szükséges. Erről az adatvédelmi tájékoztatónkban részletes információkhoz juthatsz, illetve bizonyos cookie-k használatával kapcsolatban további lehetőségeid vannak.