Ha nem létezne vallás, tízparancsolat, meg semmi más, ti akkor is ilyenek lennétek, mint amilyenek most vagytok vagy rengeteg bűnt követnétek el?
Én olyan lennék mint amilyen régen voltam. Rengeteg bűnöm volt, nem voltam egy jó ember. Kitudja Isten nélkül hova süllyedtem volna.
Mondjuk Isten nélkül nem is léteznénk 🙂
A kérdésed, egy kicsit fura. Ugyanis ha nincs az életnek forrása, akkor semmilyen életforma sem lenne, sem állatok, sem emberek, se Főld, stb.
Inkább úgy lenne a kérdés, hogy: ha Isten nem állított volna fel erkölcsi szabályokat ami a szereteten alapszik, akkor....
Lehetséges, hiszen nincs mihez viszonyítani az erkölcsi elveket, értékeket, és az emberek lelkiismeret nélkül, ridegen kezelnék egymást. Az lenne a természetes, hogy fájdalmat okoznának szavakban tettekben, amit azért nem éreznének rossznak, mert nincs érzékük erre. Már kipusztult volna az emberiség, és az állatvilág is.
Szerintem erre nem nagyon lehet válaszolni. Hiszen mit is mond a vallás? Hogy minden jó Istentől származik, tehát végső soron az embert, legyen hívő vagy ateista, Isten sarkallja a jóra.
Ha mondjuk az ateistáknak lenne igaza és nem létezne Isten, akkor sem tudnánk rá igazából válaszolni, mert a mai társadalomra nagyon erőteljes módon hatott a kereszténység, szinte az egész világra hatottak a keresztény eszmék. Tehát amit most jónak és rossznak definiálunk, azt alapjaiban a keresztény értékrend szerint tesszük.
"Ha mondjuk az ateistáknak lenne igaza és nem létezne Isten, akkor sem tudnánk rá igazából válaszolni, mert a mai társadalomra nagyon erőteljes módon hatott a kereszténység, szinte az egész világra hatottak a keresztény eszmék. Tehát amit most jónak és rossznak definiálunk, azt alapjaiban a keresztény értékrend szerint tesszük."
Szerintem nem. Ez egy sokkal régebbi, egyetemesebb forrásból fakad, hogy nem bántjuk a másikat. Ha a kereszténység hozta volna be ezt, akkor a kereszténység előtt mindenki ütötte volna a másikat. Márpedig mind a Görög, mind a Római, mind az Egyiptomi, mind az összes többi, a kereszténység megjelenése előtt létező kultúrákban rend uralkodott, közbiztonság volt, segítették egymást az emberek, nem támadtak egymásra. (Persze, bűnözés akkor is létezett, de az ma is van.) Az "élni és élni hagyni", a "ne tégy olyat mással, ami neked is rosszul esne" és hasonló elvek már akkor is éltek, ezek gyökerei valahol az ősközösségek kialakulása környékén keresendők.
Kérdező, én valószínűleg ugyanazt csinálnám, amit most, talán egy kicsivel több időt töltenék el hadászati eszközök beszerzésével meg konzervfelhalmozással, készülve arra, hogy más esetleg másként gondolkodik. De amíg engem nem bántanak, addig én miért is bántanék másokat? Nincs rá okom, és nem is tervezek beszerezni.
#9
Ez szerintem nem állja meg a helyét történelmileg. Elég gondolni az ókori társadalmakban jelenlévő szemet-szemért elvre (melyeket törvények is rögzítettek). Vagy arra, hogy ki számít embernek és ki nem. A rabszolga általában nem számított embernek, a rabszolgaság eltörlése pedig szintén keresztény vívmány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!