Boszorkányperek és -égetések ott voltak, ahol a kereszténységnek teret engedtek, és hagyták azt "érvényesülni". Ahol ez megtörtént, ott a sámánból, táltosból, médiumból, látóból, jósból, sőt még a gyógyítóból is az ördög szolgálója, sötét praktikák (= természeti erők és jelenségek, természetgyógyászat, stb.) űzője lett, amiért persze egyenes út vezetett a máglyára...
Aztán idővel kitombolták magukat, és bocsánatot kértek - akárcsak a keresztes háborúk erőszakos "hittérítései" (már maga a szó is undorító!) és népirtásai (vagy inkább tömeggyilkosságai) után. Ja igen, volt még szent inkvizíció, indián holokauszt, és persze a szóbanforgó boszorkányperek...
Majd jött a reneszánsz, de ez már egy másik sztori, ami nem érinti Japánt...
Nem szimpatizálok a kereszténységgel, de védelmére szóljon, hogy az ún. keresztény egyház és maga a keresztény vallás gyakorlatilag 2 külön fogalom.
Tetszik vagy sem - kijelenthetjük, hogy a fent taglalt bűnök az egyház művei, ahogy maga a keresztény terror teljes egésze is.
A dologhoz hozzátartozik még, hogy japán és nem japán "boszorkány" között van különbség. Ami közös bennük, hogy - akárcsak nem japán társaik - alapvetően ők is "jók"; vagy mondjuk inkább, hogy nem "rosszak", nem "gonoszak". Illetve a Mahou Shoujo zsáner és a Harry Potter miatt meglehetősen népszerűek is!
Kedves Titus Pullo!
Valóban annyira TELE lenne? Az előző oldalon lévő szubjektív elfogult válaszok talán nincsenek hasonlóképpen TELE?
Éppenséggel nekem a "tárgyi tévedések és hamis következtetések" megfogalmazás is pont az egyházat, a szervezett vallást juttatja eszembe, de végülis igazad van, a kérdésre az objektív válasz az lett volna, hogy NEM.
És, hogy "nem lesz igaza"? Nos, - az égnek hála - "igaza" ettől még az ellenzéknek sem lesz...
#16
Valóban TELE van.
Nem tagadom, követtek el keresztények szörnyű dolgokat. De a felsorolásodból mindent a kereszténység számlájára írni, jelentősen felnagyítani, történeteket csak egy oldalról bemutatni, nem más, mint gerinctelenség.
Érdekes, hogy például indián holokausztot emlegetsz, viszont a kérdéshez valamelyest kapcsolódó japán keresztények holokausztját meg sem említed.
Ráadásul még tudatlan is vagy, mert az indiánok legnagyobb ellensége a számos behurcolt betegség volt, ami sajnos valóban tizedelte őket, de nem a kereszténység. Északon sem a kereszténység miatt kényszerültek rezervátumokba és irtották őket, hanem a kivándorlók kapzsisága miatt. Viszont délen, ahol az Egyháznak valóban volt valamennyi befolyása, ott most is sok-sok millió indián él és még sokkal több "keverék".
Csak egy érdekesség volt, persze minden állításodra rá lehetne külön világítani, de nem sok köze lenne a kérdéshez.
Na, hát legalább most már nem csak az enyém van TELE... Köszönöm, de inkább nem venném fel a kereszt-mintás szemellenzőt, hogy azon át böngésszem a "hivatalos" történelemkönyvek tényszerű állításait.
Készséggel belátom, részben igazad van (akárcsak nekem), de engedelmeddel maradnék, aminek hiszel: "tudatlan".
"Köszönöm, de inkább nem venném fel a kereszt-mintás szemellenzőt"
Nem kell felvenni, csak olvass szakirodalmat is, ne csak a bulvár "igényességű" történelmi cikkeket.
„Ahol ez megtörtént, ott a sámánból, táltosból, médiumból, látóból, jósból, sőt még a gyógyítóból is az ördög szolgálója, sötét praktikák (= természeti erők és jelenségek, természetgyógyászat, stb.) űzője lett, amiért persze egyenes út vezetett a máglyára.”
