Egy dinamikusan fejlődő világ miért kevésbé "csodálni való", mint egy pár ezer éve teremtett statikusan létező világ?
Egyre gyakoribbak itt az oldalon az olyan viták amikben pl. a teremtéselméletet szószeint elfogadó emberek vitáznak a tudományos elméletekkel szemben.
Ezzel nincs is semmi bajom, sőt úgy gondolom, ha valaki a tudomány mellett teszi le a voksát, akkor mindig nyitottnak kell lennie más magyarázatokra, hisz ez a tudományos fejlődés alapja.
DE egy dolgot nem értek.
Az ilyen vitákból mindig azt lehet leszűrni, hogy a "bibliai" oldalon állók egyszerűen degradálónak tartják azt, hogy pl. MI az emberek a többi állattal közös őstől származunk, hogy egy olyan elképesztően bonyolult világban élünk, ahol több milliárd év alatt létrejöhetett egy olyan lény, mint az ember. Ahol minden apró fizikia állandó és törvény együttműködött ahhoz, hogy mi szép lassan kialakuljunk... és ahol meg van rá a lehetőség, hogy - mivel eddig is fejlődtünk - talán nem a mostani emberiség a teremtés csúcsa, hanem még van esély tovább fejlődnünk.
Azt értem, hogy van aki a Bibliát szó szerint elfogadja, és ezzel nincs is semmi gond, csak azt az érvet nem értem miszerint egy ~6000 év alatt ilyenre megteremtett világ jobban bizonyítja Isten csodálni valóságát, mint egy olyan világ ami úgy lett milliárd évekkel ezelőtt megteremtve, hogy beavatkozás nélkül képes a maga útját járni.....
(Bocs, hosszú lett...)
jaj nekem, ezt a bibliás dolgot hagyjuk már ........
sztem a kérdező inkább észérveken alaupló válaszokat vár, hidd el nagyon kiakasztó, amikor haosnló kérdésekkor valaki jön azzal, hogy mert a biblia .....
Szia!
Először is szeretném kifejezni nagyrabecsülésemet a nyitottságod miatt!
Másrészt pedig úgy gondolom, hogy ha valaki degradálónak minősít egy elméletet, azzal saját magát is minősíti. Az én tapasztalatom szerint sajnos mindkét oldalról megnyilatkoznak szélsőséges, degradáló nézetek, én személy szerint ezek közül egyikkel sem tudok egyetérteni.
A tisztelethez hozzá tartozik az is, hogy a másik hitét tiszteletben tartom, azt nem minősítem, mégha néha nehéz lehet is egyeseknek ezt megálni. Én úgy gondolom, hogy elfogadható az, ha valaki magát egy folyamat láncszemének tartja, ami az egysejtűtől vezet valahova. Ebben semmi degradásló nincsen, elfogadom, de természetesen nem értek vele egyet.
Azt is elfogadom, ha valaki abban hisz, hogy Isten megteremtette a világot sok milliárd éve, és azóta nem nyúlt hozzá. Akkor van baj, ha ezt valaki a Bibliából olvassa ki... ;-)
Üdv. Péter
Kedves 10.42, elnézést de ha a kérdezőt pusztán természettudományos válaszok érdeklik, gondolom, nem a vallás topikban teszi fel a kérdést. De mivel itt tette fel, az emberek egy része nyilván a Bibliára, esetleg a Védák könyvére stb. támaszkodva fog válaszolni neki.
Kedves kérdező, egyetértek az első válaszolóval. A hét nap hét időszakot jelöl.
A Teremtés története teljesen szimbolikus és analogikus történet, amelybe belefér a több millió év és az evolúció is. Bár nekem az evolúcióval szemben vannak fenntartásim, és hidd el, jó néhány természettudósnak is.
Mindenesetre a Biblia nem tudományos mű, annál sokkal több: filozófiai és teológiai. Tehát az élet egészére vonatkozik.
És, hogy a kérdésedre válaszoljak, egy olyan világ, amely véletlenszerűen és céltalanul lebeg a káoszban, nem is annyira csodálni mint inkább csodálkozni való.
Ahogy Dosztojevszkij is megírta,ha nincs Isten, bármi lehetséges. Mert akkor nincs morál, nincs számonkérés nincs az életnek célja és értelme. Akkor nincs jó és rossz, nincs lelkiismeret, mert lélek sincs. Igazából egy Isten nélküli világ értelmetlen.
Köszönöm a válaszokat!
Azt hiszem Péter válaszolt a leginkább a kérdésemre - de persze a többieknek is köszönöm.
