Ha nem lettek volna vallások, az emberiség már kihalt volna?
Manapság is szükség van törvényekre és rendőrökre.Ők védik az embereket saját maguktól.Véleményem és tapasztalataim szerint az ember alapvetően egy rosszindulatú,gonosz faj.Ha nem lennének törvények,az emberek megindulnának és legyilkolnák egymást.Régen szükség volt a vallásokra.Az embernek kellett az,hogy féljen a pokoltól.Hogy tudja,ha rosszat tesz,a pokolba kerül.Ez tartotta vissza az embereket attól,hogy lopjanak,erőszakkal vegyenek el a másiktól vagy gyilkoljanak.
Vallás és megfélemlítés nélkül káosz lett volna mindenhol.
Tehát te azért nem mészároltad eddig le a fél lakhelyedet, mert félsz a pokoltól? Nem inkább azért, mert kitaszíttatsz az emberek közül? Ugyanis ettől a féktől sokkal inkább fél akármelyik ember, mint a pokoltól, ami inkább csak egy kis adalék.
A vallások sokkal inkább a halál utáni lét kérdéseire épültek; akármelyiket megnézed, az ember a földi lét után kerül valahova, nevezzük azt Mennynek, Pokolnak, Purgatóriumnak, Valhallának vagy Örök vadászmezőknek. Aztán ha valamit nem tudtak megmagyarázni, akkor az volt a válasz, hogy valami mindenható entitás csinálta. Sokkal inkább ez a magyarázata a vallások létrejöttének, nem az, hogy az emberek ne gyilkolják egymást halomra, de persze az is igaz, hogy rásegített bizonyos dolgokra.
"Ha nem lettek volna vallások, az emberiség már kihalt volna?"
Erre a kérdésre nem lehet választ adni. Akkor tudnánk rá biztos választ adni, ha felfedeznénk egy idegen civilizációt, amelyik hasonló az emberihez, és a kultúrájukból teljes mértékben hiányozna bármiféle vallási motívum. Akkor lehetne azt mondani, hogy igen, egy értelmes faj anélkül is képes lehet kiemelkedni az állatvilágból, hogy közben semmiféle vallással kapcsolatos segítségre nem volt szüksége. De ez még mindig nem feltétlenül lesz igaz az emberi fajra, lehet, hogy mások voltak a körülmények nálunk, mint náluk.
"Véleményem és tapasztalataim szerint az ember alapvetően egy rosszindulatú,gonosz faj."
Nem osztom a véleményed. Az ember alapvetően egy nagyon plasztikus faj, jól tud sok mindenhez alkalmazkodni, idomulni. Ezzel együtt jár az is, hogy némelyikük gonoszabbra "sikeredik" az átlagnál. Ha ilyenek kaparintják kezükbe a hatalmat, akkor irányítani tudnak más embereket, akár egész embertömegeket is. De ettől még az embertömegek nem válnak gonosszá, és legfőképpen nem alapvetően. Félelemben tartva az ember sok mindenre képes, amit normál esetben nem követne el, de még csak eszébe sem jutna, hogy olyat el is lehet követni.
"Ha nem lennének törvények,az emberek megindulnának és legyilkolnák egymást."
Én pl. önmagamtól egyáltalán nem indulnék gyilkolni másokat, ha most megszüntetnének minden törvényt. Most sem azért nem gyilkolok, mert a gyilkosságot a törvény bünteti, hanem mert nem érzem szükségét, hogy bárkit is legyilkoljak, és egyébként is ellenkezik az elveimmel (élni és élni hagyni). Szerintem az emberek többsége ilyen, és csak egy nagyon kisebbség az, amelyik gyilkolászni akarna indulni ha megszüntetnék a törvényeket.
"Régen szükség volt a vallásokra.Az embernek kellett az,hogy féljen a pokoltól.Hogy tudja,ha rosszat tesz,a pokolba kerül.Ez tartotta vissza az embereket attól,hogy lopjanak,erőszakkal vegyenek el a másiktól vagy gyilkoljanak."
Nem, ez igazából sosem tartotta vissza az embereket a lopástól, rablástól vagy gyilkolástól, ha lopni, rabolni vagy gyilkolni akartak. Különben régen nem lettek volna lopások, rablások, gyilkosságok. Régen is ugyanaz tartotta vissza őket a bűnözéstől, mint ma, a valós életükben valószínűleg hamarosan bekövetkező megtorlás. Régen is megbüntették a tolvajokat, rablókat, gyilkosokat, bezárták őket, vagy levágták a kezüket, vagy felakasztották őket. De még ez sem volt túl nagy visszatartó erő, ugyanis régen átlagban csak minden 20. rablás után bukott le a tettes. Ma viszont már legfeljebb a második-harmadik tett után szinte biztos, hogy kézre kerül a tettes, ezért is olyan ritkák ma már a sorozatrablók, sorozatgyilkosok (hálistennek).
Valószínűleg nem halt volna ki. Ahogy írták, vannak más, ennél sokkal komolyabb törvények is.
Viszont rosszabb helyzetben lenne, mint ma, mert a vallás régen komoly fejlesztő erő volt, nagyon sokáig.
Erre a kérdésre nem igazán tudok jó választ adni, mert az emberi fajhoz szervesen hozzátartozik a vallás, mint ahogy például a művészet vagy az absztrakt gondolkodás képessége. A fajunk születése óta, amikor az összes mai tulajdonságunk kialakult, vele együtt született a prehisztorikus művészet, illetve a vallás (temetkezés, varázslóhagyomány stb.)
Valószínűleg nem haltunk volna ki, de a természetből sem emelkedtünk volna ki. A vallás ugyanis ennek a folyamatnak ugyanolyan szükségszerű következménye volt, mint a fent említett pár példa.
Összességében nagyjából egyetértek Veled kérdező!
Isten megmutatta, hogy mi van, ha nincs törvény:
"szíve gondolatának minden alkotása szüntelen csak gonosz"
Hozzátenném, hogy a törvénykönyvek (és a relatív rövid életkor) csak ideig-óráig fogják vissza a nem újjászületett ember bűnös hajlamait. A világ törvényekkel együtt is folyamatosan erkölcstelenedik, gonoszodik
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!