Miért nem maradtak fel a természet kultusz vallások amiknek környezetvédelmi szempontból legalább hasznuk is lett volna?
Mert a civilizációk kezdete óta már nem szabad ég alatt, hanem kötött, hierarchikus társadalmi rendben élnek az emberek, tehát más dolgokkal van tele a fejük, mint a természet. Eltávolodtak tőle. A nomádoknak, akik rendkívül alacsony népsűrűségben éltek, a legfőbb félnivalójuk a megfagyás, az éhenhalás, a medve... magyarul a természet erő voltak. Urakat nem féltek, mert szabadok voltak, senki nem mondta meg nekik, milyenek legyenek, vagy hogy indulás van tankötelességbe, sorkötelességbe, munkakötelességbe...
Ahogy fejlődött a technika, masszív falak és tető került a fejük fölé, ahogy nőtt a népsűrűség, a konfliktusok kényszerűen társadalmi szabályokhoz, kötelezettségekhez, hierarchiához vezettek. Ekkor már senkit nem érdekelt a hideg, mert begyújtottak, vagy a medve, mert bezárták a kaput. Az uraságok kényétől-kedvétől viszont volt félnivalójuk. Az ilyen közegben (feudalizmus) kiválóan és szükségszerűen tudott terjedni a "féld az Urat" típusú vallás illetve különféle válfajai. Ezek kéz a kézben jártak, és kölcsönösen erősítették egymást. A rendszer megszülte a saját képmását az egyistenhit formájában, fennmaradásának pedig szüksége volt erre az ideológiai háttérre. (Ne kérdőjelezd meg, ő mért földesúr, és milyen alapon dirigál neked.)
Szeretett volna az ábrahámi vallás Kínában is eluralkodni, minden bizonnyal könnyedén gyökeret is vert volna a csendes, szolgalelkű embertömegben. Csak nem jutottak el odáig. Mért nem? Mert kb. a Szir-darya vonalában vége lett a feudális világnak. Azon túl a "Kék Ég" alatt táborozó sztyeppei nomádok és a tajga 100 km-nként fellelhető rénszarvaspásztorai között nem tudott gyökeret verni a feudalizmus társadalmi rendre utasító vallása. Nekik továbbra is a természet erői határozzák meg az életüket, persze, hogy azokat lesik, és bálványozzák. Így hát nagyon eldugott helyeken ez-az még átöröklődött a régi természetvallásokból...
#4
Ne zavarjon, hogy az ábrahámi vallások és a feudalizmus megjelenése közt bő 2 évezred távolság van időben...
Tudom, hogy nem környezetvédők voltak, de a környezetet nem helyezték az ember "kívül". Tisztelték az a természetet, ami azért ma nem jönne rosszul.
Nem haladtunk meg semmit, a kereszténység vagy egyéb más világvallások is barbárok, egyszerűen adaptálódtak a kor környezetéhez.
Ha már a kereszténységet említetted, az sem helyezi a természetet az emberen kívül, sőt környezetünk megóvása alapvető keresztény érték. De például a hinduizmusban is fontos a természet.
Az pedig tény, hogy ezen természeti vallások meghaladottak lettek. Ennek van filozófiai és történelmi oldala is. Nem véletlen, hogy csak a legelmaradottabb társadalmakban maradtak fenn legtovább. Minden fejlődő társadalomban a vallás is tovább fejlődött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!