Egyébként a ti álláspontjaitok eléggé érthetőek, úgy látszik pont nem járt erre olyan válaszoló akire gondoltam. :)
Utolsónak:
" Bár nekem az evolúcióval szemben vannak fenntartásim, és hidd el, jó néhány természettudósnak is. "
Az evolúcióval a természettudósoknak nincs több fenntartásuk mint a fizika, matematika, biológia, kémia rengeteg egyéb területével.
Természetesen nem tudhatunk mindent, és gyakran akadnak "elbizonytalanító" tényezők, de hidd el, hogy az evolúció sokkal jobban megfelel a tudományos megfigyeléseknek és bizonyítékoknak, mint pl. a középiskolában tanított fizika tételek nagy része. Szóval az, hogy néhány természettudósnak vannak fenntartásai az evolúció néhány apró részletével kapcsolatban, az nem jelenti azt, hogy ne ez lenne tudományosan(!) a legelfogadhatóbb elmélet az élet keletkezésére.
De ebbe most ne is menjünk bele... természetesen az, hogy a tudomány valamit mond (mert a jelek szerint az a legvalószínűbb) az korántsem jelenti, hogy az is az igazság... De a kérdésemnek nem is ez volt a lényege... :)
"És, hogy a kérdésedre válaszoljak, egy olyan világ, amely véletlenszerűen és céltalanul lebeg a káoszban, nem is annyira csodálni mint inkább csodálkozni való."
Ez valóban válasz a kérdésemre, köszönöm. :)
Bár a céltalanságról nem beszéltem. Sőt a kifejtésen pont, hogy két olyan világképet hasonlítottam össze, ahol a "cél" hasonló. Csak az egyik elmélet szerint Isten megteremtette a világot szó szerint úgy, ahogy a Bibliában van és késsz... a másik szerint, pedig létrehozot olyan fizikai törvényeket, amik mellett ő nyugodtan hátra dőlhet a világ működik és fejlődik magától.
Számomra egyszerűen felfoghatatlan az, hogy itt van egy tényleg hihetetlen módon működő világ. Pl. ha az alapvető fizikai állandók minimálisan, tényleg csak hajszélnyira eltérnének a mostanitól, akkor már nem alakulhatott volna ki az élet. Itt élünk egy elképesztő pontossággal működő hatalmas világegyetemben.. és Isten tényleg azt várná tőlünk, hogy a Bibliai teremtés "miatt" csodáljuk... és azt fogadjuk el.. ahelyett, hogy megsimernénk ezt a fantasztikus fizikai világot és annak tökéletes működése miatt csodálnánk?
Kedves kérdező,akkor mégiscsak egyet értünk egy kicsit! ;-)
Isten szerintem sem a teremtés története miatt várja el, hogy csodáljuk, hiszen a tudomány feladata a teremtés titkait feltárni. Szerintem is maga a teremtés/kialakulás módja a csodálatos. A teremtéstörténet, mint mondottam, filozófia és teológia, többet mond el az emberi lét céljáról, mint a teremtés technikájáról.
Egyébként én úgy hiszem, nem Isten a szűk látókörű, hanem azok a keresztények, akik nem merik a Bibliát értelmezni másképp, mint szó szerint, ledegradálva ezzel Istent egy olyan szintre, ami többet árt a kereszténységnek, mint használ.
Én csodálom az Ő nagyságát a teremtett világban éppúgy, mint egy gondolatban, zeneműben, egy költeményben, vagy egy kellemes ízben, illatban.
További szép napot.
Egy pillanatra álljunk meg. :)
Egy kavics is él...Az evolúció az ÉLŐ anyag pillanatról pillanatra való változása, szóval az élet az evolúcióval egy idős. Tehát beavatkozásra sincs szükség, hiszen folyton együtt van jelen a tudatosság az anyaggal. A tiszta anyag maga a tudatosság. S mivel mi is abból vagyunk, ezért egységet alkotunk, semmivel sem vagyunk különbek az egésztől, nem elszeparált a létünk semmitől. Minden az egy anyag része. S ezért felelősséggel tartozunk ennek az anyagnak, sőt elismeréssel, hogy ellát minket saját tudattal. Ha nem lenne anyag, mi sem lennénk. Csak annak lehet a szabályait és törvényeit felismerni, ami tudatos és céllal rendelkező. Egy céltalan, bármerre ágazható létet nem lehetne ily módon leírni. A tudomány pedig ezeket a szabályokat írja le..és egyre pontosabban. Nagyszerű munkát végeznek. :)
üdv
25/F
LastOne.Left
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!