Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A reformáció szerintetek...

A reformáció szerintetek hozzájárult a természettudományos fellendüléshez? Mit gondoltok a Nature cikkéről?

Figyelt kérdés

Tudás Presszó facebook bejegyzése:

"Luther egyházreformáló és hitmegújító fellépésenek 500. évfordulójának előestéjén egy kritikus tanulmány a reformáció hatásáról a tudományra. Fő állítása: nem volt igaza Mertonnak abban, hogy a protestantizmus alapozta volna meg az újkor természettudományos fellendülését. Az összefüggés inkább egybeesés: az információs forradalom, vagyis a könyvnyomtatás kifejlesztése volt az, ami egyként lehetővé tette a reformáció és az új tudomány kibontakozását."


[link]



2017. nov. 15. 03:29
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

Egészen biztosan segítette,megalapozta a reformáció,a természettudományos fellendülést!


Először is,a reformátorok első dolga volt iskolákat alapítani,ahol gyermekek is voltak a reformált emberek közt.(Ezekben az iskolákban tanult diákok képezték a jövő generáció protestánsai gerincét.Ez alapvetően összefüggött,a protestánsok alapelvével,hogy minden embernek kutatnia kell a Bibliát,amelyhez írás-olvasás ismeret szükséges.)

Az újonnan alapított iskolákban alap tananyag volt a természettudományok oktatása,az írás-olvasás,számolás mellett.Az iskolák diákjai közül kiválogathatták az egyszerű közegben született gyermekek legintelligensebbjeit,akik-nem ritkán-a közösségek anyagi támogatása révén művelődhettek -a legjobbak-,akár külföldi intézményekben is.


A protestáns felsőfokú intézmények,az oktatás mellett párhuzamosan kutatóműhelyek is voltak.

A külföldi egyetemekről hazatérő protestánsok,lelkiismereti kényszerből megosztották hazájukban,a külföldön látott követendő műszaki fejlesztéseket,és az otthon korábban ismeretlen tudományos ismereteket.


Természetesen,a katolikus,és rekatolizált művelt emberek,mint pl.Pázmány Péter,a protestáns oktatási rendszert bevezette a Római Katolikus felekezetben is. Így ők is lépést tudtak tartani a természettudományok területén.Ez valószínűleg nem történt volna meg,ha nem generált volna verseny helyzetet, a protestantizmus.

2017. nov. 15. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

A protestantizmus,-még néha túlzásba is billenve-hirdette a racionalitást.

Elutasította,a betanult imádságok mechanikus ismételgetését,mely háttérbe szorítja a gondolkozást,és mások által meghatározott formákba kényszerít.

A gyermekek elemi oktatását erőltette,s ha a gyermekeket szüleik az idénymunkák miatt nem engedték iskolába,a pap,a szószékről "kiprédikálta"az illetőt.


Szinte teljesen megszüntette a babonásságot,a racionális gondolkozásból következően.(Ez azokban az országokban,ahol nem jelentek meg a protestánsok,vagy eredményesen üldözték őket,a mai napig jelen van.)

2017. nov. 15. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Annyi bizonyos, hogy mindenfajta nézet-rendszer változás felfrissíti a tudományokat is, megengedi az addigi kötöttségek alóli kimozdulást.
2017. nov. 15. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%
Hát, azért az túlzás, hogy a reformációnak köszönhetjük a tudományos fellendülést. Vagy inkább úgy írnám, hogy persze, hozzájárult, de nem kizárólagosan csak a reformáció, és ha nem lett volna ez az egyházszakadás, a tudomány akkor is haladt volna.
2017. nov. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
92%

"Szinte teljesen megszüntette a babonásságot,a racionális gondolkozásból következően.(Ez azokban az országokban,ahol nem jelentek meg a protestánsok,vagy eredményesen üldözték őket,a mai napig jelen van.)"


Így van, azért voltak még boszorkányperek a XVIII. század elején is protestáns többségű országokban, mint pl. USA, Anglia, stb...

Ne vicceljünk már. A babonaság nem felekezetfüggő, mindenhol jelen lehet.

2017. nov. 15. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
89%

ez csak részigazság, pl Luther kifejezetten támogatta azoknak a kivégzését akik szerint a Föld nem az univerzum stabik középpontja, még (a köztudattal ellentétben) a katolikusok nem, a radikálisok könyvégetéseiről gondolom nem kell beszélnem ahogy Kálvin boszorkányüldözéséről sem


az a baj a kérdéssel h kb könyveket lehetne írni belőle :D szerintem önmagában a reformáció nem hozott természettudományos fellendülést, esetenként segítette más esetekben hátráltatta de többnyire irreleváns volt


a természettudományos fellendüléshez alapvetően 3 komponens vezetett:


a kolostori műveltség: az a fajta szigorúság és pontosság ami a kolostori életet jelemezte később amikor a szélesebb tömegek felé is elérhetővé vált a tudományos képzés már magát a tudományosságot is jellemzte, ez aklakította ki a tudományos hitelesség felé azt az igényt amit ma is ismerünk szemben az ókor kiváncsiskodó filozofálgató "tudományosságával"

A Népmozgások vége: erre az időszakra kialakultak Európában a stabil, civilizálódó államok amiket a kereszténység mint közösk ultúra kötött össze, nem kellett már a viking és szláv betörésektől sem félni, és így a társadalom a gazdaság és a tudomány is fejlődni kezdhetett,

Reszánszok sora: pl karoling, utána a keresztes hadjáratokon keresztük, aztán a törökök elől bizáncból mekülő emberek hozták a könyvtáraikat magukkal stb stb (ez utóbbi amúgy a reformációnak is nagyon fontos eleme)

2017. nov. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem, sőt inkább hátráltatta. Bár a könyvnyomtatásban valóban volt része a reformációnak, de a természettudományos eredményeket sokáig el sem fogadták, sőt sok protestáns még most sem fogad el tudományos tényeket.


Szóval nem. Például az ókori görög eredményekre, melyek évszázadokon át megmaradtak, úgy néztek, mint az ördög művére.

2017. nov. 15. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
És a cikk konkrét tartalmáról, állításairól mit gondoltok?
2017. nov. 15. 16:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!