A te felekezeted, keresztény közösséged milyen mértékben "paráználkodik (kodott) " a világi hatalommal? Milyen támogatást nyújt a politikai vezetésnek, és mit kap viszonzásul a támogatásért?
Ezt azért két részre osztanám. Mit jelent a politika? Közélettel való foglalkozást, ilyen értelemben Jézus is politizált, tehát ez nem elítélendő negatív dolog.
Ami helytelen, az a pártpolitika szerintem. A felekezetem gyakran megszólal társadalmi kérdésekben, de a vezetőkre nem jellemző a pártpolitika, habár vannak olyan papok, akik nem győzik hangoztatni adott párt iránti elkötelezettségüket. Ez utóbbi nyilván helytelen.
Hogy mit kap érte, azt nem tudom. Az egyházak támogatását törvény szabályozza, ezen felül vannak egyéb extra támogatási pénzek, ezekből az utóbbi időben a tagok számához arányítva kevesebbet kap.
Semmilyet.
A keresztény, Krisztus messiási királysághoz tartozik, azt támogatja az élete minden területén.
Isten királyságát, maga a Teremtő támogatja, és megáldja azokat a forrásokat, amit a népétől kap.
Itt az a kérdés, hogy mi számít politizálásnak?
Szó eredeti értelmében (polis=városállam) minden, ami a társadalommal kapcsolatos, tehát közügy. Pl. a munkanélküliség, a hajléktalanok helyzete, az egészségügyi és szociális hálózat, az oktatás nem politika? Dehogynem, messzemenőleg az! És ezekben a kérdésekben egy keresztény embernek nemhogy tilos, hanem kötelessége felszólalni. Ugyanis Jézus nekünk nem azt tanította, hogy otthon a 4 fal között kövessük őt.
Semmi kivetnivalót nem látok abban, hogyha az Egyház támogat olyan állami kezdeményezéseket, amik összeegyeztethetőek a keresztény értékrenddel. Ezzel együtt fel kell szólalni az ellen, ami ellentétes. Pl. a hajléktalanokkal kapcsolatban az Alaptörvény módosítása ellen egyedül katolikus oldalról hallottam kritikát a keresztény értékek védelmében. Ugyanígy az abortusz és a lombikprogramok ellen is. (De bocsánat, ha elkerülte a figyelmemet és más felekezet is felszólalt ez ügyben..)
Nyilvánvaló, hogy állam és egyház egymásra vannak utalva. Az egyház is része a társadalomnak, illetve közügyeket lát el. Támogatásról olyanról tudok, hogy a szomszéd település kiemelt műemlék templomának felújításába eddig is sok millióval beszállt az állam. A műemlékvédelemre törvény van, aztán az adott kormány dönti el, hogy jobban vagy kevésbé támogat.
Saját környezetemben olyan példát eddig a 30 év alatt nem hallottam paptól, hogy dicsőített volna pártot vagy politikust vagy hogy kire szavazzak, inkább kritizálják őket (kormányt is, ellenzéket is), de nem jellemző téma a pártpolitika.
tgt, várom az Iványi-féle kiállást. :)) Biztos volt ilyen, de én csak egy 2007-es tanulmányt találtam, amit ő írt a hajléktanaokat érintő témában, ami dicséretes, de az az alaptörvény módosítása úgy 10 évvel később volt.
A hajléktalan törvény ellen kiállt a püspöki kar. Mivel a protestáns egyházakkal ellentétben a Katolikus Egyházban számít a hierarchia, ezért ez a legmagasabb fórum. Hogy alig hozta ezt le a média, az egy dolog.
8-as: Csodálkozom, hogy nem találtál Iványitól frissebb megnyilatkozást. Annyit kellett volna beírni a keresőbe, hogy „iványi gábor hajléktalan törvény” és számtalan találatot kaptál volna.
Egyet iderakok neked a sok közül: [link]
Várom a Katolikus Püspöki Kar állásfoglalását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!