Aki jár keresztény Istentiszteletekre, attól kérdezem: mennyire gyakori, hogy a pap, vagy a lelkész politikáról is beszél? Megengedett ez egyáltalán egy templomban?
Mi számít politikának? Ha azt mondja, hogy szavazz a ....-ra (és ide bármelyik párt neve behelyettesíthető), akkor az nem.. De ha politika alatt azt is értjük, hogy pl. beleszövi, hogy a könnyűdrogok legalizálása keresztény szemmel nem aggályos, akkor az nem feltétlen baj.
De a Katolikus Egyházban ezt a kánonjog is szabályozza:
"A prédikációk témájának elsősorban a hit titkainak és a keresztény élet szabályainak kell lennie, mégpedig úgy, hogy egy-egy nagyobb időegység (pl. egyházi év) folyamán a hit misztériumainak egész kifejtése megtörténjék (vö. 767.k. 1.§, 768.k. 1.§;). A szentbeszédben adott útmutatásnak tartalmaznia kell az egyház tanítóhivatal állásfoglalásait olyan konkrét problémákkal kapcsolatban, mint az emberi személy méltósága, a család egysége és feladatai, a társadalomban együtt élő emberek kötelességei, az anyagi dolgok Isten akarata szerinti rendezése. (768.k. 2.§;)"
Pártpolitikát az életben nem hallottam még magánbeszélgetés alkalmával sem egyházi személytől.
Igen mai társadalmi példákat fel szoktak hozni bibliai történetekre hivatkozva, de ezek nem, vagy esetleg enyhe célzások maximum.
De ezt is a fiataloknak szóló előadásokon, gondolom akiknek fontos a szemlélet formálás.
Megmarad ilyen szinten mint pl: szolidaritás fontossága, éhezők, szegények, menekültek megsegítése, szomszéd, ellenség szeretete, gyűlölet-gyülöletbeszéd elhagyása. És itt gondolhat mindenki aki akar, hogy célsás-e bármire is vagy sem (Isten szaván kívül)
Ilyen miért ne lenne megengedett? Igazából semmi konkrét nincs benne, mai társadalmi problémákat vet fel, csak hát ugye a politika is ebből él.
"Én nem pártpolitikára gondoltam, hanem arra hogy beszélnek a migráció veszélyeiről, az iszlám terjedéséről, illetve a melegházasságról a templomban."
A homoszexuális párkapcsolatok kérdése is "politika", de alapvetően egy erkölcsi kérdés. A házasság szentsége is teológiai, illetve erkölcsi kérdés, ami természetesen érinti a társadalmat. Tehát én ezt nem tekintem politikának és nagyon jó, ha egy pap beszél erről, és világosság teszi az egyház tanítását.
A migráció már egy nehezebb kérdés. Ez egyébként sokszor megosztja a keresztényeket is, hogy mi lenne a helyesebb. És itt sem feltétlen politikáról van szó: az más kérdés, hogy a pártok most erre a témára rátelepszenek, de ez is alapvetően egy morális kérdés.
Én református vagyok, nálunk a pap sose politizált, de még magán emberként sem. Szerintem egy pap valahogy az egész fölött áll, mert az ő dolga nem az ítélkezés, hanem a hit oktatása, terjesztése.
Voltam katolikus misén is, mert vannak katolikus rokonaim. Pár évvel ezelőtt, amikor nagyon sok menekült jött európába, akkor gyakorlatilag nem mondták ki a misén, de a bevándorló politikára céloztak, ami teljesen szemben állt a pártpolitikával.
Tudom, hogy Magyarországon már nem annyira népszerű Merkel, viszont az ő politikája volt keresztény, a kdnp nevében pedig ott van a kereszténység szó, viszont a lelkükben nem igazán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!