Nem, ez azért nem így működik. A keresztények nem rendeztek tisztogatásokat a pogányok körében, mivel általában nem is volt rá szükség. Egyszerűen "kikoptatták" a régi vallásokat. Érvényüket vesztették, szükségtelenné váltak. Nem minden kultúra és vallás egyenrangú, a civilizáció nem egy zéró összegű játszma, hogy mindegy, mit gondolsz, mert ugyanaz a végeredmény. A kereszténység jobb modell a természeti vallásnál, jobban szervezi a közösséget, jobb válaszokat ad. Az első keresztényeket sem térítették erőszakkal, ellenkezőleg, gyakran üldözték őket. A kereszténység úgy terjedt el a Római birodalomban, hogy a regnáló hatalom (császár) folyamatosan gátolni próbálta.
„Aztán idővel kitombolták magukat, és bocsánatot kértek - akárcsak a keresztes háborúk erőszakos "hittérítései" (már maga a szó is undorító!) és népirtásai (vagy inkább tömeggyilkosságai) után. Ja igen, volt még szent inkvizíció, indián holokauszt, és persze a szóbanforgó boszorkányperek...”
A keresztes hadjáratok nem térítésről szóltak, mivel az a Szentföld lakossága jelentős részben eleve keresztény volt (a legrégebbi keresztény terület). Ezek felszabadító/hódító hadjáratok voltak. Atrocitásokat mindkét oldal követett el. Oroszlánszívű Richárd több ezer foglyot végeztetett ki Akkó elfoglalásakor (városlakókat, nem katonákat). Szaladin meg a Hattíni csata után kivégeztett kétszáz templomos és ispotályos lovagot, a többit pedig eladta rabszolgának. A halálra ítélteket kiárusította a vele tartó írnokoknak meg szúfiknak, hogy ők végezhessék ki, a legtöbb "hóhér" életében nem fogott még kardot a kezében, némely lovag a tizedik kardcsapásra halt csak meg. Mindkét félnek megvoltak a maga sötét tettei.
Az amerikai őslakosok harmada az európaiak által behurcolt betegségekben haltak meg, amik ellen nem volt kialakult rezisztenciájuk. A kórokozók előbb döntötték ott el a történelem menetét, mint a fegyverek. Ez nem róható fel senkinek sem. Persze, öltek indiánokat szép számmal, de azért nem volt az holokauszt. Mellesleg a derék presbiteriánusok is szépen kivették ebben a részüket, északon nem volt nagy befolyása a katolikus egyháznak, csak Latin-Amerikában.
És ha már itt tartunk, a nagy boszorkányhisztéria elsősorban protestáns területeken tombolt. Valószínűleg az is közrejátszott, hogy a reformációs mozgalmak elvetették a rítust, és a mezei emberek egyszerűen védtelennek érezték magukat, nem volt pl szenteltvíz, ami távol tartja a gonoszt. Egy jobbágynak jobb dolga is volt annál, minthogy teológiai kérdésekben állást foglaljon, legtöbbjükkel a reformáció megtörtént, nem ők választották ("akié a föld, azé a vallás." Hát nem a jobbágyoké volt).
„Majd jött a reneszánsz, de ez már egy másik sztori, ami nem érinti Japánt...”
Nem tudom, mire gondolsz, a reneszánsz volt a katolikus egyház hatalmának tetőpontja (Borgiák, Medicik). Mi több, az egész reneszánsz legfőbb mecénása az egyház volt. A Szent Péter Bazilika a Vatikánban is ekkor épült.
„Tetszik vagy sem - kijelenthetjük, hogy a fent taglalt bűnök az egyház művei, ahogy maga a keresztény terror teljes egésze is.”
Keresztény terror? A kereszténység általában nem egy totalitárius ideológia volt. Nem álltak ott ügynökök az emberek fölött, hogy minden szavukat ellenőrizzék. Az inkvizíciók, a keresztes hadjáratok, ezek jelentős részben hatalmi kérdésekről szóltak, uralkodói legitimitásról, vagy épp fennhatóságról. Nem kellett itt tömegeket manipulálni, mint a nácik, mert a hatalom legitimitása eleve nem a tömegeknél volt, hanem az uralkodó elitnél (nemességnél).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!