Szedjük össze azokat a jellemzőket, mely mind az 5 nagy vallásban benne vannak és megegyezőek (szedjük össze az összes jellemzőt, mely megegyezik, azonos és elfogadott köztük)?
És mik azok amiket a vallások ugyanúgy tartanak, mint biztos igazságot? A halál az biztos, azt tudjuk, de mi biztos és igaz még kollektíven nézve? Mit tartanak? Mi az amiben hiszenk? Mi az amit kijelentenek?
Lélek halhatatlanság?
Örök körfogás?
Állandó változás?
Ez nehéz lesz! Buddhizmus azt tanítja, h nincs Isten (vagy csak nem foglalkozik vele), zsidó és keresztény vallás szerint van Isten, és teljes szívvel, lélekkel és minden erőddel szeretni kell.
Buddhizmus szerint a lélek forog körbe, újabb inkarnaciok, míg a végén megy a nagy semmibe (Nirvana), vagyis megsemmisül, a zsidó és keresztény hit szerint a lélek hallhatatlan és nincs körforgás, csak 1 élete mindenkinek, utána pedig a menny vagy a pokol vár.
Talán a lopást minden nagy világvallás elítéli, hozzáteszem, az iszlám alapítója, Mohamed nem kevés rablóhadjáratot szervezett.
Talán a homoszexualitást és a kisgyermekek megerőszakolását minden vilagvallás elítéli. Itt megjegyzendő, hogy a magát legnagyobbnak és legeredetibb kereszténynek tartó Római Katolikus Egyháznak a középkorban volt homoszexuális pápája, és a papi pedofília botránya a mai napig tart, homokos bíborosok buktak le (McCarrick bíboros) es kerültek börtönbe (George Pell bíboros), a klérus pedig országonként ezres nagyságrendben termeli a szexuálisan megrontott kisfiúkat.
a kérdésed nehéz, jó, s nem a gyakorira való - hosszabb, elmélyült tanulmányt igényel. Ezt ajánlom, nagyon jó: [link]
(felhívom továbbá a figyelmed, hogy az előszó, H.Smith írása nincs szinten Schuonnal, kihagyható)
Köszönöm látszik érthető a kérdésem. Az a lényege, hogy mi az amit biztosan tudunk és mik amik alapelvek (bár megeleht, hogy ez nagyon éretlen kérdés, mivel ezeket mindenki tudja - mégis érdekel, hogy összevonva egy elismert és betartható dolgok melyek.
Ha további gondolataim lesznek melyek még szélesebbre nyitják a kérdésem, írok.
Egy kísérlet:
az emberi lét (és más élőké is) értékes
az élet egyszerű hétköznapjait ciklikusan visszatérő (és más, kivételes dolgokhoz kötődő) ünnepek tarkítják. A rendszeresen visszatérő ünnepek az élet körfolyamatiaról, a rendszertelenek az élet egyirányúságáról emlékeznek meg
az ember helyzete a világban kitüntetett
az embernek van a 3D-s, szagos, kézzelfogható testén felül más, nem látható része is
az ember felelős magáért, közösségéért és a nála "kisebbekért"
amíg az emberben nem alakul ki belső rend és fegyelem, addig a társadalom által meghatározott szabályokat kell követnie
e szabályok kultúrafüggetlenek, be nem tartásuk szankciókat von maga után
Egyelőre ennyi jutott esezmbe.
Mi keresztények úgy gondoljuk, hogy az embernek van egy veleszületett vágya a transzcendens felé. Ez tapasztalható minden világvallásban, hiszen alapvetően mindegyik az emberi élet végső céljával foglalkozik.
Közös az is, hogy az alapvető morális tanítás megegyezik az emberi élet és a személy védelméről: de ez a nem vallásosokban is megvan. Tehát hogy pl. ölni bűn.
Szerintem közös mindegyikben az önfegyelmezés és a böjt (bár ilyen formában a hinduizmust ismerem a legkevésbé).
Még egy megjegyzés: én az 5 világvalláshoz még azért hozzávennék a judaizmust is.
A judaizmus nem világvallás nagyon is zárt, mondhatni 'nem akar világvallássá válni'. Az öt világvallás ajánlható
A gyökerekkel - a világvallások gyökereivel - mint pl. a judaizmus, a sintó, a tibeti bön érdemes foglalkozni, de nem világvallások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!