Teremtőnktől kapott értékes ajándék a szabad akarat. Te hogy állsz ezzel?
Szívesen döntesz önállóan, vagy jobban szereted, ha mások döntenek helyetted? Mi a véleményed a szabad akaratról? Ez a téma évszázadok óta megosztja az embereket. Egyesek szerint szabad akarat mint olyan nem is létezik, mivel Isten előre elrendelte minden tettünket. Mások úgy érvelnek, hogy csak akkor beszélhetünk szabad akaratról, ha abszolút szabadságunk van.
Vajon abszolút szabadságot kaptunk? Tud segíteni ebben a kérdésben tisztánlátni a Biblia?
Isten szabad akarattal teremtett meg minket, ami azt jelenti, hogy képesek vagyunk értelmes döntéseket hozni, és ehhez jogunk is van. Érdekelne mások is látják-e?
Nem ozmium a biblia Istene nem fatalista.
Hanem az orokkevalosagbol figyeli az idot ami teremtett, van eleje es vege. O pedig az orokkevalosagban latja az egeszet. Ha beleszolna a szabad akaratba es determinalan akkor igazsagtalan lenne. Bar tudom te mindenkepp igy szeretned eltortitani, de sajnos nem igy mukodik.
#21:
"Ha beleszolna a szabad akaratba es determinalan akkor igazsagtalan lenne. Bar tudom te mindenkepp igy szeretned eltortitani, de sajnos nem igy mukodik."
Hát pedig a Biblia szerint régen eléggé beleszólt és elég sokszor a teremtményei szabad akaratába. Az nem volt igazságtalan? Miért nem? És ha most szólna bele, akkor az miért lenne igazságtalan? Egyáltalán, te honnan tudhatnád, hogy mikor szól bele és mikor nem?
#23:
"Igej ezt vallja is anteologia, hogy azokat andolgokat amiketmIsten cseleksziknazokat ha ugy tetszik szinte fatalistan elrendeli, de van amit ugyanugy elore lat de megsem élrendeli hanem csak megengedi. pl a 2. vilaghaborut nem elrendelte hanem csak megengedte, h9gy benne karadj0n a terveben."
Te honnan tudhatnád, hogy mi az, amit Isten "elrendel", és mi az, amit csak "megenged"? Honnan lehet ezt megállapítani? És ez alapján, ha az embereknek a múlt évszázad derekán eszük ágában se lett volna világméretű háborút vívni 6 éven keresztül, akkor azt a világháborút Istennek el kellett volna rendelnie, csak hogy az "benne maradjon a tervében"? Vagy hogyan is van ez?
9-es: A véletlenből nem következik a szabad akarat, csak máshogy lesz nem szabad, azt viszont tudjuk, hogy az agy akár másodpercekkel az előtt hozz döntést, hogy az tudatosulna.
(Egyébként a véletlenszerűség, nem azt jelenti, hogy nincs az eseménynek oka, hanem, hogy nem ismerjük ezt az okot, vagy az esemény maga megjósolhatatlan. Kvantum szinten nagyon nehéz megfigyelni a dolgokat, leginkább csak közvetett módon tudunk információt szerezni, és abból visszakövetkezni, hiszen már egy-egy foton is megváltoztathatja a folyamatokat. E mellett pedig pl. egy pénzfeldobás eredménye is megjósolható a kellő információk birtokában, de mégis véletlenszerűnek tartjuk az eredményét, mert nagyjából egyenlő a végeredmény eloszlása. Tehát a "véletlen" nem szökik meg az ok-okozat, csak a mi megfigyelésünk, tudásunk elől.)
"Kvantum szinten nagyon nehéz megfigyelni a dolgokat"
Ez így igaz - ezzel együtt azt már kiderítették, hogy a kvantummechanikai véletlen az bizony valódi véletlen.
Nem csak mi nem ismerjük, hanem tényleg nem megismerhető.
Mi az hogy nem megismerhető? Nincs oka, vagy nincs lehetőségünk megismerni azt? Hogy bizonyítod, hogy valaminek nincs oka, és nem csak te nem ismered az? (Sehogy, ez bizonyíthatatlan.)
És ettől független az, hogy kvázi egy dominósor vagy egy dobókocka dönt helyett, még nem tesz különbséget abban, hogy nincs szabad akaratod.
Kedves Zitus!
Ezt írtad válaszként a #3 hozzászólónak:
"Egyébként azért kérdezem, mert elég sok mindenért az emberek Istent hibáztatják, még akkor is(főleg akkor) ha a saját rossz döntése eredménye miatt szenved éppen. Ádám is másban kereste a hibát, nem saját magában, úgy hogy jó messziről maradt ránk ez a fajta gondolkodás. Pedig neki is megvolt a szabad döntés joga, csak rosszul élt vele."
Én feltenném neked a kérdést: Te hibáztatod Ádámot, amiért szakajtott a fáról?
29.es hsz
"Én feltenném neked a kérdést: Te hibáztatod Ádámot, amiért szakajtott a fáról?"
Én, és mindannyian beleszülettünk egy helyzetbe, amiről nem tehetünk. De közben megtudtam, hogy Ádám bűne miatt betegszem és öregszem meg. Azt is megtudtam, hogy Isten a Fiát, Krisztust felhasználva kivezet ebből az átkozott helyzetből.
Miért haragudjak Ádámékra? Velük Isten elrendezte a helyzetet. Az én haragom mit segítene elő? Ha Isten tiszteletben tartotta a szabad akaratukat, akkor most én, miért haragudjak rájuk, amiért bár rosszul, de éltek vele?
Nem haragszom rájuk, de sokat tanulhatok tőlük. Például azt, hogy milyen a kísértő, hogyan vált emberölővé, ezért minden iránt gyűlöletet érzek, amit Isten is gyűlöl. Mert amit Isten gyűlöl, az mind Sátán végterméke.pl. Példabeszédek 6:16–19
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!