Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért volt sikeres a reformáci...

Miért volt sikeres a reformáció Európában a 16. századtól. Mi volt az emberek legfőbb baja a katolicizmusal? Például Magyarorszáon?

Figyelt kérdés

2018. júl. 25. 21:00
 1/6 anonim ***** válasza:
28%
Azért, mert rájöttek: anyagilag megéri.
2018. júl. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
64%

Természetesen az első válaszoló butaságot írt, a tized a katolikusoknál is tized volt és a protestánsoknál is a jövedelem 10%-át jelentette, bármilyen hihetetlennek is hangzik.

Mondjuk az egyszerű német parasztok is így gondolták, mint első hozzászóló barátunk, de hamar megmutatták a frissen protestáns főurak, hogy nem így működik és vérbe fojtották a felkelést. Luther például az "ördög csatlósainak" nevezte ezen megtévedt szegény embereket.


De lássunk néhány valós okot.

Például a NR Birodalomban a terjedés legnagyobb hajtómotorja a választófejedelmek császárral szembeni ellenállása volt. Lényegében ők így protestáltak a császár ellen. De hasonló játszódott le Erdélyben is. Így sok helyen egyszerű politikai eszköz lett belőle.

Persze ez nem lett volna elég a terjedésre. Sajnos a reneszánsz Egyházat jellemezte a "bort iszik és vizet prédikál" mentalitás. Még ha nem is lehetne általánosítani ezt, azért sokaknak szálka volt a szemében.

Az Egyházon belül már érett a megújulás, erre hatalmas igény mutatkozott a kor emberei között. Viszont túl sokat késett, a reformátorok ezt a megújulást az Egyházon kívül hajtották végre, ráadásul pont jókor és jó helyen. (Majd ezt követi a katolikus megújulás, amire újra katolizálja Európa nagy részét.)


Bizonyára lehetne még több okot felsorakoztatni, most hirtelen ezek jutottak szembe.

2018. júl. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
64%
A reformáció oka az volt, hogy újra felfedezték a Bibliát, ami addig könyvtárak mélyére volt száműzve. Amit találtak benne az szöges ellentétben volt az akkori egyházi gyakorlattal. Hogy mi tette sikeressé? Az emberekben van igény arra, hogy Istent keressék, és ott szeretik keresni, ahol megtalálható. Nincs az a sikeres Egyház, amitől nem fordulnak el az Isten-kereső emberek, amennyiben Isten helyét elkezdi ott betölteni valami más. Az ilyen helyen jobb híján maradnak az emberek, de az első adandó alkalommal lépnek. A reformáció jobbat hozott az előtte levőnél.
2018. júl. 26. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
69%

A korszellem egy újfajta kereszténység kitermelését tette szükségessé. A protestantizmus a korai polgári szellemiség megnyilvánulása volt, amely létrehozta a maga kereszténységét, interpretálta a Krisztus-jelenséget.

Ennek teret engedett a katolikus egyház spiritualitásának és morális tartalékainak kimerülése, valamint az, hogy a katolikus kereszténység már nem tudta lefedni minden kortárs réteg gondolkodásmódját.

Működtek a politikai érdekek is, ezt már fent tárgyalták.

Közrejátszott az északi, germán mentalitás és a déli, mediterrán mentalitás különbsége is, valamint visszacsapott a történelmi inga, a reneszánsz szekularizmust egy vallásközpontú korszak váltotta fel reakcióként. Az emberek újra aktívabban a vallás felé fordultak.

Azt is be kell látni, hogy a nyugati történelem deszakralizációs folyamatának is része volt ez. "Isten távolabb került tőlünk". Így lett hét szentségből kettő, valóságos jelenlétből szimbolikus aktus. 1517-től Európa egy valamivel profánabb hely lett.

2018. júl. 26. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
49%

Részben anyagi okok - mert hát mindig is könnyen lehetett az embereket befolyásolni, ha a zsebükben turkáltak. Sajnos sokszor érveltek amellett, hogy az Egyházi Állam lenyúlja a szegények pénzét és belőle mindenféle orgiákat tartanak, ami egyébként nem volt így, de sokan elhitték.

Részben meg politikai okok - a német fejedelmeknek jól jött, hogy a császártól ezáltal elszakadhattak.

Egyébként ma a történettudomány nem úgy tekint a reformációra és a katolikus megújulásra, hogy egy adok-kapok folyamat. A XVI. században a konfesszionalizáció folyamata ment végbe, mivel a polgárosodás és az egyéb társadalmi és gazdasági változások során a középkori egyház struktúrája is változott. Már nem volt képes kellőképp betölteni a korábbi funkcióját. Ezért erre különböző válaszok születtek: egyik ilyen válasz volt az anglikanizmus. A másik Luther, de ugyanígy válasz volt a trienti katolicizmus is, mely meg kívánta őrizni az apostoli jogfolytonosságot és mindazt a tanítást, amit az egyház az apostolok óta őrzött. És emellett levetette azt amit tévesen "felvett magára".

2018. júl. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%
A katolicizmus szerintem több problémát vetett fel, különösen a történelmi háttérbe beletekintő kulturális és művészeti irányzatokat, melyek az emberek számára ellenszenvessé, vagy tetszetőssé varázsolta a vallást, így különféle kultúrtörténeti irányzatokat a vallásos hovatartozás mesterműveként is emlegették, így protestáns és katolikus, muszlim, vagy hindu, iszlám templomokat különféle művészeti kategóriákba sorolták, ahogy beszélhetünk a barokkról, reneszánszról, gótikáról, manierizmusról, rokokóról és román vonalvezetésről is. Ez leginkább külsőséges és ízlésbeli formákat öltött. Az ellenreformáció volt az, ami a nagy ívű alkotásaival, a barokkal akarta visszahódítani a megtántorodott hívőit a török által megszállt eliszlámosodás ellen.
2018. júl. 26. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!