Szerintetek Jézus tanításai nélkül szegényebb lenne az emberiség?
Nem. Jézus csupa olyan dolgot mondott, amihez nem kell nagy képzelőerő. Ha átnézném a keleti vallások szent iratait, bizonyára abban is találnék egy rakás bölcsességet. Jézusnak inkább a marketingje volt jó, mivel nem csak egy rabbinak, hanem Isten fiának állították be a követői.
Ebben egyébként semmi meglepő nincs. Vannak olyan történelmi személyek, akiknek az alakjához legendák fűződnek. Nagy Sándorról is olyan legendák terjedtek el, hogy ketté vált előtte a víz, meg csodákat tett. Ennek természetesen a fele sem igaz.
Igen. Vannak olyanok, akiket nagyságrendekkel jobb életre tudott rávezetni. Ezek leszármazottjai, azóta is próbálják követni, amit az előző generáció ráhagyott.
Remélem az én 2000 évvel éksőbbi utódaimból nem fog kikopni a bölcsesség, mint út követése.
Mindezek a gondolatok akkor már a levegőben voltak, erre az is bizonyság, hogy a hatalmas Római Birodalom területén meglehetősen hamar elterjedtek.
Sokan voltak olyanok, akik hasonlóképpen gondolkodtak, hiszen a hellenizmus számos elemét tartalmazza már a keresztény eszméknek, néhol kissé más megközelítésben.
Seneca már jóval tovább is lép, hiszen kimondja, hogy a rabszolga is ember, nem beszélő szerszám, ahogy korábban szerették azt gondolni és ez már túlmutat a keresztény gondolkodáson, mert a kereszténység egészen jól megfért a rabszolgatartással, majd később a jobbágysággal, pedig ezek a társadalmi egyenlőtlenségek olyannyira alapvetően megszabják egy ideológia erkölcsiségét, hogy tulajdonképpen ki lehet mondani, hogy a kereszténység etikája kezdettől fogva visszahúzó erőként funkcionált és később is a kereszténység mindig konzervatív erőként gátolta a haladást - mind a mai napig.
Mivel magukat az őskeresztény eszméket nem ismerjük, csak az államhatalommal egyesült Egyház által összeállított Bibliából lehet valamilyen módon következtetni, meglehetősen bizonytalanul, nem lehet megállapítani, hogy eredetileg mit is tartalmazott, vagy a különböző fejlődési szakaszaiban mire volt helyezve a hangsúly.
Ezeknek az erkölcsi téziseknek bizonyosan voltak fejlődési szintjei, talán elég, ha megemlítem, hogy eredetileg a zsidó hitből fejlődött ki a kereszténység a zsidók között, akiknek az eredeti vallása csak saját népük között terjedhetett és nem tudjuk pontosan, hol, vagy mikor lett ez kiterjesztve a világ összes népére, egyesek tudni vélik, hogy az alexandriai hellenista hagyományokban jártas zsidó közösség érdeme a kereszténység egyetemessé válása, akik ezt a Jézusról szóló tanításokba be is építették.
Nekem az a véleményem, hogy kereszténység nélkül a társadalmi fejlődés már réges-régen eljutott volna a mai szintre, így akadályozta a világ szellemi, erkölcsi fejlődését.
A Biblia egy babonagyűjtemény, talán elég, ha annyit mondok, hogy 19 könyvében szerepelnek démonok.
Elképesztő, hogy ilyen írásmű túlélhette az ókort, már a középkorban is túlhaladott volt, komoly zavarokat is okozott, például a boszorkányüldözéssel és nagyon visszavetette az erkölcsi fejlődést.
Csak azért lehetett a felvilágosodás korától előre lépni, mert a szekularizációval el lehetett távolodni a keresztény etikától, így a humanizmus eszméi teret nyerhettek.
#7
A Biblia politikai okok miatt élte túl az ókort.
A kereszténység államhatalommá vállásakor eléggé megfogyatkoztak a Bibliák, mivel a rómaiak üldözték a kereszténységet. Nagy Konstsntin ezért saját pénzen rendelt 50 Bibliát az Egyháznak, ezek közül az egyik talán a Sínai kódex. Onnantól fogva, mint az állami vallás szent iratat már tekintéllyel kezelték.
A kereszténység - mint a zsidó vallás egy kis szektája, talán már rég eltűnt volna a történelem süllyesztőjében a szent irataival együtt, ha a rómaiak nem karolják fel.
Igen.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy Jézus tanítása nem csak az erkölcsről, az etikáról szól!
Szerintem tanításának elsődleges lényege az, hogy az embernek több van félretéve, minhogy a legjobb esetben egy hosszú, boldog életet éljen és végül, mégis csak a hanyatlásnak a pusztulásnak adjá át magát. Képzeljük el tanítványai lelkiállapotát, mikor az első alkalommal találkoztak vele azon az emlékezetes nap után, mikor a kereszten látták meghalni! Tudatuk akkor a magasba szökkent egy ember lehetőségeinek láttára, aki isteni kilétére ébredve a Krisztust hozta kifejezésre.
Jézus az emberek, a népek (ön-)tudatának felemelését látta feladatának; és megváltotta azokat akik tanítását komolyan veszik, nem a bűneiktől sem azok következményeitől, hanem az (ön-)tudat szánalmas állapotából.
Sokkal szegényebb lenne, mivel Jézus előtt nem volt egy "minta", hogy pontosan mit is jelent a szeretet itt a földön élve. Jézus óta tudjuk, hogy a szeretet nem csak az, ha azokat szeretjük akik bennünket is szeretnek, hanem azt is, hogy "szeretnetek kell ellenségeiteket" is, ha boldogok akarunk lenni.
Az Istennek le kellett születnie a földre azért, hogy bemutassa azt az Ő gyermekeinek, hogy mit is kell csinálnunk ha bántanak bennünket, ha nem szeretnek bennünket, vagy ha üldöznek bennünket.
Hogyan kell szeretni, és kiket kell szeretni. Mi az erkölcs alapelve, és a legfontosabb, hogy: HOGYAN LEHET ÚJJÁSZÜLETNI! Mert aki újjá születik az jut be az Isten Országába! Erre adott Jézus tanítást, és a tanítását a cselekedeteivel igazolta is.
Ezeket Jézus előtt nem tudtuk, és példa sem volt előttünk, hiszen az összes nagy szent embernek valamikor az életében arra kellett rájönnie, hogy meg kell térnie a bűneiből.
A világtörténelemben egyedül Jézus volt az, akinek nem kellett megtérnie, mert bűnt sem követett el, mivel Ő a földre leszületett Isten! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!